reklama

Jak se dostat k poukazu do lázní? Přinášíme návod. Místa ubývají, hlásí provozovatelé

Vláda během pandemie koronaviru vytvořila plán voucherů určených na podporu cestovního ruchu. Lázeňská zařízení hlásí velký zájem o uplatnění poukazů na pobyt v hodnotě 4 000 korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Některé lázeňské domy mají dokonce přetížené linky, které kolabují pod náporem telefonátů.

reklama

Například jihočeské lázně Vráž na Písecku podle ředitele Jiřího Landy sotva stačí vyřizovat poptávku. „Předem se omlouváme, pokud se nám třeba lidé nemohou dovolat a chvíli musejí na naši odpověď čekat. Jsme rádi za ten zájem. Telefonní linky jsou přetížené, snažíme se klienty přesvědčovat, aby použili e-maily,“ popisuje ředitel Landa a dodává, že v pátek přišlo z ministerstva upřesnění jak s vouchery pracovat, takže už si vědí s administrativou rady. Některé volné termíny ještě lázně mají a radí tedy zákazníkům se doptat.

Podrobný návod jak se ke slevě dostat

Vouchery na pobyt v lázních zájemci získávají od 1. července prostřednictvím webu. Konkrétní podrobný návod najdete také na stránkách ministerstva. Slevu 4 000 korun chce ministerstvo pro místní rozvoj nabízet do konce letošního roku. Každý člověk si vygeneruje voucher, získá unikátní kód, na který si zarezervuje konkrétní pobyt. Host lázní dostane slevu ihned, to znamená, že na vyúčtování uvidí slevu 4 000 na osobu. Podmínkou je minimálně šestidenní pobyt a pět lázeňských procedur.

MMR připravilo tento postup:

Zákazník navštíví web kudyznudy.cz a vygeneruje si slevový voucher (nejlépe na konkrétní lázeňské zařízení).

Ten mu bude zaslán na e-mail. Zákazník si jej může vytisknout, nebo ho stačí mít v telefonu.

Zákazník zavolá do vybraných lázní a zarezervuje si pobyt. Součástí rezervace bude předání kódu slevového kupónu (AS3K-K3J2).

V případě rezervace on-line je potřeba tento kód přidat například do poznámky k rezervaci. Zaměstnanec lázní při ověřování rezervace v systému vloží kód slevového kupónu do  webového portálu, čímž dojde k ověření jeho platnosti.

Následně tento kupón označí za „rezervovaný“. Portál porovná kód kupónu s vydanými vouchery a provede validaci (zda existuje, případně zda není rezervovaný, nebo použitý při jiné rezervaci).

Zaměstnanec lázní po ukončení pobytu označí rezervovaný kupón za „použitý“ a do přílohy k němu nahraje případné dokumenty, např. fakturu pro potřeby vyúčtování.

Zákazníkovi bude částka 4 000 Kč odečtena z platby s ukončením pobytu a potvrzením o splnění podmínek (6 nocí, 5 procedur). Uzavřené a uplatněné kupóny jsou automaticky zasílány poskytovateli finanční podpory.

Seznam lázeňských ubytování, kde lze voucher uplatnit, naleznete zde.

Chystá se i pomoc pro ubytovací zařízení

Po lázních chce ministerstvo pro místní rozvoj pomoci také provozovatelům ubytovacích zařízení. Připravuje ke schválení i podporu pro hotely, které byly kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřeny.

„Jsou to hotely, nebo penziony a kempy, takže všem, kteří jsou registrováni v takzvaných hromadných ubytovacích zařízeních, chystáme tzv. COVID ubytování, kde to bude tedy zhruba po dobu toho zavření 200 až 400 korun podle kategorie ubytování. Ta kritéria nyní ladíme,“ popsala plány ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Návrh by měla posoudit vláda 14. července. Peníze by měly hotelům pomoci s rozjezdem a překonáním následujících měsíců než se vrátí cizinci.

Pospěšte si, jinak mnoho hotelů zkrachuje, vyzývá vládu svaz

Pokud vládní pomoc nepřijde rychle, obává se prezident Svazu obchodu a cestovnícho ruchu Tomáš Prouza, že řada hotelů už neotevře.

„Je vidět, že tady vláda, bohužel, je velmi pomalá. Stejně jako i ty vouchery pro lázně, o které je obrovský zájem, tak schválila vlastně těsně před začátkem letní sezóny. Jenom pevně doufám, že už vláda konečně a skutečně toho 14. července rozhodne, že nebude zase to rozhodnutí odkládat, protože řada hoteliérů má dneska zavřeno, zejména ve velkých městech, a pokud ta pomoc nepřijde rychle, tak řada těch hotelů už nikdy neotevře,“ popsal situaci pro CNN Prima NEWS předseda Tomáš Prouza.

Dodal, že když se dívá do Rakouska, Německa, nebo Maďarska, tak vidí, že tamní vlády hotelům i restauracím a penzionům pomáhají mnohem víc, než vláda česká. Konkurence tak může vyjít z celé situace posílená, na rozdíl od našich podnikatelů.

Další hlavní zprávy

Daně

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

V posledních týdnech si o svou pozornost opět řekla takzvaná superhrubá mzda. Terminus technicus, který se vžil pro označení celkových nákladů na práci, je s námi už přes 12 let a zůstane s námi dál. Politická debata, která dnes o superhrubé mzdě probíhá, je jen o způsobu, jakým se bude vypočítávat zdanění našich výdělků. A dokud o něm nebude finálně rozhodnuto, ani nemůžeme říci, kdo, zda a o kolik si v důsledku případné změny polepší.

Věda a technologie

Ledek, který vybuchl v Bejrútu, je sám o sobě nehořlavý, uvedl člen Akademie věd

Ledek, který vybuchl v Bejrútu, je sám o sobě nehořlavý, uvedl člen Akademie věd

Dusičnan amonný, tedy látka známá jako ledek, která s největší pravděpodobností vybuchla v přístavním skladu v libanonském Bejrútu, je prý sama o sobě nehořlavá. Pro CNN Prima NEWS to uvedl člen Ústavu anorganické chemie Akademie věd České republiky Jan Havlík. Na následky úterní exploze zahynulo nejméně sto lidí a další čtyři tisíce jich bylo zraněno.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
reklama
reklama
Bejrútem otřásly dvě exploze, vyžádaly si 100 mrtvých a čtyři tisíce zraněných

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama