
Ekonomka Ilona Švihlíková o drahých potravinách v Česku
Kdo může za drahá vejce? Podle ekonomky Ilony Švihlíkové, která byla hostem nedělní Partie Terezie Tománkové ve vysílání CNN Prima NEWS, jsou na vině obchodní řetězce. Konkrétním problémem jsou podle ní vysoké marže, zemědělci totiž vejce do obchodů dodávají výrazně levněji, než je jejich konečná cena pro spotřebitele, tvrdí ekonomka.
Faktorem ovlivňujícím vysoké ceny vajec je podle Švihlíkové mimo jiné také ptačí chřipka nebo současná situace ve Spojených státech. „V USA se objevil nedostatek vajec, takže poptávali i ta z Evropy. To znamená, že se poptávka střetla hned z několika stran, ta ze Spojených států s tou domácí,“ popsala v Partii.
ČTĚTE TAKÉ: Ani Vlček, ani Havlíček. Svaz průmyslu chce koordinátora pro obranu, Fiala se tomu nebrání
Hlavní důvod je ale podle ní nutné hledat jinde. „Myslím si, že je docela dobré, když se bavíme o nárůstu cen másla, vajec a podobně, podívat se na to, jaké ceny vykazují obchodní řetězce a za jaké ceny prodávají zemědělci,“ naznačila.
„Tyhle údaje máme k dispozici. Podle mých informací zemědělci dodávají vajíčka zhruba za 3,33 až 3,40 koruny za kus,“ uvedla. Podle dat webu Agropress.cz je přitom průměrná cena jednoho vejce v dubnu 2025 vyšší než 5,20 koruny. V porovnání s minulým rokem pak balení deseti kusů vajec zdražilo o dramatických 49,1 procenta.
Vysoká cena vajec podle Švihlíkové zrcadlí celkovou nepříznivou ekonomickou situaci v zemi. „My zažíváme, podobně jako řada dalších zemí, zejména z kategorie těch vyspělých, velmi výraznou krizi životních nákladů,“ řekla.
„Interpretace míry inflace spoustu lidí často rozčílí, protože se tváříme, že ten problém skončil, že inflace je prostě v tom rámci, že je v tom dvouprocentním koridoru, plus minus jeden procentní bod. To ale tu životní situaci většiny domácností zkrátka nereflektuje,“ dodala ekonomka. V březnu 2025 se Česko potýkalo s inflací ve výši 2,6 %, vyplývá z dat webu Kurzy.cz.
Postcovidovou inflaci jsme nezvládli, říká Hampl
Jiný pohled na věc měl ekonom Mojmír Hampl, který byl také hostem nedělní Partie. „Já bych si strašně rád vzpomněl na jediný okamžik, kdy jsme my, Češi, řekli, že u nás bylo levno. Takový moment, myslím, nebyl. Neustále máme pocit, že by mohlo být levněji, nebo že by naše životní náklady mohly být nižší,“ kontroval Švihlíkové.
Zároveň však uznal, že se postcovidová inflace v mnoha vyspělých zemích „utrhla“. „Ta situace nebyla autoritami, které to mají v popisu práce, dominantně centrálními bankami, zvládnuta. A my jako ekonomové bohužel k tomu musíme dodat, že ani neexistuje jednoduchý způsob, jak tohle rozlité mléko dát zpátky do sklenice,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, tvrdí Fiala. První dodávka přišla z Itálie