reklama

Pozor na energošmejdy, útočí na zoufalé lidi. Podpis se prodraží, varuje obchodní inspekce

Po krachu několika dodavatelů energií se otevírá prostor pro nepoctivé prodejce. Ti se snaží využít situace zoufalých lidí a nabídnout jim služby, které pro ně nejsou tak výhodné. Zkušenost s podezřelou nabídkou měl i divák CNN Prima NEWS.

reklama

Pochybně vypadající prodejci nabídli své služby i panu Václavovi. Díky naší reportáži byl ale ostražitý. „Shlídnul jsem na televizi Prima reportáž, že zřejmě dojde k tomu, že energošmejdi využijou situace se zkrachovalými společnostmi a byl jsem obezřetnej,“ vylíčil pan Václav moment, kdy dostal podezřelou SMS zprávu. „Vážený kliente, vaše odběrné místo elektřiny nebo plynu je u dodavatele poslední instance. Bližší informace najdete zde na odkaze. S pozdravem Tým Šetříme občanům,“ stálo v ní.

Pan Václav usoudil, že se někdo snaží zneužít jeho situace, kdy mu zkrachoval dodavatel energií. A ukázalo se, že jeho obezřetnost rozhodně byla na místě. Na internetu je totiž množství recenzí, které označují program Šetříme občanům za podvodníky a stěžují si na arogantní chování.

„ČOI má od roku 2019 zhruba dvě desítky podnětů. Spotřebitelé si nejčastěji stěžují třeba na to že společnost se vydávala za někoho jiného, například za jejich regulérního dodavatele, slibovala věci, které pak nedodržela. Když spotřebitel zjistil, jaká je pravda, že ve finále by měl přejít někam jinam, tak si stěžuje, že má platit jakousi smluvní sankci,“ potvrdil problémy se společností mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Žádost o rozhovor zůstala nevyslyšena

Společnost jsme se snažili kontaktovat, ale po několikaminutovém čekání na jediném čísle, které je na stránkách uvedené, pracovník infolinky telefon zvedl a odkázal nás na e-mail. Do uzávěrky reportáže na naši žádost o rozhovor společnost nezareagovala.

Na svých stránkách se program Šetříme občanům také zaštiťuje výpisem od Energetického regulačního úřadu, kde se ptá, jestli firma byla pravomocně uznána vinnou. Firma je ale pouze zprostředkovatelem a spory s ní vede podle aktuálně platných nařízení Česká obchodní inspekce. „Ano, pravomocně uložená pokuta dosud této společnosti nebyla, což neznamená, že v budoucnosti být nemůže,“ uvedl Fröhlich.

S firmou inspekce zahájila správní řízení, ve kterém se o případném porušení zákona, a tím pádem i pokutě, teprve rozhodne.

Tagy:
krach energetika Česká obchodní inspekce šmejdi dodavatel energošmejdi prodejci

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama