Já a prezident? Slíbil jsem voličům, že budu premiérem. Nemíním nikam odcházet, říká Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) v nedělní Partii

Co na to premiér (2)

Voličům jsem slíbil, že budu po volbách premiérem. V této těžké době vůbec nemíním nikam odcházet, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) na CNN Prima NEWS. Reagoval tím na kurzy sázkařských kanceláří, podle kterých je na šestém místě ve výčtu nejpopulárnějších prezidentských kandidátů. „Velice mě těšilo, že spousta lidí do mě v tomto směru vkládala nějakou důvěru. Jasně jsem ale od začátku říkal, že to nepřipadá v úvahu,“ prozradil Fiala v pořadu Co na to premiér.

Sázkové kanceláře vypisují kurzy na prezidentské volby už déle než rok. Největší šance na vítězství má aktuálně bývalý generál Petr Pavel. Za ním je pak expremiér Andrej Babiš (ANO), který ovšem svou kandidaturu ještě oficiálně neoznámil. Svůj záměr, zda se zúčastní boje o Pražský hrad, by měl odhalit až 26. října.

Na dalších pozicích je bývalá rektorka Danuše Nerudová, odborářský předák Josef Středula, senátor Pavel Fischer a po něm také premiér Petr Fiala. Ačkoli ho pobavil výsledek v sázkařských kurzech, odmítl, že by měl zájem usilovat o prezidentský post.

„Od začátku jsem byl vyzýván ke kandidatuře. Velice mě těšilo, že spousta lidí do mě v tomto směru vkládala nějakou důvěru. Jasně jsem ale od začátku říkal, že to nepřipadá v úvahu,“ prozradil předseda vlády na CNN Prima NEWS.

Své rozhodnutí zdůvodnil slibem vůči voličům, že bude zastávat premiérský post, což po loňských volbách do Poslanecké sněmovny splnil. „V této těžké době vůbec nemíním nikam odcházet. Pouze jsem se usmíval nad tím, že mě ještě někdo zařazuje do průzkumu,“ okomentoval vesele Fiala.

Poznamenal, že ve se ve stejném průzkumu nacházejí také prezidentští kandidáti, kteří získali podporu od koalice Spolu. Vládní strany totiž nepřišly se žádným vlastním uchazečem o Pražský hrad, což Fiala vysvětlil slovy, že by další jméno v boji o post hlavy státu nebylo příliš rozumné.

„Viděli jsme, že osobnosti, které jsme podpořili, patří mezi ty, jež jsou vážně zvažovány našimi občany. Postupujeme tak, jak jsme řekli. Nechceme nikoho z těchto tří preferovat ani znevýhodňovat. Je na voličích, aby se rozhodli,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sázkaři vkládají naděje i do Schillerové

Nejvíce peněz na vítěze lidé zatím vsadili na Babiše a Pavla, u obou sázkových kanceláří přes 50 procent vkladů. U Tipsportu je největším tiketem 240 tisíc korun v kurzu 7:1 na Nerudovou a za nejodvážnější sázku považují 100 tisíc korun v kurzu 23:1 na Alenu Schillerovou, která může být podle Babiše jednou z kandidátek hnutí ANO. U Fortuny nejvyšší vklad na tiket drží klient, který na vítězství Babiše vsadil půl milionu korun.

První kolo voleb nástupce Miloše Zemana se uskuteční v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo voleb pak bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

Tagy: