Pobřeží Chorvatska se potýká s nepříjemným ekologickým problémem – Jadranem se totiž šíří invazivní řasa Stypopodium schimperi, která vytlačuje původní druhy rostlin i živočichů. Podle expertů by to mohlo vést až ke kolapsu biologické rozmanitosti podmořského světa na Jadranu.
Institut pro oceánografii a rybolov ve Splitu varuje před nekontrolovaným šířením hnědé řasy Stypopodium schimperi, která pochází z Indického oceánu. Do Středozemního moře se pravděpodobně dostala přes Suezský průplav. Poprvé byla zaznamenána u středomořského pobřeží Izraele kolem roku 1973. Dnes je ale už přítomna ve velké části východního Středomoří a její výskyt potvrzují i řecká moře – Egejské a Jónské.
⚠️🌱Alga Stypopodium schimperii – kolaps biološke raznolikosti podmorja! 🚨O pojavi smeđe alge Stypopodium schimperii...
Posted by Institut za oceanografiju i ribarstvo on Saturday, July 5, 2025
Podle výzkumníků se řasa Jadranem masově šíří od roku 2020, kdy byla poprvé nalezena u ostrova Vis nedaleko od města Komiža. Už o dva roky později byli odborníci znepokojeni a dnes, jak varují, je situace doslova katastrofální, zdůrazňuje web Dnevnik.hr.
ČTĚTE TAKÉ: Nejkrásnější zabiják oceánů se objevil u Mallorky. Setkání s modrým drakem může být nebezpečné
„Skalnaté mořské dno v hloubce od tří do 25 metrů, v okolí Komiže a dokonce i mimo komižský záliv, je doslova monokulturou této řasy,“ poznamenali vědci s tím, že za pouhých pár let si řasa vybudovala souvislou kolonii. „V hustých porostech této řasy téměř nepřežívají původní druhy řas a bezobratlých,“ upozornili.
Jak vetřelce poznat?
Institut proto vyzval občany, aby jim nález dotyčné řasy hlásili.
Stypopodium schimperi je na první pohled zaměnitelná s původním druhem Padina pavonica, ale zásadně se liší v barvě. Zatímco Padina pavonica má vždy bílé části, invazivní řasa je kompletně hnědá a ve stínu může mít modrý nádech. Zároveň je tato cizokrajná řasa mnohem větší – může dosáhnout velikosti přes 40 cm, zatímco původní druh zřídka přesahuje 20 cm.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruská zápasnice nechala orangutana v zoo kouřit elektronickou cigaretu. Video pobouřilo sítě