Po protestech aktivistů proti rasové diskriminaci změní název jeden z nejpopulárnějších sýrů v Austrálii. Sýr s názvem Coon, který odkazuje na jednoho z průkopníků průmyslové výroby sýrů na americkém kontinentu, je totiž současně hanlivým označením pro osoby afrického původu, informovala agentura AFP.
Australská společnost Saputo, která je součástí stejnojmenné kanadské potravinářské skupiny, uvedla, že změnu názvu si vyžádala pozměněná mentalita spotřebitelů. „Přistupovat k lidem s respektem a bez diskriminace je jednou z našich základních hodnot,“ uvedl ředitel skupiny Lino Saputo. Značka od července zmizí z australských regálů po 86 letech. Sýr, který patří k nejprodávanějším v Austrálii, dostane nový název Cheer.
Změnu názvu sýru uvítal spisovatel a představitel menšiny Austrálců Stephen Hagan, který o ni usiloval mnoho let. Podle místního tisku změna vyvolala na sociálních sítích různorodé reakce, od naprostého odmítnutí až po nadšené uvítání.
Firmy mění hanlivé názvy produktů
Kvůli vzestupu hnutí proti rasové diskriminaci, jako je například Black Lives Matter, firmy čím dál častěji přehodnocují jména svých produktů, jež mohou mít rasově zabarvený či hanlivý podtext. V listopadu ke změně názvů přistoupila skupina Nestlé u bonbonů Redskins a Chicos, což jsou hanlivé výrazy pro původní obyvatele Ameriky a lidi latinskoamerického původu.
V minulém roce také přišla informace, že z obalů rýže Uncle Ben's zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek změní název na Ben‘s Original. Rovněž německý výrobce instantních pokrmů, dochucovadel a koření Knorr se loni rozhodl o přejmenování své cikánské omáčky na „papriková na maďarský způsob“, protože termín „cikánská omáčka“ mohl být interpretován negativně.
Otázku názvu a jeho konotací v USA řeší i některé sportovní kluby. Od svého názvu po více než sto letech upustí například slavný americký baseballový klub Cleveland Indians (Indiáni Cleveland). Změnou jména se tým snaží vyjít vstříc některým fanouškům, sponzorům a indiánským skupinám, kteří název považovali za nevhodný a rasistický.