Jste banda Babišových poskoků, styďte se. Lidé se pustili do hasičů za mytí křížů

Průhoničtí dobrovolní hasiči po premiérově autogramiádě zažívají peklo. Poté, co se v sobotu ráno snažili odstranit nakreslené kříže na náměstí, a to krátce před startem kampaně Andreje Babiše (ANO), zostra se do nich pustili místní lidé. Vzkazy dostávají na sociálních sítích i do mailu. Lidé jim sprostě nadávají a vyčítají jim, že se snažili kříže smýt. Problém je ale v tom, že hasiči vyjet museli, nehledě na jejich politické přesvědčení nebo osobní sympatie.

„Evidentně jste jen banda Babišových poskoků. Kolik vám ten bolševický fízl platí? Pravdu naštěstí nikdo nesmyje, vy podržtašky,“ píše hasičům na Facebooku jeden z uživatelů. A v podobném duchu se nesou i další vzkazy, kterých se sešly desítky.

„Že se nestydíte za posluhování pro estébáka. Mytí chodníků opravdu není vaše práce a nemusíte ji dělat,“ píše další paní s tím, že si jinak jejich práce velmi váží.

Někteří také narážejí na to, kdo bude výjezd hasičů ve skutečnosti platit. „Plýtvá obec penězi na takovéto zbytečné výjezdy často?“ ptá se občan, který v Průhonicích bydlí – stejně jako premiér.

„Škoda, že si kazíte pověst a plýtváte peníze obce na umývání náměstí pro Babišovu soukromou volební kampaň,“ píše další.

Některé vzkazy mířily i na pana premiéra a byly ve vulgárnějším tónu. „Nemažte ty kříže, ať lidi vidí, co ten z*****syn Babiš způsobil. Nelezte tomu zlodějskýmu z**dovi do p***le,“ napsal do Průhonic mailem dokonce občan až z Brna.

Vyjet musíme, hájí se hasiči

Problém je ale v tom, že hasiči sami o tom, zda vyjedou, či nikoliv, nerozhodují. Pokud jim z operačního střediska přijde nařízení, vyjet musí. A právě to se v tomto případě stalo.

„Jakmile nás zvednou, prostě musíme jet. Nemůžeme si vybírat. To by se taky mohlo stát, že příště bude hořet dům sousedovi, kterého třeba nemám rád, a to jako nepojedu? To nejde. Jak zavolalo operační středisko, jeli jsme,“ popisuje pro CNN Prima NEWS pod podmínkou anonymity jeden z průhonických hasičů. Redakce jeho identitu zná. Jednotka byla podle něj z reakcí lidí velmi překvapená.

Operační středisko hasiče skutečně v sobotu ráno povolalo, a to na popud městské policie. „Jednotka byla vyslána na žádost městské policie. Máme na to záznam. V místě byl i starosta, ale jestli to šlo od něj, to už nevím,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí HZS Středočeského kraje Jan Sýkora.

Právě starosta obce má ze zákona pravomoc dobrovolné hasiče povolat. Průhonický starosta Bohumil Řehák na místo sice dorazil, ale až později a naopak dal podle svých slov hasičům pokyn k tomu, aby odjeli.

„Můžete se bezpečně přesvědčit, že jsem dal pokyn, aby odjeli. Já jsem tam naše hasiče nepozval,“ řekl krátce starosta na dotaz, zda šel příkaz od něj.

Hasiče zavolal velitel zásahu

O výjezd měl podle informací CNN Prima NEWS skutečně požádat městský policista, ale na pokyn velitele zásahu. „Službu konající strážník na pokyn velitele opatření volal přes operačního důstojníka dobrovolné hasiče v Průhonicích,“ doplnil průhonický městský policista.

Výsledek celé akce byl ale nakonec takový, že křížky na náměstí zůstaly. „Přijeli jsme, zkusili jsme to. Vůbec to nešlo smýt a navíc to začalo vymílat kamínky z dlažby. Tak jsme se na to vykašlali a jeli,“ dodává průhonický hasič.

