„Předložím vládě návrh na vyřešení menstruační chudoby,“ napsala v pondělí na Twitter ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Znovu tak otevřela téma z konce loňského roku, kdy jí dal premiér Andrej Babiš (ANO) za úkol, aby vypracovala návrh, na základě kterého by mohly být hygienické potřeby dostupnější. Premiér tak tenkrát reagoval na schválení zákona ve Skotsku, které začalo poskytovat tyto produkty bezplatně.
„Dneškem přichází důležité kroky pro návrat zpět do normálního života. A dnes také předložím vládě návrh na vyřešení menstruační chudoby v Česku,“ napsala Schillerová v pondělí na Twitter.
Ministryně už loni v prosinci uvedla, že navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Vložky, tampóny a další potřeby se měly podle návrhu posunout ze základní sazby 21 procent do druhé snížené sazby 10 procent, která platí třeba na léky či dětskou výživu.
Ministerstvo financí odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun. „Na trhu s dámskými hygienickými potřebami je velká konkurence. Proto očekávám, že zákaznice toto snížení ve svých peněženkách skutečně pocítí,“ řekla Schillerová.
Premiér Babiš koncem listopadu ministryni požádal, aby vypracovala návrh, na základě kterého by mohly být hygienické potřeby dostupnější. Reagoval tak na schválení zákona ve Skotsku, které začalo poskytovat tyto produkty bezplatně.
„Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově slabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ napsal tehdy Babiš na Twitter.
Jedná se o předvolební dáreček?
Žena průměrně za menstruační potřeby utratí měsíčně zhruba 230 korun, ročně to vychází na 2 670. Po daňové úlevě z ministerstva financí by tedy ročně platila asi o 300 korun méně. Stát naopak 300 milionů prodělá. Snížení daně navíc neznamená automatický pokles ceny.
Ještě loni bylo ministerstvo financí proti změně DPH u menstruačních pomůcek. „Celkově se nelze zbavit dojmu, že vláda si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje k nesystémové snaze, o které se prostě bude hodně mluvit, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží,“ okomentoval tehdy člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Právě blížící se volby do Poslanecké sněmovny by tak mohly být důvodem, proč se toto téma v pondělí znovu otevře. Vláda Andreje Babiše mluví například i o zvyšování důchodů či o dalším finančním příspěvku seniorům v podobě rouškovného. Pět tisíc korun dostali důchodci loni v zimě, a to údajně kvůli dopadům pandemie koronaviru.
V Česku mohou už čtvrtým rokem lidé pomáhat ženám v chudých zemích koupí certifikátu na dámské vložky v e-shopu organizace Člověk v tísni. Humanitární organizace vychází ze zjištění, že v mnoha zemích provází menstruaci stigma a různé mýty a ženy zažívají doma i ve škole pocit ponížení. Hygienické potřeby jsou v některých zemích buď nedostupné, nebo si je ženy nemohou dovolit.