CNN Prima News jak ušetřit

jak ušetřit

Výpis příspěvků ke štítku „jak ušetřit“

PŘEHLEDNĚ: Jak může stát pomoct finančně ohroženým seniorům? Ve hře jsou tři příspěvky

Mnoho seniorů si v době inflace či nejrůznějších vládních opatření stěžuje, že se svými důchody prostě nevystačí. V neutěšené situaci se však mohou obrátit na samotný stát. Jaké finanční příspěvky nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí? A mohou ještě senioři podat žádosti osobně přímo na úřadech, či budou muset sáhnout k elektronickému formuláři?

Jak ušetřit za energie? Analytik vysvětlil, kdy podepsat novou smlouvu či pořídit čerpadlo

Někteří lidé by si na podzim měli prostudovat aktuální ceníky dalších společností a zvážit změnu dodavatele i za cenu sankčních poplatků, vysvětlil energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Jan Béreš na CNN Prima NEWS. Ceny elektřiny i plynu se pohybují pod vládním cenovým stropem, ten však vydrží pouze do konce roku. Zákazníkům, kteří loni podepsali nové smlouvy, proto může s lednem 2024 hrozit výrazný cenový skok. Odborník zároveň upozornil, že tepelné čerpadlo se nemusí vyplatit každému.

Budeme mít nejvyšší DPH v Evropě, zuří podnikatelé. Jak by vypadaly ceny po změnách?

Plán ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na změnu DPH stále dráždí řadu podnikatelů. Nesouhlasí zejména s tím, že by státu odváděli nejvyšší daně z přidané hodnoty v rámci Evropské unie. Podle hoteliérů by například došlo k ohrožení až 40 procent podniků a k velké ztrátě na evropském trhu. Jak by vypadalo zdražení dalších služeb?

Nákupem ojetiny v zimě lze významně ušetřit. Lepší cena ale není jedinou výhodou

Zima je ideální dobou pro koupi ojetého auta, a to nejen kvůli zpravidla nižší ceně. Chladné počasí a zhoršené podmínky na silnicích při zkušební jízdě mnohem lépe prověří jeho skutečnou kondici. Závady, které by se za teplého počasí neobjevily, dostanou v mrazu či vlhku vyniknout v plné nahotě. Kupujícímu tedy kromě zjištění pravého stavu vznikne i prostor pro jednání o případné slevě.

Peníze pod polštářem, spořicí účty nebo investice. Jak letos porazit prudkou inflaci?

Česká národní banka a jiné instituce predikují vysokou inflaci i pro letošní rok. Původní odhady se ještě zhoršily a lidé mohou čekat, že v průměru se bude inflace držet okolo 11 procent. Jinými slovy to znamená, že z ušetřených 100 tisíc ztratí hodnotu více než 10 tisíc korun. Jaká strategie je během zrychlování spotřebitelských cen nejhorší a jak se může inflace porazit?

PŘEHLEDNĚ: Pět tipů, jak rychle a účinně snížit účet za drahé energie

Cena elektřiny a plynu na burze trhá rekordy. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne projevovat i na fakturách českých domácností. Ty pochopitelně hledají způsob, jak si od obřích nákladů alespoň částečně ulevit. Vedle středně až dlouhodobých řešení v podobě instalace fotovoltaických elektráren nebo výměny oken či zateplení domu ale existují i možnosti, jak nejhorší cenový požár uhasit rychle a poměrně jednoduše.