reklama

Jsem Darth Jones a zavraždím královnu. Muž zadržený ve Windsoru natočil mrazivé video

Mladík zadržený v sobotu po vniknutí na pozemek hradu Windsor, v němž tráví svátky britská královna Alžběta II., je držen ve vazbě na základě zákona o duševním zdraví. Krátce předtím, než došlo k incidentu ve Windsoru, se na sociálních sítích objevilo video, v němž neznámý muž vyhrožuje, že zavraždí královnu. Podle informací deníku The Sun by dotyčným měl být právě 19letý mladík, kterého dopadla policie.

reklama

Muž vystupuje na záběrech pod jménem Jaswant Singh Chail. „Je mi to líto. Je mi líto toho, co jsem udělal a co udělám. Pokusím se zavraždit Alžbětu, hlavu královské rodiny,“ říká v úvodu videa.

V rukou má lesklou černou zbraň, na obličeji masku, na hlavě černou kapuci a jeho hlas je digitálně zkreslený. Video měl Chail poslat svým kamarádům na sociální síti Snapchat necelých 24 minut předtím, než byl zadržen londýnskou policií na hradě Windsor.

„Je to pomsta za ty, kteří zahynuli při masakru v Jallianwala Bagh v roce 1919,“ zaznělo na záběrech, které má k dispozici deník The Sun (Britové při zmíněném masakru zastřelili několik set lidí protestujících proti zatčení politiků, kteří chtěli nezávislost Indie, pozn. red.). „Je to také pomsta za ty, kteří byli diskriminováni kvůli své rase. Jsem indický Sith. Jmenuji se Jaswant Singh Chail, moje jméno je Darth Jones. Omlouvám se všem, kterým jsem ublížil nebo kterým jsem lhal,“ dodal muž.

Jak podotýká deník The Sun, muž z videa se zřejmě nechal inspirovat kultovní sérií Star Wars, kde jsou Sithové nepřáteli rytířů Jedi a snaží se je do jednoho vyvraždit. Policie potvrdila, že se již dotyčným snímkem zabývá.

Předtočené video bylo zveřejněno na Štědrý den v 8:06, policie 19letého pachatele zadržela v 8:30. Muž ze Southamptonu měl k překonání kovového plotu na hradě Windsor použít provazový žebřík. Podle informací webu Daily Mirror byl také vybaven střelnou zbraní, konkrétně kuší.

Zatčený se nedostal do žádné z budov. Bezpečnostní opatření na hradě byla totiž zpřísněna i kvůli přítomnosti královny. Po sobotním incidentu vyhlásil Scotland Yard, který je za hlídání Windsoru odpovědný, na hradě stav nouze. Plánované setkání Alžbety s jejími syny Charlesem a Edwardem tak muselo být odloženo.

Podezřelý muž se v neděli podrobil vyšetření duševního stavu. „Je zadržován na základě zákona o duševním zdraví a zůstává v péči zdravotnického personálu,“ uvedla policie a vyloučila, že by čin podezřelého mladíka měl teroristický motiv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama