reklama

Jsou pohádky Disney rasistické? Stopku mají Petr Pan, Kniha džunglí nebo Dumbo

Společnost Disney provedla čistku v pohádkách, když v nabídce pro děti zablokovala některé z milovaných animovaných filmů. Stopku dostal například Petr Pan, Kniha džunglí nebo slon Dumbo, má v nich být rasismus.

reklama

„Dřeme celý den, dřeme celou noc, nikdy se nenaučíme číst a psát. Když ostatní jdou spát, my otročíme dál.“ Tento text a záběry černochů pracujících v dešti v kamenolomu se staly osudnými pohádce o ušatém slonovi Dumbo. Petr Pan prý uráží americké indiány tím, že je označuje za rudochy. A v pohádce Aristokočky jsou pak údajně zesměšněni Asiati. Kočka má předkus, šikmé oči a při hře na piano používá hůlky.

„Úspěch značky rostl s úspěchem jednotlivých pohádek. A teď je chtějí zlikvidovat. Mohou to udělat, ale otázka je, jestli to není trochu pokrytecké. Neměli by tak vrátit peníze, které za to vydělali, když teď to vidí jinak?“ namítl spisovatel Bohuslav Vaněk Úvalský.

Kritice čelí například i Kniha džunglí, protože opičí král Ludvík má připomínat černocha. Kvůli závadnosti společnost Disney některé filmy úplně stáhla z nabídky pro děti a dospělí si je můžou pustit pouze s varováním. „Vnímáme, jak je to škodlivé a chceme, aby se z toho lidé poučili a chtěli otevřít diskuzi o tom, jak vytvořit lepší budoucnost,“ uvedla společnost Disney.

Vadí i Popelka nebo Malá mořská víla

Disney je na pranýři i kvůli dalším pohádkám. Britská herečka Keira Knightley veřejně vystoupila s tím, že některé svým dětem preventivně zakazuje. „Popelku jsem musela zakázat, protože jen sedí a čeká, až si ji vezme bohatý chlap. Tak to fakt ne, to nikdy. Anebo Malou mořskou vílu, přece se nebudu vzdávat svého hlasu kvůli nějakému muži,“ nelíbí se herečce.

Rasismus v pohádkách se řeší i v Česku. Loni na podzim například romská umělecká skupina přepsala pohádku o kocouru Mikešovi. Kapitolu, kde Mikeše v originále skupina Romů ukradne, upravili tak, že kočovníci kocourka ve skutečnosti zachránili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama