Čísla nakažených koronavirem jsou tak strašlivá, že nastal čas na rázná opatření. V rozhovoru pro deník Právo to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Hospody a noční bary by podle něj měly zavírat už v deset večer. Prohlásil také, že pokud bude v České republice víc jak 120 tisíc nakažených infekcí COVID-19, zdravotní systém začne kolabovat.
„Pokud by bylo na mně, tak já bych takové podniky v deset večer zavřel, bez ohledu, zda v nich lidé sedí nebo stojí. Ale chápu, že je tady nějaká snaha udržet zčásti tyto podniky v chodu a nezničit firmám úplně jejich existenci. Ovšem ta čísla jsou tak strašlivá, že podle mého nastal čas na rázná opatření bez toho, abychom vypínali ekonomiku,“ řekl Právu Hamáček.
Od pátku jsou zakázány vnitřní akce na stání nad 10 lidí. Roušky musí mít i lidé u baru
Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané pouze na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Roušky budou povinné i pro lidi stojící na baru. Opoziční poslanci ale s vládním postupem nesouhlasí a ministr vnitra Jan Hamáček se obává, že v Česku nastane podobná situace jako v Izraeli či Itálii.
Uvedl, že podle všech kalkulací je české zdravotnictví připraveno až na 120 tisíc nakažených. Pokud by bylo číslo vyšší, systém začne podle Hamáčka kolabovat.
„Plán je se do takových nárůstů nedostat. Tedy držet se za každou cenu pod zmíněnými 120 tisíci nakaženými. Jakmile se dostaneme přes toto číslo, začne kolabovat systém,“ uvedl ministr. V tu chvíli by se podle něj musely například nasadit polní nemocnice, ale zřejmě by mohly nastat problémy s personálem, protože mezi nakaženými budou i zdravotníci, policisté i hasiči. Další budou v karanténě.
Nechoďte tam, kde je víc lidí, radí Hamáček
Zásadní je podle Hamáčka zploštit křivku exponenciálního růstu. „A to jde jedině důsledným dodržováním nařízení, tedy roušky, roušky, roušky a nechodit tam, kde je více lidí,“ konstatoval Hamáček.
Mezi řádky si rýpl do premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda měla podle Hamáčka poslechnout epidemiologa Rastislava Maďara, který prosazoval nošení roušek i v létě. „Zásadní a fatální chyba se stala v odložení znovunasazení roušek. Nicméně o tom nařízení, o kterém hovoříme, nerozhodovala vláda, ale šlo o rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Původně bylo navrženo jinak – tak, jak prosazoval pan docent Maďar – a pak bylo po diskusi s panem premiérem změněno,“ prohlásil Hamáček.