reklama

Jsou pohádky Disney rasistické? Stopku mají Petr Pan, Kniha džunglí nebo Dumbo

Společnost Disney provedla čistku v pohádkách, když v nabídce pro děti zablokovala některé z milovaných animovaných filmů. Stopku dostal například Petr Pan, Kniha džunglí nebo slon Dumbo, má v nich být rasismus.

reklama

„Dřeme celý den, dřeme celou noc, nikdy se nenaučíme číst a psát. Když ostatní jdou spát, my otročíme dál.“ Tento text a záběry černochů pracujících v dešti v kamenolomu se staly osudnými pohádce o ušatém slonovi Dumbo. Petr Pan prý uráží americké indiány tím, že je označuje za rudochy. A v pohádce Aristokočky jsou pak údajně zesměšněni Asiati. Kočka má předkus, šikmé oči a při hře na piano používá hůlky.

K tématu

„Úspěch značky rostl s úspěchem jednotlivých pohádek. A teď je chtějí zlikvidovat. Mohou to udělat, ale otázka je, jestli to není trochu pokrytecké. Neměli by tak vrátit peníze, které za to vydělali, když teď to vidí jinak?“ namítl spisovatel Bohuslav Vaněk Úvalský.

Kritice čelí například i Kniha džunglí, protože opičí král Ludvík má připomínat černocha. Kvůli závadnosti společnost Disney některé filmy úplně stáhla z nabídky pro děti a dospělí si je můžou pustit pouze s varováním. „Vnímáme, jak je to škodlivé a chceme, aby se z toho lidé poučili a chtěli otevřít diskuzi o tom, jak vytvořit lepší budoucnost,“ uvedla společnost Disney.

Vadí i Popelka nebo Malá mořská víla

Disney je na pranýři i kvůli dalším pohádkám. Britská herečka Keira Knightley veřejně vystoupila s tím, že některé svým dětem preventivně zakazuje. „Popelku jsem musela zakázat, protože jen sedí a čeká, až si ji vezme bohatý chlap. Tak to fakt ne, to nikdy. Anebo Malou mořskou vílu, přece se nebudu vzdávat svého hlasu kvůli nějakému muži,“ nelíbí se herečce.

Rasismus v pohádkách se řeší i v Česku. Loni na podzim například romská umělecká skupina přepsala pohádku o kocouru Mikešovi. Kapitolu, kde Mikeše v originále skupina Romů ukradne, upravili tak, že kočovníci kocourka ve skutečnosti zachránili.

K tématu

Tagy: Petr Pan animovaný film Keira Knightley rasismus Disney Dumbo Malá mořská víla pohádka Bohuslav Vaněk Úvalský

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík
Izrael má po dvanácti letech nového premiéra. V Bennettově vládě je osm stran
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama