reklama

Je načase zavřít školy a zakázat hromadné akce, vyzývá Flegr. Nic jiného už nepomůže

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr označil vzrůstající počet nakažených, přestože se nezvyšuje počet testů, za důvod k pesimismu. Plošná opatření podle něj měla být zavedena už 1. září, nyní jsou namístě drastičtější nařízení. Pomoci alespoň trochu zpomalit šíření koronaviru by podle něj mohlo uzavření škol a zákaz všech hromadných akcí.

reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro sobotní Právo řekl, že čísla nakažených jsou tak vysoká, že „nastal čas na rázná opatření bez toho, abychom vypínali ekonomiku“. Podle Flegra už je na to ale pozdě.

K tématu

„Tato opatření, o kterých mluvil, měla být zavedena od 1. září. Dnes už je to naprosto neadekvátní, vůbec to nezabere, to už nebude mít žádný pořádný efekt. Teď už jediné, co by pomohlo, je zavřít školy, zakázat jakékoliv hromadné akce včetně kulturních. Je čas na mimořádný stav,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS.

Pesimistou prý zůstává i přesto, že se zatím nenaplnil černý scénář, o kterém mluvil minulou neděli v Partii. Tehdy evoluční biolog odhadoval, že brzy budeme registrovat až čtyři tisíce nakažených denně. „Můj odhad se sice nenaplnil, ale to ani nemohl, když se netestuje, je strop na testování 20 tisíc a tu a tam dokonce na tři hodiny vypadne systém. Je to udržované uměle,“ odkázal Flegr na páteční výpadek systému elektronických žádanek na vyšetření vzorku na COVID-19.

Pokud se nezačne provádět více testů, bude se logicky podle parazitologa zvyšovat počet nových případů pomaleji, ale jen zdánlivě. „Ve skutečnosti bude počet nakažených růst ještě rychleji. Teď se každý týden zdvojnásobí počet nakažených. Když se podíváte na veřejná data, uvidíte, že před 14 dny tu bylo 680 nových případů denně, pak 1300 a týden nato už 3000. Takhle to musí růst, to je matematický zákon, to jinak nejde,“ poznamenal.

Pokles na nižší čísla tak podle Flegra dobrou zprávou není. „Tím, že se udělal strop, že vybouchlo testování, diagnostika a trasování, nic nezměníme. Jenom si tím přibližujeme katastrofu,“ prohlásil Flegr.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama