Jak snížit účty za elektřinu? Většina domácností se zaměřuje na běžné triky, jako je výměna žárovek za úsporné LED, ale existují i další způsoby. Podívejte se na jednoduché kroky, které vám mohou ušetřit tisíce korun ročně.
1. Zkontrolujte jistič i distribuční sazbu
Prvním krokem k úsporám je kontrola vaší distribuční sazby. Zjistěte, zda odpovídá tomu, na co elektřinu skutečně používáte. Máte doma bojler, přímotop, tepelné čerpadlo nebo třeba elektroauto? Ujistěte se, že vaše sazba odpovídá vašim potřebám a neplatíte zbytečně více.
ČTĚTE TAKÉ: Změna dodavatele energií krok za krokem. Na co si dát pozor, aby proběhla hladce?
Svou roli může hrát i nepřiměřená velikost jističe. „Pokud se vám nikdy nestalo, že by vám vypadly pojistky, možná máte jistič s příliš vysokou kapacitou. Čím vyšší jistič, tím vyšší platby za každý jeden ampér,“ říká Tomáš Suchý, ředitel energetické poradenské společnosti encall. Snížením kapacity jističe na odpovídající úroveň můžete ukrojit ze svých ročních nákladů několik set korun, aniž byste to pocítili na komfortu.
2. Myslete dopředu
Vhodným krokem k úsporám může být předčasné sjednání smlouvy na energie. Využijte možnost sepsat smlouvu až rok dopředu a zajistěte si tak výhodnou cenu. Pokud by cena elektřiny klesla, zákon vám umožňuje smlouvu do 15 dní od zahájení dodávky zrušit.
3. Využijte nízký tarif
Nepodceňujte ani význam přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem, dříve známým jako denní a noční proud. Ten mohou využívat majitelé elektrického či hybridního topení, bojleru nebo třeba elektroauta. V průběhu distributorem stanovených časů je podle ČEZu možné za 1 kWh využitého proudu ušetřit až 40 % ze základní ceny.
Informace k využívání nízkého tarifu získáte u svého dodavatele pomocí několikamístného čísla HDO spínače, které najdete v rozvodné skříni u elektroměru.
Vyzkoušejte kalkulačku, která vám pomůže vybrat nejvýhodnější nabídku dodávky elektřiny přizpůsobenou vašim potřebám:
4. Vyměňte spotřebiče a drobnou elektroniku
Výměnou jedné klasické žárovky za úspornou LED ušetříte až 360 korun ročně. A důležitý je i výběr velkých spotřebičů – dbejte na to, aby měly energetickou třídu A+ nebo vyšší. Vyšší počáteční investice se vám vrátí ve formě nižších účtů za energie.
Své udělají také drobnosti, jako je odpojování nepoužívaných nabíječek nebo zhasínání světel. „Mezi lidmi panuje mýtus, že opakované rozsvěcení světel spotřebuje více energie. Ve skutečnosti se ale vyplatí zhasnout, už když opouštíte místnost na více než pět minut,“ tvrdí Suchý. „Pokud z těchto drobností vytvoříte zvyk, můžete za rok ušetřit nemalé částky,“ uzavírá.
5. Nevěřte všemu, co se říká
„Na internetové rady o poloprázdné lednici raději zapomeňte. Nejlépe totiž funguje, když je naplněná zhruba na 80 %,“ radí Suchý a dodává, že spotřebu zejména starších lednic a mrazáků snižuje pravidelná údržba, jako je odmrazování a čištění.
Uvažujete o změně dodavatele plynu? S výběrem může pomoci následující kalkulačka: