
Expert: Umělá inteligence byla původně „levičácká“. Jak AI jednala pod výhrůžkami?
Investoři od minulého týdne sčítají těžké ztráty. Po uvalení cel Spojenými státy na ostatní země došlo k velké panice na burze. Klesají jednotlivé akcie firem, ale i akciové indexy. Velký „výplach“ zažily i speciální pákové ETF fondy, které jsou vysoce rizikové. Přinášejí totiž i několikanásobně lepší zhodnocení než běžné ETF fondy. V případě krize se ale propadají velmi hluboko. U tohoto sektoru se jedná o nejtěžší krizi mezi obchodovatelnými nástroji na burze.
Prudké poklesy akcií hlásí burzy po celém světě v reakci na rozsáhlá americká cla, která oznámil Donald Trump. Podle ekonomů Jana Bureše a Lukáše Kovandy je situace na trzích aktuálně značně nestabilní a investoři by měli postupovat rozvážně.
Známý investor a šéf společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett přežil akciový otřes s minimalizovanými ztrátami. Několik měsíců před prudkým pádem na burzách totiž rozprodal řadu pozic a nahromadil hotovost. 94letý Buffett, jemuž se přezdívá Věštec z Omahy, nyní může akcie získat zpět, avšak za výrazně nižší částky. Odborníci ale očekávají, že se do zběsilých nákupů zatím nepožene.
Je to situace, která není nikterak výjimečná: Firmě se daří, byznys roste a přichází jedinečná šance na rozvoj, o kterém sní každý podnikatel. Má to jediný háček, k dosažení cíle chybí finance. Řešení? Úvěr. Jenže co když není čas ztrácet čas čekáním na schválení a vyplacení v bance, u které celý proces může trvat i měsíce ? Pak se pro mnoho obchodníků volbou číslo jedna stávají investiční platformy, jako například Ronda Invest, kde podnikatelům půjčí prakticky na cokoli a ve srovnání s bankovními domy za zlomek času.
Úrokové sazby u hypoték postupně klesají a zároveň se snižují i výnosy na spořicích účtech. Co to znamená pro investory a běžné střadatele? Kam nejlépe uložit volné finanční prostředky? O aktuálních trendech a možnostech investování hovořil v pořadu Co na to vaše peněženka? na CNN Prima NEWS Martin Slaný, předseda dozorčí rady a hlavní ekonom DRFG.
Známý německý prodejce dámské módy Gerry Weber se ocitl v problémech. Kvůli složité ekonomické situaci podal návrh na zahájení insolvenčního řízení. Informoval o tom list WirtschaftsWoche. Jedná se již o třetí existenční krizi společnosti za posledních šest let.
V březnu se Poslanecká sněmovna znovu zaměří na projednání nové energetické legislativy známé jako Lex OZE 3. Tato novela, která byla vrácena do sněmovny Senátem kvůli pozměňovacím návrhům ministerstva financí, vyvolává řadu otázek ohledně modernizace české energetiky. V našem pořadu Co na to vaše peněženka o tom diskutovali Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, a ekonomický expert Datarun Petr Bartoň, kteří nabídli detailní pohled na celou problematiku.
Novela Energetického zákona, známá jako Lex OZE 3, narazila na překážky. Senát ji vrátil zpět do Poslanecké sněmovny k dalšímu projednání, především kvůli pozměňovacím návrhům ministerstva financí, což vyvolává obavy, že novela by mohla v březnu ve sněmovně nakonec spadnout pod stůl. Jaké dopady by takové rozhodnutí mělo? I o tom mluvil v pořadu Interview PLUS Marek Lang, místopředseda Svazu moderní energetiky a člen správní rady společnosti JRD Group.
Odsouzený exposlanec Petr Wolf (dříve ČSSD/SOCDEM), který se přes deset let vyhýbal nástupu trestu, před svým zatčením na podzim minulého roku v Paraguayi obchodoval s nemovitostmi. Zároveň využíval falešných lotyšských a mexických dokladů. České úřady se nyní snaží o jeho vydání zpět do vlasti, uvedl v úterý investigativní web Odkryto.
Akcie v technologickém sektoru zaznamenaly v pondělí silný otřes. Může za to spuštění čínské umělé inteligence, která zřejmě za nižší náklady může konkurovat AI ze Spojených států. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že na trzích došlo k vystřízlivění a mnoho investorů se ptá, zda jejich peníze byly vynaloženy efektivně. Podle něj se ale ještě může ukázat, že čínská technologie má zásadní nedostatky.
Konec roku je tradičně časem bilancování, a to platí i pro investiční a realitní trh. Rok 2024 byl podle odborníků z velké části ovlivněn makroekonomickými faktory, jako je snižování úrokových sazeb, klesající inflace a dynamika trhů po prezidentských volbách v USA. Investování do nemovitostí už ale dávno není jen pro ty s miliony na účtu. Platforma Investown demokratizuje tuto oblast a přináší příležitosti i těm, kdo začínají třeba i s pěti sty korunami. Jak to funguje? Jaké výzvy přináší digitalizace investování? Hostem pořadu Interview PLUS byl Marek Kříž, CGO společnosti Investown.
Česká společnost Alemar Food Group, přední výrobce masových konzerv pro psy a kočky, otevírá možnost stát se jejím akcionářem. Společnost svou dividendovou politikou směřuje nejen k dividendě ve výši až 18 % a více ze vstupní investice, ale také k řadě dalších výhod, včetně 50% slevy na produkty. Propojením inovací, kvality a expanze nabízí Alemar Food Group jedinečnou příležitost pro všechny, kdo hledají zajímavé investiční příležitosti.