Pavlova inaugurace nebyla „bez ztráty kytičky“. Pekarová naštvala Zemanovou, létalo i sklo

I když se slavnostní inaugurace nového prezidenta Petra Pavla obešla bez výrazného problému, o jeden „přešlap“ se postarala přímo předsedkyně Poslanecké sněmovny. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) si spletla křestní jméno Ivany Zemanové, bývalé první dámy.

K chybě došlo hned při začátku inaugurace ve Vladislavském sále. „Vítám zde všechny vzácné hosty, kteří přijali naše pozvání. Paní Evu Pavlovou a rodinu, prezidenta Miloše Zemana a paní Ivu Zemanovou,“ vyjmenovávala před plným sálem předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09).

Dopustila se tak záměny křestního jména. I když v sálu nezazněla jediná námitka, sama Zemanová za takové přivítání nezatleskala. Oproti tomu její manžel, dnes už bývalý prezident Miloš Zeman, ano. Není však jasné, zda záměnu nepostřehl, nebo chybu přešel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kopni si do Zemana aneb Odcházení počesku, které zažil i Klaus

Menší rozruch při slavnostní akci vyvolal i zvuk roztříštěného skla ve Španělském sále. Ten zaslechl i sám prezident Petr Pavel, který vyrušení při svém projevu okomentoval slovy o tom, že střepy přinášejí štěstí.

Přes drobné nedokonalosti Petr Pavel složil a podepsal slib, stal se tak čtvrtým prezidentem České republiky. Následně pronesl svůj první projev. Zmínil v něm, že „nechce sto dnů hájení, ale bude raději kritizován za rychlý start“.

Nechyběl humor

Poté Pavel dorazil do Španělského sálu, kde atmosféru odlehčil svým vtipem. „Jestli jsem se ve Vladislavském sále cítil poněkud stísněně, teď už se cítím vyloženě nesvůj. Mít třetí vystoupení během jedné hodiny, to už je tempo skoro jako v Poslanecké sněmovně pro řečníky s přednostním právem,“ glosoval nový prezident.

ČTĚTE TAKÉ: Eva Holubová si inauguraci užila jako královna. Fanouškům mávala z oken Hradu

Slavnostně byla vrácena na Pražský hrad i ukradená standarta, kterou v září 2015 nahradily na střeše krátce červené trenýrky skupiny Ztohoven. Zazněla také česká hymna, zazpívala ji Kateřina Marie Tichá s dětským sborem. Program inaugurace začal společným obědem bývalého a nastupujícího prezidentského páru, podával se vývar a svíčková. Končil pak ceremonií v chrámu sv. Víta. Více detailů ze slavnostní inaugurace se dočtete zde.

Slavnostní inauguraci si nenechaly ujít osobnosti veřejného i uměleckého života. Radovali se hlavně umělci v čele s herečkou Evou Holubovou. Podívejte se na 13 nejsilnějších fotek z inaugurace.

Tagy: