Izraelské letectvo v noci z úterý na středu opět útočilo na cíle v Pásmu Gazy a Palestinci pokračovali v odpalování raket přes hranici enklávy. Podle agentury Reuters tak nic nenasvědčuje tomu, že by se znepřátelené strany chystaly v nejbližší době uzavřít příměří, přestože zahraniční představitelé volají po ukončení bojů, které trvají již přes týden. Izraelské letecké údery ve středu brzy ráno zabily v Pásmu Gazy nejméně šest lidí, napsala agentura AP.
Nízko nad Pásmem Gazy se v noci pohybovala letadla, která bránila lidem v klidném spánku, popsal zpravodaj agentury AFP. Naopak z enklávy zamířily na Izrael další střely a v Ašdodu, Tel Avivu a oblastech poblíž hranice s Gazou se rozezněly varovné sirény.
Stojím za Izraelem, napsal český velvyslanec v Kuvajtu. Pobouřil tamní diplomacii
Kuvajtské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo českého velvyslance Martina Dvořáka poté, co na svém osobním instagramovém účtu zveřejnil selfie s izraelskou vlajkou a popiskem „stojím za Izraelem“. Dvořák se později v otevřeném dopise omluvil. Napsal, že vyvolal „pochopitelné pobouření a rozhořčení mezi mnoha lidmi, pokud jde o současnou, velmi dramatickou situaci v Pásmu Gazy“.
Izrael podle serveru BBC News uvedl, že cílil na vojenskou infrastrukturu a domy velitelů palestinského radikálního hnutí Hamás, konkrétně se pokusil zabít šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Muhammada Dífa. „Pokusili jsme se ho zabít několikrát,“ připustil mluvčí izraelské armády Hidai Zilberman. Díf už přežil několik pokusů o likvidaci, a to i za posledního velkého konfliktu v roce 2014, píše BBC News s tím, že velitel se drží v pozadí a není známo, kde se nachází.
V úterý zemřeli při raketovém útoku dva thajští pracovníci a sedm lidí na farmě ležící u hranic s Gazou utrpělo zranění. K útoku se přihlásilo hnutí Hamás, které palestinskou enklávu ovládá.
Od 10. května, kdy se poslední konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozhořel, zahynulo při útocích nejméně 219 Palestinců včetně 63 dětí a 36 žen, uvádí ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které nesděluje, kolik z obětí tvoří civilisté a kolik ozbrojenci. Podle Hamásu a skupiny Islámský džihád zemřelo při izraelských útocích nejméně 20 jejich bojovníků, Izrael tvrdí, že jejich počet je přinejmenším 130, podotkla AP. Podle izraelských úřadů palestinské rakety usmrtily 12 lidí včetně dvou dětí.
Rada bezpečnosti OSN ani v úterý nedošla ohledně aktuálního konfliktu ke shodě. Přijetí usnesení již osm dní blokuje Washington. Francie však oznámila, že ve spolupráci s Egyptem a Jordánskem radě předložila rezoluci vyzývající k ukončení bojů.