reklama

Jak se dostat k poukazu do lázní? Přinášíme návod. Místa ubývají, hlásí provozovatelé

Vláda během pandemie koronaviru vytvořila plán voucherů určených na podporu cestovního ruchu. Lázeňská zařízení hlásí velký zájem o uplatnění poukazů na pobyt v hodnotě 4 000 korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Některé lázeňské domy mají dokonce přetížené linky, které kolabují pod náporem telefonátů.

reklama

Například jihočeské lázně Vráž na Písecku podle ředitele Jiřího Landy sotva stačí vyřizovat poptávku. „Předem se omlouváme, pokud se nám třeba lidé nemohou dovolat a chvíli musejí na naši odpověď čekat. Jsme rádi za ten zájem. Telefonní linky jsou přetížené, snažíme se klienty přesvědčovat, aby použili e-maily,“ popisuje ředitel Landa a dodává, že v pátek přišlo z ministerstva upřesnění jak s vouchery pracovat, takže už si vědí s administrativou rady. Některé volné termíny ještě lázně mají a radí tedy zákazníkům se doptat.

Podrobný návod jak se ke slevě dostat

Vouchery na pobyt v lázních zájemci získávají od 1. července prostřednictvím webu. Konkrétní podrobný návod najdete také na stránkách ministerstva. Slevu 4 000 korun chce ministerstvo pro místní rozvoj nabízet do konce letošního roku. Každý člověk si vygeneruje voucher, získá unikátní kód, na který si zarezervuje konkrétní pobyt. Host lázní dostane slevu ihned, to znamená, že na vyúčtování uvidí slevu 4 000 na osobu. Podmínkou je minimálně šestidenní pobyt a pět lázeňských procedur.

MMR připravilo tento postup:

Zákazník navštíví web kudyznudy.cz a vygeneruje si slevový voucher (nejlépe na konkrétní lázeňské zařízení).

Ten mu bude zaslán na e-mail. Zákazník si jej může vytisknout, nebo ho stačí mít v telefonu.

Zákazník zavolá do vybraných lázní a zarezervuje si pobyt. Součástí rezervace bude předání kódu slevového kupónu (AS3K-K3J2).

V případě rezervace on-line je potřeba tento kód přidat například do poznámky k rezervaci. Zaměstnanec lázní při ověřování rezervace v systému vloží kód slevového kupónu do  webového portálu, čímž dojde k ověření jeho platnosti.

Následně tento kupón označí za „rezervovaný“. Portál porovná kód kupónu s vydanými vouchery a provede validaci (zda existuje, případně zda není rezervovaný, nebo použitý při jiné rezervaci).

Zaměstnanec lázní po ukončení pobytu označí rezervovaný kupón za „použitý“ a do přílohy k němu nahraje případné dokumenty, např. fakturu pro potřeby vyúčtování.

Zákazníkovi bude částka 4 000 Kč odečtena z platby s ukončením pobytu a potvrzením o splnění podmínek (6 nocí, 5 procedur). Uzavřené a uplatněné kupóny jsou automaticky zasílány poskytovateli finanční podpory.

Seznam lázeňských ubytování, kde lze voucher uplatnit, naleznete zde.

Chystá se i pomoc pro ubytovací zařízení

Po lázních chce ministerstvo pro místní rozvoj pomoci také provozovatelům ubytovacích zařízení. Připravuje ke schválení i podporu pro hotely, které byly kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřeny.

„Jsou to hotely, nebo penziony a kempy, takže všem, kteří jsou registrováni v takzvaných hromadných ubytovacích zařízeních, chystáme tzv. COVID ubytování, kde to bude tedy zhruba po dobu toho zavření 200 až 400 korun podle kategorie ubytování. Ta kritéria nyní ladíme,“ popsala plány ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Návrh by měla posoudit vláda 14. července. Peníze by měly hotelům pomoci s rozjezdem a překonáním následujících měsíců než se vrátí cizinci.

Pospěšte si, jinak mnoho hotelů zkrachuje, vyzývá vládu svaz

Pokud vládní pomoc nepřijde rychle, obává se prezident Svazu obchodu a cestovnícho ruchu Tomáš Prouza, že řada hotelů už neotevře.

„Je vidět, že tady vláda, bohužel, je velmi pomalá. Stejně jako i ty vouchery pro lázně, o které je obrovský zájem, tak schválila vlastně těsně před začátkem letní sezóny. Jenom pevně doufám, že už vláda konečně a skutečně toho 14. července rozhodne, že nebude zase to rozhodnutí odkládat, protože řada hoteliérů má dneska zavřeno, zejména ve velkých městech, a pokud ta pomoc nepřijde rychle, tak řada těch hotelů už nikdy neotevře,“ popsal situaci pro CNN Prima NEWS předseda Tomáš Prouza.

Dodal, že když se dívá do Rakouska, Německa, nebo Maďarska, tak vidí, že tamní vlády hotelům i restauracím a penzionům pomáhají mnohem víc, než vláda česká. Konkurence tak může vyjít z celé situace posílená, na rozdíl od našich podnikatelů.

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama