Írán oznámil popravu prvního demonstranta odsouzeného za účast na nedávných protivládních protestech. Podle íránských státních médií byl Mohsen Šekari popraven ve čtvrtek ráno poté, co ho revoluční soud uznal vinným z pobodání člena bezpečnostních složek při demonstracích v Teheránu.
„Bylo mu pouhých dvacet tři let. Dnes (ve čtvrtek) ráno, těsně před východem slunce, islamistický režim v Íránu popravil Mohsena Šekariho, demonstranta, kterého zatkli v Teheránu. Mohsen dal svůj život za svobodu. Chtěl normální život. Další statečná duše zabitá tímto krvavým režimem,“ napsala k případu íránská novinářka a aktivistka Alinejad Masih.
Třiadvacetiletý Mohsen Šekari byl zatčen na konci září během účasti na protivládních protestech. Revoluční soud ho odsoudil za podobání člena bezpečnostních složek a zablokování jedné z teheránských ulic. Íránská polooficiální agentura Tasnim uvedla, že nejvyšší soud zamítl odvolání a rozsudek odůvodnil tím, že se odsouzený dopustil trestného činu „vedení války proti Bohu“.
He was only 23 years old. This morning, just before sunrise, the Islamist regime in Iran executed #MohsenShekari, a protester they had arrested in #Tehran
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) December 8, 2022
Mohsen gave his life for freedom. He wanted a normal life. One more brave soul killed by this bloody regime#IranRevolution pic.twitter.com/SapAcpeiqp
Ředitel lidskoprávní organizace Iran Human Rights Mahmood Amiry-Maghaddam varuje před masovými popravami demonstrantů v případě mezinárodní nečinnosti. „Mohsen Šekari byl popraven po ukvapeném a nespravedlivém procesu bez právníka. Mezinárodní společenství musí na tuto popravu okamžitě a důrazně reagovat. Islámská republika musí čelit následkům, které zabrání dalším popravám demonstrantů,“ uvedl v prohlášení, které cituje například BBC.
K popravě Šekariho se vyjádřil také ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken. Ten vyzval íránskou vládu k ukončení brutálních praktik. „Jsme zděšeni. Náš vzkaz íránskému vedení je jasný: Ukončete tento brutální zásah. Budeme i nadále vyzývat íránský režim k odpovědnosti,“ napsal na Twitteru.
We are appalled by the execution of #MohsenShekari. Our message to Iran’s leadership is clear: End this brutal crackdown. We will continue to hold the Iranian regime accountable.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) December 8, 2022
Zemřely stovky lidí, hrozí další popravy
Íránská justice zatím vydala v souvislosti s protesty 11 rozsudků smrti. Nepokoje vypukly v polovině září po smrti dvaadvacetileté Kurdky Mahsy Amínové. Ta zemřela kvůli tomu, že se podle mravnostní policie nedostatečně zahalila.
Protesty proti státním represím se rozšířily do sto šedesáti iránských měst a trvají už několik měsíců. Režim čelí nejvážnějším výzvám od vypuknutí islámské revoluce v roce 1979. Íránské úřady demonstranty vykreslují jako výtržníky podněcované vnějšími nepřáteli země.
Při nepokojích zemřelo podle oficiálních íránských zdrojů už více než 300 lidí, včetně desítek členů bezpečnostních sil. V této souvislosti byly zatčeny tisíce demonstrantů, včetně 40 cizinců. Jsou mezi nimi i významní novináři, právníci a umělci, informuje na webu svého pořadu Tagesschau německá stanice ARD.
„Třem íránským rapperům, Toomajovi Salehimu, Samanu Yasinovi a Behradu Ali Konarimu hrozí poprava. Jsou mezi desítkami dalších, kteří chtějí svobodu pro Írán, a Islámská republika se je snaží zavraždit,“ varoval na Twitteru íránský rapper Soroush Laskari známý jako Hichkas.
3 Iranian rappers, #ToomajSalehi, #SamanYasin, and #BehradAliKonari are in danger of execution by the Islamic Republic regime. They're among dozens of others who want freedom for Iran, and IR is trying to murder them.
— Hichkas (@HichkasOfficial) December 9, 2022
Be their voice.@lilyachty@JoynerLucas@SnoopDogg@ASAPferg pic.twitter.com/g9tOgYW4Ev
Počet obětí ale může být vyšší. Podle údajů lidskoprávní agentury HRANA bylo v zemi zabito nejméně 475 demonstrantů a 18 240 zatčeno. Nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu v pondělí pro agenturu AP uvedla, že v letošním roce bylo v Íránu popraveno nejméně 504 osob.
Írán patří mezi státy, které po Číně popravují největší počet vězňů na světě. Jenom v roce 2021 bylo v zemi registrováno 314 poprav. Lidskoprávní organizace Amnesty International v této souvislosti uvedla, že cílem rozsudků smrti je potlačit lidové povstání a šířit mezi lidmi strach.