Téměř čtyři tisíce žen ve Velké Británii zaznamenalo problémy či změny v menstruačním cyklu poté, co se nechaly naočkovat vakcínou proti COVID-19. Odborníci je však uklidňují, že podobnými změnami procházejí v období menstruace téměř všechny ženy. Problémy očkovaných žen podle nich navíc nejsou častější než u běžné populace.
Hlášení se týkala vakcín dosud používaných ve Velké Británii, tedy od AstraZenecy, Pfizeru a Moderny. Nejvíce si ženy na problémy či změny v menstruaci stěžovaly právě po očkování látkou od firmy AstraZeneca.
Velká studie očkování proti covidu: Kdo má nejčastěji vedlejší účinky?
Vědci podílející se na studii o účincích očkování proti COVID-19 zaznamenali na základě dat od více než 600 tisíc uživatelů on-line aplikace méně nežádoucích reakcí, než bylo pozorováno při klinických testech. Informoval o tom web BBC.
Do 17. května podalo hlášení 2 734 žen naočkovaných touto vakcínou. Dalších 1 158 si potom na problémy stěžovalo po očkování vakcínou od Pfizeru. U Moderny to bylo 66 žen, uvedla britská Regulační agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické výrobky (MHRA).
Počet žen s menstruačními bolestmi či změnami po očkování se ale podle odborníků pravděpodobně ještě zvýší. MHRA zároveň dodala, že problémy s cyklem nejsou uváděny v seznamu vedlejších účinků především proto, že u očkovaných žen nejsou častější než v běžné populaci, píše web The Sunday Times.
Nejčastěji se jedná o menstruační poruchy jako silnější krvácení než obvykle, zpožděná menstruace či nečekané vaginální krvácení. „Současné důkazy však nenaznačují zvýšené riziko po očkování těmito třemi vakcínami,“ uvedla výkonná ředitelka MHRA June Raineová.
Jiné vakcíny také způsobují menstruační změny
Někteří odborníci se shodují, že poruchy v cyklu skutečně mohou souviset s očkováním vakcínou proti COVID-19. „Je biologicky pravděpodobné, že covidové vakcíny mohou mít krátkodobý účinek na menstruační cyklus,“ řekla webu Channel 4 reprodukční imunoložka z londýnské Imperial Collage Victoria Maleová.
Některé jiné vakcíny podle ní mají podobné vedlejší účinky, proto se nejedná o nic překvapivého. „Nemáme ale dostatek dobrých dat, abychom mohli s jistotou vědět, zda se jedná o skutečný vedlejší účinek. A pokud ano, tak jak častý je,“ dodala Maleová.
Úřady vyšetřují 82 podezřelých úmrtí po vakcíně. PŘEHLED častých vedlejších účinků
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje už 5 693 hlášení nežádoucích účinků po aplikaci vakcíny proti covidu. Nejčastěji se jedná o bolest v místě vpichu, teploty, neurologické příznaky jako bolest hlavy či únava, bolest svalů, nevolnost nebo kašel. Úřady prověřují také 82 případů podezření na úmrtí po očkování. SÚKL upozorňuje, že pouhými podezřeními jsou všechna hlášení. Podívejte se na přehled těch nejčastějších.
„Dobrá zpráva je, že i kdyby tu byla spojitost mezi vakcínou a problémy s menstruací, zdá se, že je jen dočasná. Vakcíny proti HPV virům (lidský papilomavirus, pozn. red.) a ty proti chřipce údajně dočasně ovlivňují menstruační cyklus. Nebylo by tedy překvapující, že by tak krátce činily i vakcíny proti covidu,“ píše na svém webu globální vakcinační aliance Gavi.
Doktor Pat O’Brien, viceprezident na Královské akademii porodníků a gynekologů, v reakci na hlášení vedlejších účinků řekl, že „mnoho žen v průběhu života čas od času zažije dočasné změny v menstruaci“.
Tato hlášení menstruačních poruch by podle expertů neměla ženy odradit od očkování. Další vývoj příznaků a hlášení budou nyní sledovat. Problémy s menstruací či bolesti zažívá až čtvrtina žen. Zahrnovat mohou silnější nebo slabší krvácení či křeče. Nejčastěji je vyvolávají hormonální změny, stres či zdravotní stav nebo užívání léků.