
Tělo Kolouchové zůstane v horách, které milovala. Přáli bychom si totéž, tvrdí kolegové
Ceny bytů v Česku v posledních letech rostly výrazně rychleji než mzdy. Martin Slaný, předseda dozorčí rady a hlavní ekonom investiční skupiny DRFG, odhaluje, proč je vlastnické bydlení pro české domácnosti nedostupné – od rekordních poměrů cena/příjem přes dopady covidových nulových sazeb až po regulatorní bariéry. A nabízí řešení: spoření, investice do nemovitostníchů a důkladný výběr.
Investice do nemovitostí jsou jedním z nejčastějších způsobů, jak Češi zhodnocují své peníze. Proč? Jaké jsou výhody a rizika? Kdy se koupě investičního bytu vyplatí – a kdy už méně? Jaké chyby investoři nejčastěji dělají? A jak se na trh dívají odborníci? V novém dílu pořadu Klíč k bydlení na CNN Prima News odpovídají Tomáš Kučera, realitní expert, a Jan Pelíšek, ředitel nemovitostní divize investiční skupiny DRFG.
Zájem Čechů o investování prudce roste – za posledních pět let se jejich počet zvýšil o třetinu. Co je k tomu vede? Podle Petra Mederlyho, obchodního ředitele Generali Investments, za tím stojí kombinace krizí, inflace a také rostoucí povědomí o možnostech, jak své peníze lépe ochránit a zhodnotit.
O tom, že má Martin Košťál nos na dobrý byznys, není pochyb. Ve svých osmnácti letech dokázal na český trh dostat tehdy nedostatkové zboží — akrylátové hračky pro papoušky. Neváhal pro ně přitom osobně vyrazit až do Číny. Dnes stojí v čele jedné z nejrychleji rostoucích firem vyrábějících krmiva pro psy a kočky u nás — ALEMAR Food Group. A loni nabídl všem zájemcům o alternativní investiční příležitosti ke koupi její akcie. V současnosti dohlíží na čtyřfázové rozšíření výroby, které má pomoci výrazně navýšit počty vyrobených konzerv. Ty i nadále splňují hlavní požadavek, na němž si zakladatel firmy zakládá od samého počátku — kvalitní maso bez chemie.
Investice do nemovitostí v Dubaji se stává pro Čechy stále atraktivnější alternativou. Podle realitních expertů jsou ceny stále dostupné, trh je vysoce regulovaný a výnosy z pronájmu patří k nejvyšším na světě. V novém díle videopodcastu Klíč k bydlení na CNN Prima News s realitními experty Tomášem Kučerou a Simonou Chlápkovou jsme mluvili o tom, proč si čím dál více Čechů pořizuje byt právě v této rychle rostoucí metropoli Blízkého východu.
Za posledních pět let čelily české domácnosti řadě ekonomických šoků – pandemii, inflaci i energetické krizi. Namísto pasivity ale přišla akce: počet investorů v Česku vzrostl o třetinu a dnes má s investováním zkušenost již 57 % obyvatel. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Generali Investments.
V podnikání se často říká, že stačí mít chytrý nápad, ale není to tak úplně pravda. Důležité je také, jak svou firmu postavíte. Zda budete působit důvěryhodně, jestli si vás vezmou vážně banky i obchodní partneři a jak připravená bude vaše společnost na růst. Právě proto se dnes mezi malými i středními podnikateli skloňuje forma, kterou si dříve mohli dovolit jen velcí hráči.
Investor a filantrop Warren Buffett v sobotu na setkání s akcionáři své společnosti Berkshire Hathaway nečekaně oznámil, že na konci roku odejde do důchodu. Představenstvu společnosti čtyřiadevadesátiletý miliardář doporučí, aby ho na pozici generálního ředitele vystřídal Greg Abel, kterého si již dříve vybral za svého nástupce. Informovala o tom agentura AP.
S rozvojem digitálních technologií a změnou způsobu, jakým lidé pracují, se domácí práce i investování staly běžnou součástí každodenní reality. Díky možnosti řídit investice i pracovní úkoly z domova se otevírají nové příležitosti, ale zároveň i specifické výzvy. Jedním z klíčových ukazatelů, který by měl mít každý aktivní obchodník na očích, je index VIX.Tento indikátor vyjadřuje očekávanou kolísavost na americkém akciovém trhu a je často označován jako „ukazatel strachu“. Vzniká na základě cen opcí spojených s indexem S&P 500 a pomáhá investorům odhadovat aktuální náladu na trhu – čím vyšší hodnota, tím větší nervozita. Naopak nízké hodnoty značí stabilní období.
Americký miliardář Elon Musk se od května začne znovu více věnovat své automobilce Tesla. Zároveň podle svého prohlášení výrazně utlumí čas, který tráví prací v úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) v rámci administrativy Donalda Trumpa. Škody, které za poslední měsíce Tesla utrpěla, a to nejen kvůli poklesu ceny akcií, však mohou být nevratné, píše americká CNN. Odbornice na marketing dokonce mluví o „vraždě značky“.
Investoři od minulého týdne sčítají těžké ztráty. Po uvalení cel Spojenými státy na ostatní země došlo k velké panice na burze. Klesají jednotlivé akcie firem, ale i akciové indexy. Velký „výplach“ zažily i speciální pákové ETF fondy, které jsou vysoce rizikové. Přinášejí totiž i několikanásobně lepší zhodnocení než běžné ETF fondy. V případě krize se ale propadají velmi hluboko. U tohoto sektoru se jedná o nejtěžší krizi mezi obchodovatelnými nástroji na burze.
Prudké poklesy akcií hlásí burzy po celém světě v reakci na rozsáhlá americká cla, která oznámil Donald Trump. Podle ekonomů Jana Bureše a Lukáše Kovandy je situace na trzích aktuálně značně nestabilní a investoři by měli postupovat rozvážně.