Ceny elektřiny a plynu se po několika sešupech postupně stabilizují, a domácnosti tak mají po dvou letech možnost výrazně snížit své výdaje za energie. Další výrazný pokles však odborníci nepředpokládají a zákazníkům radí zvážit fixaci ceny.
Podle Energostatu můžeme ve vývoji cen u elektřiny v příštím roce očekávat mírný pokles. Nemělo by však jít o markantní částky. Obecně se odborníci shodují, že ceny ovlivní zejména další vývoj situace na Ukrajině, v Izraeli či ve Spojených státech, které letos čekají prezidentské volby.
ČTĚTE TAKÉ: Změna dodavatele energií krok za krokem. Na co si dát pozor, aby proběhla hladce?
„Ceny jsou stále relativně vysoké, ale pokud zůstane transparentní politika USA a nedojde k nečekaným událostem v konfliktu na Ukrajině, lze do příštího roku spíše očekávat malý pokles,“ říká Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.
Podobný názor má také Martin Šik, ředitel dat a analýz Energetického regulačního úřadu (ERÚ). „Pokud nedojde ke zhoršení geopolitické situace, opravdu neočekáváme, že by došlo k cenovému šoku na burzách s energiemi, odkud je dodavatelé nakupují,“ tvrdí Šik.
Vyplatí se fixace ceny?
Sezónní změny i poptávka v cenách energií stále hrají roli, ale obecně se energetický trh stabilizoval. „Letošní pokles cen je pro spotřebitele jasným signálem ke změně dražších tarifů a smluv uzavřených v letech 2022 a 2023,“ myslí si Tomáš Suchý, ředitel energetické poradenské společnosti encall.
„V letošním roce stále ještě docházelo ke stabilizaci trhu a cen po otřesu způsobeném energetickou krizí. Aktuální vývoj ale naznačuje, že potenciál pro pokles cen se už zřejmě vyčerpal a opravdu je ideální doba na to, zafixovat si ceny energií na delší období,“ potvrzuje Pavel Grochál z innogy s tím, že jejich zákazníci nejčastěji volí dvouletou fixaci.
Vyzkoušejte kalkulačku, která vám pomůže vybrat nejvýhodnější nabídku dodávky elektřiny přizpůsobenou vašim potřebám:
Výrazných výkyvů se není třeba obávat
Ačkoliv je predikce cen velmi náročná, dodavatelé nakupují energie tak, aby tržní výkyvy zasáhly spotřebitele co nejméně. „Máme strategii pro produkty fixované na určité období a jinou zase pro produkty na dobu neurčitou. Tím pro zákazníky vyhlazujeme výkyvy velkoobchodních cen a díky tomu jim můžeme nabídnout stabilnější cenu,“ přibližuje proces nákupu energií Grochál.
Podle Šika z ERÚ zákazníky ovlivňuje zejména dlouhodobé zvýšení cen, vždy ale se zpožděním. „Výjimku tvoří zákazníci, kteří mají dynamické ceny, případně produkty s měsíční fixací. Ti před skokovými nárůsty cen chráněni nejsou, stejně tak ovšem profitují ze situace, kdy se komodity naopak zlevňují,“ vysvětluje.
Na jak dlouho cenu zafixovat
Podle Suchého z poradenské společnosti encall je ideální krátkodobá fixace. „Osobně bych nedoporučil fixaci delší než dva roky, nejlépe 12–24 měsíců. Současně je dobré se zaměřit, zda je cena garantována po celou dobu platnosti smlouvy,“ popisuje, na co si dát pozor, zejména při změně dodavatele.
„Měsíční ceny mohou být řešením pro dobře informované spotřebitele, kteří sledují vývoj cen komodit na burze a jsou připraveni podstoupit riziko případného zdražení. Obecně však jsou vhodné pro větší spotřeby, zhruba nad 10 MWh ročně. U nižších spotřeb není úspora v kontextu rizika tak zajímavá,“ dodává Suchý s tím, že záleží na zákaznících, zda chtějí mít jistotu při plánování výdajů, nebo se chtějí pustit do rizika výkyvů.
Uvažujete o změně dodavatele plynu? S výběrem může pomoci následující kalkulačka: