Příběh vězně v domácím vězení
Monitorovací náramky v prvním půlroce od jejich zavedení hlídaly pouze přes 60 odsouzených. Náramků je přitom k dispozici desetkrát více. Představitelé justice předpokládají, že se alternativní tresty budou postupně rozšiřovat. Jak to v domácím vězení vypadá, ukázal redakci CNN Prima NEWS jeden z odsouzených.
Je mu 26 let a žije v malém městě na východě Čech. V minulosti byl ve vězení 11 měsíců kvůli krádežím. „Kradl jsem, protože jsem byl prostě ve špatném stavu mysli, všechno jsem měl špatně nastavené, nechtělo se mi pracovat,“ popsal odsouzený pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Muže odsouzeného za znásilnění dítěte eskortovali z Argentiny do ČR. Dopadeni byli i další
Z vězení ho propustili na podmínku, jenže ji porušil a opět kradl. Od soudu ale zřejmě dostal poslední šanci. „Uznal, že jsem ušel velký kus cesty, že jsem všechno zaplatil a přiznal, že podnikám kroky k tomu, abych žil plnohodnotný život,“ dodal muž.
Místo návratu do vězení proto dostal na 10 měsíců elektronický náramek. Svůj byt může opustit v pět ráno, ale musí jít do práce a po šichtě se zase vrátit domů. Žádnou volnost pohybu tedy nemá. Doma na něj čeká přítelkyně a malé miminko. „Strašně moc si toho vážím, nevím, co bych dělal, kdybych nemohl být s rodinou,“ přiznává.
Policejní brutalita na Slovensku: Bezdomovec kradl alkohol, muži zákona ho měli ubít k smrti
Závažným případem policejní brutality se zabývají slovenští vyšetřovatelé. Na začátku listopadu měli dva policisté brutálně ubít bezdomovce za krádež alkoholu v obchodním centru v Košicích. Následně se strážci zákona pokusili po sobě zahladit stopy. Oběma mužům hrozí vysoké tresty.
Nové elektronické náramky hlídají vězně v Česku půl roku. Za tu dobu je mělo 67 lidí. Podle Probační a mediační služby to je ale málo. K dispozici je totiž 700 náramků. „Na začátku jsme mysleli, že to půjde rychleji, vždy je to ale na rozhodnutí soudu,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí služby Martin Bačkovský.
„Takový trest můžete uložit jen osobě, která má obydlí, což u lidí, kteří opakovaně páchají trestnou činnost, bývá velký problém,“ popsal pro CNN Prima NEWS viceprezident Soudcovské unie ČR Roman Lada. Monitorovací systém fungoval v Česku již v minulosti, jenže stát ukončil smlouvu s izraelským dodavatelem náramků a poslední tři roky tak podobný systém neexistoval.
Odmítl vyhovět mafii, našel na sedačce uříznutou hlavu koně. Jako ve středověku, říká starostka
Scéna jako z filmu Kmotr se odehrála na Sicílii. Na pozemku tamního podnikatele byla nalezena uříznutá koňská hlava, informoval The Guardian. Podle místních úřadů se může jednat o zastrašovací taktiku mafie.
„Dříve byly poznatky, že systém nefunguje dokonale. Nebyla důvěra v ukládání tohoto trestu. Bude to záviset na tom, jak spolehlivý bude nový systém. Zatím nemáme informace, že by nefungoval tak, jak má,“ sdělil pro CNN Prima NEWS mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Kapacity českých věznic jsou skoro zaplněné. Například za zdmi věznice v Praze na Pankráci žije dlouhodobě přes tisíc vězňů. Představitelé justice předpokládají, že se počet alternativních trestů bude zvyšovat.
Ne všichni v nich ale vidí řešení. „Osobně jsem trochu skeptický, že by tento druh trestu měl být záchranou pro zaplněné věznice,“ míní soudce Lada. Celkem nyní ve věznicích pobývá přes 19 600 odsouzených a obviněných.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lupiči v Nitře svázali a mučili vietnamského podnikatele a jeho ženu. Syna surově zbili