V krabici od banánů, na párty nebo od kamaráda – kokain je stále dostupnější a těší se větší oblibě u generace dvacátníků. Problémem je, že první dávka většinou není poslední. Mnohdy stačí zavolat a za pár minut máte několik gramů. Přízvisko drogy pro vyšší vrstvy už dávno neplatí, ba naopak „sníh“ leckdy mladí seženou snáze než marihuanu. Zvláště ve velkém městě, jako je Praha.
Sedmadvacetiletá Jana poměrně dlouho od kamarádů odmítala nabídku „dej si s náma čáru“, ale na začátku letošního roku už neodolala. „Zajímalo mě, proč je kolem toho tak velké haló a byla jsem zvědavá,“ popisuje důvody prvního užití. Od té doby si příležitostně kokain dá. „Cítím se být po tom sebevědomější, drzejší, víc si v práci věřím a zároveň mě to nabudí,“ sdílí pocity po požití.
Navíc pracuje v baru, kam bílý prášek kolegové nebo štamgasti pokaždé přinesou. „Často za mnou někdo přijde s dotazem ,Jdeš s náma na čáru?‘ Připadá mi to jako otázka ,Jdeš na cígo?‘“ diví se Jana.
Rizikové formy závislostního chování mezi dospělými v Česku
- Denní kuřáci: 1,5 až 2,1 milionu
- Rizikové pití alkoholu: 1,5 až 1,7 milionu
- Psychoaktivní látky: 1,25 až 1,45 milionu
- Intenzivní uživatelé konopných látek: 350 až 465 tisíc
- Lidé užívající drogy rizikově (pervitin a opiody): 43 až 46 tisíc
- Osoby v riziku problémového hraní: 170 až 220 tisíc
Sehnat stoprocentně čistý kokain je téměř nereálné. Často ho prodejce smíchá s jinou drogou, v jiném případě cukrem nebo kreatinem. Oslovení uživatelé se shodují, že důvěřují se složením drogy přátelům, neboť se bojí kupovat na ulici od cizích dealerů. Dohledat původ a složení kokainu je náročné. „Kamarádka si zavolá, do dvaceti minut přijede černé nové BMW a doveze jí, kolik gramů zrovna potřebuje,“ popisuje třiadvacetiletá Pavla. Sama dealera nemá, a tak se svěřuje naplno do rukou přátelům.
Zábava s kamarády
Významná část obchodu s kokainem v současnosti probíhá v on-line světě a na skrytých webech, což zvyšuje jeho dostupnost i riziko čistoty finálního produktu. Distribuce za pomoci virtuálního prostředí se rozšířila během pandemie, ale trh nezměnila, naopak rozšířila.
„Dostupnost návykových látek zvyšuje prodej na internetu a přes sociální sítě,“ potvrzuje Barbora Kudláčková z Národní protidrogové centrály. Dealeři často používají aplikace, které se nedají sledovat. „V komunitě jsou známé. Kolikrát stačí i prosté telefonní číslo,“ vysvětluje pětadvacetiletý Jakub, který má mezi známými desítky prodejců drog.
Barmanka Jana kokain užívá především na večírcích a ve společnosti. Nicméně další respondenti preferují „šňupání“ doma s přáteli nebo i sami. Dospěli k tomu až po letech. „Nejvíc mě zarazilo, když mi kolegyně řekla, že se s kamarádkami zabaví tak, že si dají do nosu,“ říká Jana. Ona se stále snaží držet k drogám respekt, ostatní si rizika zatím nepřipouští.
Jednoduchá přístupnost k droze, absence nepříjemných stavů následující den a jistá „nálepka“ prémiovější návykové látky z kokainu dělá v posledních letech trend. „Po alkoholu mám kocovinu i dva dny, ale po kokainu je mi vždycky dobře. Působí mi lepší stavy a v mé profesi neznám nikoho, kdo by ho neužíval,“ prozrazuje Pavla.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci se CNN Prima NEWS.