reklama

Jak se dostat k poukazu do lázní? Přinášíme návod. Místa ubývají, hlásí provozovatelé

Vláda během pandemie koronaviru vytvořila plán voucherů určených na podporu cestovního ruchu. Lázeňská zařízení hlásí velký zájem o uplatnění poukazů na pobyt v hodnotě 4 000 korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Některé lázeňské domy mají dokonce přetížené linky, které kolabují pod náporem telefonátů.

reklama

Například jihočeské lázně Vráž na Písecku podle ředitele Jiřího Landy sotva stačí vyřizovat poptávku. „Předem se omlouváme, pokud se nám třeba lidé nemohou dovolat a chvíli musejí na naši odpověď čekat. Jsme rádi za ten zájem. Telefonní linky jsou přetížené, snažíme se klienty přesvědčovat, aby použili e-maily,“ popisuje ředitel Landa a dodává, že v pátek přišlo z ministerstva upřesnění jak s vouchery pracovat, takže už si vědí s administrativou rady. Některé volné termíny ještě lázně mají a radí tedy zákazníkům se doptat.

Podrobný návod jak se ke slevě dostat

Vouchery na pobyt v lázních zájemci získávají od 1. července prostřednictvím webu. Konkrétní podrobný návod najdete také na stránkách ministerstva. Slevu 4 000 korun chce ministerstvo pro místní rozvoj nabízet do konce letošního roku. Každý člověk si vygeneruje voucher, získá unikátní kód, na který si zarezervuje konkrétní pobyt. Host lázní dostane slevu ihned, to znamená, že na vyúčtování uvidí slevu 4 000 na osobu. Podmínkou je minimálně šestidenní pobyt a pět lázeňských procedur.

MMR připravilo tento postup:

Zákazník navštíví web kudyznudy.cz a vygeneruje si slevový voucher (nejlépe na konkrétní lázeňské zařízení).

Ten mu bude zaslán na e-mail. Zákazník si jej může vytisknout, nebo ho stačí mít v telefonu.

Zákazník zavolá do vybraných lázní a zarezervuje si pobyt. Součástí rezervace bude předání kódu slevového kupónu (AS3K-K3J2).

V případě rezervace on-line je potřeba tento kód přidat například do poznámky k rezervaci. Zaměstnanec lázní při ověřování rezervace v systému vloží kód slevového kupónu do  webového portálu, čímž dojde k ověření jeho platnosti.

Následně tento kupón označí za „rezervovaný“. Portál porovná kód kupónu s vydanými vouchery a provede validaci (zda existuje, případně zda není rezervovaný, nebo použitý při jiné rezervaci).

Zaměstnanec lázní po ukončení pobytu označí rezervovaný kupón za „použitý“ a do přílohy k němu nahraje případné dokumenty, např. fakturu pro potřeby vyúčtování.

Zákazníkovi bude částka 4 000 Kč odečtena z platby s ukončením pobytu a potvrzením o splnění podmínek (6 nocí, 5 procedur). Uzavřené a uplatněné kupóny jsou automaticky zasílány poskytovateli finanční podpory.

Seznam lázeňských ubytování, kde lze voucher uplatnit, naleznete zde.

Chystá se i pomoc pro ubytovací zařízení

Po lázních chce ministerstvo pro místní rozvoj pomoci také provozovatelům ubytovacích zařízení. Připravuje ke schválení i podporu pro hotely, které byly kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřeny.

„Jsou to hotely, nebo penziony a kempy, takže všem, kteří jsou registrováni v takzvaných hromadných ubytovacích zařízeních, chystáme tzv. COVID ubytování, kde to bude tedy zhruba po dobu toho zavření 200 až 400 korun podle kategorie ubytování. Ta kritéria nyní ladíme,“ popsala plány ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Návrh by měla posoudit vláda 14. července. Peníze by měly hotelům pomoci s rozjezdem a překonáním následujících měsíců než se vrátí cizinci.

Pospěšte si, jinak mnoho hotelů zkrachuje, vyzývá vládu svaz

Pokud vládní pomoc nepřijde rychle, obává se prezident Svazu obchodu a cestovnícho ruchu Tomáš Prouza, že řada hotelů už neotevře.

„Je vidět, že tady vláda, bohužel, je velmi pomalá. Stejně jako i ty vouchery pro lázně, o které je obrovský zájem, tak schválila vlastně těsně před začátkem letní sezóny. Jenom pevně doufám, že už vláda konečně a skutečně toho 14. července rozhodne, že nebude zase to rozhodnutí odkládat, protože řada hoteliérů má dneska zavřeno, zejména ve velkých městech, a pokud ta pomoc nepřijde rychle, tak řada těch hotelů už nikdy neotevře,“ popsal situaci pro CNN Prima NEWS předseda Tomáš Prouza.

Dodal, že když se dívá do Rakouska, Německa, nebo Maďarska, tak vidí, že tamní vlády hotelům i restauracím a penzionům pomáhají mnohem víc, než vláda česká. Konkurence tak může vyjít z celé situace posílená, na rozdíl od našich podnikatelů.

Další hlavní zprávy

Školství

PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?

PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?

  • Aktualizováno

V pondělí se po dlouhé pauze vrátila polovina žáků prvního stupně do škol. Všechny děti musely před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. Testovat se budou dvakrát týdně. Některé žáky ale rodiče do školy nepustili, protože se jim nezamlouvá podmínka testování či nošení roušek. Jak pondělní návrat do lavic probíhal? A na co si mají dát pozor rodiče, jejichž děti čeká návrat až příští týden?

Kultura

V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký

V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký

Iniciativa Cesta ze tmy, jejímž cílem je obnovení kulturních představení, plánuje v pražské Lucerně sérii koncertů s diváky. První by se měl konat 23. dubna. Podmínkou účasti publika je, že všichni přítomní absolvují v den koncertu PCR test, jehož cena je zahrnuta ve vstupném, informoval za pořadatele Vítek Rosenbaum. V sérii koncertů zazpívá například Olga Lounová, Janek Ledecký, Václav Neckář, Jaroslav Uhlíř či kapela Jelen.

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Zaorálek je excelentní ministr, říká jeho nástupce Birke. Chce zůstat i starostou Náchoda
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD
Další články
reklama
reklama