Jak velká škoda bude, kdo ji zaplatí a zda budou členové hnutí Milion chvilek, kteří křížky na náměstí nakreslili, potrestáni, zatím není jasné. Vše se podle policie šetří. Nicméně podle starosty Řeháka se spolek omluvil a řekl, že křížky umyje.

Ještě v sobotu se do řešení zapojil i Babiš a řekl, že za odstranění zaplatí sám. „Za odstranění křížů zaplatím, jsem domluvený se starostou Průhonic, to je vše, co vám k tomu řeknu,“ prohlásil Babiš v sobotu dopoledne.

Tagy:
hasiči Facebook Brno Andrej Babiš CNN Prima NEWS hnutí ANO protesty ANO 2011 koronavirus Monika Babišová Průhonice křížky Bohumil Řehák Jan Sýkora sbor dobrovolných hasičů politická kampaň

Hlavní zprávy

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi
Slovensko

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi

Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.

Tisíce Čechů trápí postcovidový syndrom. Do práce nemohou, na podporu často nemají nárok
Koronavirus

Tisíce Čechů trápí postcovidový syndrom. Do práce nemohou, na podporu často nemají nárok

Neprodloužená neschopenka, bez nároku na invalidní důchod. To jsou verdikty, se kterými si setkávají lidé s postcovidovým syndromem. Tuto diagnózu si od začátku pandemie vyslechly desetitisíce Čechů. Tisíce z nich i dlouho po prodělání covidu trápí dušnost, nepřekonatelná únava, nespavost nebo porucha paměti. Do práce se vrátit nemohou a dostat nějakou podporu od státu je náročné nebo zcela nemožné.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:00

V okupovaném Doněcku hořel sklad ropy

19:50

V Dněpropetrovské oblasti byli v důsledku večerního ostřelování zraněni tři lidé

19:36

NASA: Ruské jednotky obsadily asi 22 % zemědělské půdy na Ukrajině

19:15

Generální štáb: Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u Bachmutu v Doněcké oblasti

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou

Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Západ si rozdělil obnovu Ukrajiny. USA se postarají o Charkov, Česko má „černého Petra“

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na konferenci ve Švýcarsku představil plán pro obnovu Ukrajiny. Kromě finanční pomoci by se na rekonstrukci poničeného území měly podílet partnerské země Západu. Na mapě, kterou ukrajinský premiér představil zástupcům jednotlivých zemí, je i rozdělení jednotlivých částí země. Česko si vytáhlo „černého Petra“, a to v podobě Luhanska, které nyní okupuje Rusko.

Živě
ON-LINE: Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Ukrajinci hlásí úspěch u Chersonu

Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.

Domácí zpravodajství

Gregorová: Češi mrznout nebudou, máme plné zásobníky. Jen na dva měsíce, varuje Konečná

Čeští občané se nemusí obávat, že by neměli v zimě čím topit. Už jen proto, že se Česku daří plnit plynové zásobníky. Myslí si to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Podle ní je však nutné, aby Evropská unie jednala solidárně, pokud chce minimalizovat dopady energetické krize na své občany. Uvedla to ve speciální debatě Česko v čele EU na CNN Prima NEWS.

Policisté nevěřili svým očím. Lidé otvírali dveře za jízdy, pak jich v autě našli devět

Devět cestujících napočítala policejní hlídka v osobním vozidle, které zastavila v úterý večer u Nového Malína na Šumpersku. Kontrolovaný osobní automobil může přitom pojmout maximálně pět cestujících. Jeho početná osádka na sebe upozornila otevíráním dveří za jízdy, čímž ohrožovala bezpečnost silničního provozu. Jeden cestující se pokusil z automobilu utéct, policisté ho ale zadrželi.

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Vězení, návrat do Česka a hned nový vztah. Tereza H. randí se známým MMA zápasníkem

V pákistánském vězení strávila Tereza Hlůšková téměř čtyři roky. Po návratu do Česka byla obvinění z pašování drog zproštěna a začala si užívat života na svobodě. Změnila image, našla si práci a nyní i partnera. 26letá dívka se stýká se známým zápasníkem MMA Michalem Kotalíkem. Svedla je dohromady podobná minulost. I sportovec byl nedávno propuštěn z vězení.

Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.