reklama

Prymula: Jsem pro očkovací průkazy. Jejich zavedení bude nezbytné v celé EU

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude zavedení očkovacích průkazů nezbytné jak v Česku, tak i na úrovni celé Evropské unie, řekl televizi CNN Prima NEWS. S tímto průkazem by lidé mohli mít výhody například při vstupu do restaurací nebo během cestování. K imobilním lidem starším osmdesáti let budou podle Prymuly jezdit zdravotní týmy, které je naočkují doma.

reklama

„Jsem pro zavedení očkovacích průkazů, protože bez nich si nedovedu představit praktickou realizaci, jak by se ověřovalo, jestli jedinec byl očkován, nebo nebyl. A v podstatě pokud budou na úrovni Evropské unie celé různé provozy, které budou vyžadovat buď očkování, nebo aktuálně platný test, je takový systém asi nezbytný,“ řekl televizi CNN Prime NEWS Prymula.

V Česku už začaly s očkováním proti koronaviru všechny kraje. Přednostně vakcínu dostávají zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné pacienty s covidem. Od 15. ledna má začít vakcinace lidí starších osmdesáti let.

Vakcíny od dalších firem budou v Česku schváleny koncem ledna

Mnoho z nich ale nezvládne dorazit do očkovacích středisek ani k obvodnímu lékaři. Podle Prymuly se předpokládá, že například v zařízeních sociální péče očkování proběhne na místě. „Tedy že tam dorazí mobilní tým, pokud na očkování zařízení nemá svůj personál,“ upřesnil epidemiolog. K osobám, které se nemohou pohybovat, podle exministra zdravotnictví také přijedou mobilní týmy, které jim aplikují vakcínu doma.

V České republice je zatím schválena vakcína pouze od společností Pfizer a BioNTech. Schválení přípravku od dalších firem, například od Moderny nebo AstraZenecy, se podle Prymuly očekává koncem ledna. „Celý proces se zdržel proti původním předpokladům a teď se očekává, že to může být až na sklonku měsíce ledna. Je otázkou, jestli to nebude dříve, ale musíme raději počítat se scénářem, který je dlouhodobější,“ podotkl Roman Prymula.

Jak bude očkování v Česku probíhat, si můžete přečíst zde.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Roman Prymula Moderna koronavirus AstraZeneca Pfizer BioNTech očkovací průkazy

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama