reklama

Vyfotíte se se mnou? A pohladíte mi pejska? Sonda do světa fanoušků hrdiny Babiše

Hrdina, sympaťák, obyčejný a obětavý člověk, který vše zařídí. Tak vypadá premiér Andrej Babiš (ANO) v očích svých fanoušků. Desítky jich v sobotu dorazily do Průhonic, aby se s předsedou vlády vyfotily a nechaly si podepsat knížku. Ač jde evidentně o pečlivě připravený marketing, premiérovi příznivci to tak rozhodně nevidí. A nutno dodat, že Babiš to svým mediálním poradcům neztěžuje a svou roli hraje bezchybně.

reklama

Zatímco část sociálních sítí žije kritikou Babišovy předvolební kampaně – třeba opozice upozorňuje, že premiér pošlapal kříže za oběti covidu, které na místě jeho mítinku předtím nakreslili členové hnutí Milion chvilek – realita při setkání s Babišovými fanoušky je zcela odlišná.

Lidé, kteří za ním dorazili často z různých koutů republiky, si přijeli pro vlastní setkání s premiérem – se svým hrdinou. A také ho dostali.

Čeká na ně milý důchodce Andrej, který v deset hodin dopoledne usedá na náměstí v Průhonicích do naaranžovaného stanu s nápisem „Tady se říká pravda“. Kolem sebe má pečlivě vyrovnané stovky barevných knih s vlastní tváří a titulem „Sdílejte, než to zakážou!“ a je připraven na několikahodinový maraton podpisů a focení.

Fanoušci: Je osobnost, je obětavý

„Je to osobnost a hrdina. Důvěřujeme mu,“ shoduje se většina z oslovených, kteří si v sobotním teplém dni přijeli vystát frontu, aby si mohli s premiérem udělat fotku a nechat si podepsat jeho knihu.

„Mám velikou radost, že bude v našem kraji a že ho tam budu moct volit. Přijela jsem, abych ho viděla a podala mu ruku. Jsem ráda, že u nás bude s Ivanem Bartošem. Ten je tam hodně a podporuje cikány. Pana premiéra beru jako normálního, obyčejného člověka, který se nebojí,“ popisuje důchodkyně Ilona z Mostu, proč Babiše a hnutí ANO podporuje.

Fakt, že je jedním z nejmocnějších lidí v zemi a stále faktickým majitelem Agrofertu, některých médií a že kumuluje moc, jí nevadí. „Vím, že svoje peníze dává na lidi. Je obětavý a peníze, co vydělá, dává na chudé,“ pokračuje paní Ilona a při tom líže zmrzlinu, kterou Babiš v rámci své kampaně lidem zdarma nabízel.

Na setkání si nechala od premiéra podepsat dokonce pět knih s tím, že je veze na Moravu přátelům, kteří ho mají také rádi.

Pohladíte mi pejska?

„Pohladíte mi pejska?“ ptá se další z žen, která si vystála zhruba půlhodinovou frontu na fotku s premiérem. Babiš ani na minutu nezaváhá, pejska pohladí a ochotně se se svou voličkou vyfotí.

„Hlavně porazte ty Piráty, já bych to nezvládl,“ vzkazuje premiérovi při podpisu knihy další z jeho podporovatelů, který tentokrát přijel z Prahy.

„Jsou to noví, urputní komouši. Nechci, aby mi někdo říkal, že musím jezdit na kole. Uzavírají silnice po Praze,“ pokračuje mladý muž, který do Průhonic přijel i se svým tatínkem, jenž při jeho slovech souhlasně pokyvuje. Jdeme si dát zmrzlinu, končí krátký rozhovor a odchází ke stánku pro vanilkovou.

Děti se těší na tábor na Čapím hnízdě

V podobném duchu premiér pokračuje několik dalších hodin. Bez pauzy na oběd neúnavně podepisuje jednu knihu za druhou a fotí se s každým, kdo ho o to požádá.

„Je to pěkný, co? Není to o nás, ale o něm. Je prostě autentický,“ pochvaluje si průběh kampaně jeden z členů PR týmu, zatímco paní opodál kolegům z jiné redakce vtipně pózuje se zmrzlinou. „Lížu, než to zakážou,“ usmívá se a nabídne zmrzlinu i svému synovi.

„Líbí se nám to, co zatím předvedl. Beru ho jako velkou osobnost a důvěřuji mu. Ještě jsem se ale podrobně nedíval na program. Dnes za ním jdu jako za celebritou. Je pro mě inspirací. Přijeli jsme z Prahy a plánujeme jít i do parku,“ líčí důvod své návštěvy další muž kolem třicítky, který si pro podpis přijel i se dvěma kamarády.

Ve frontě, která se časem nekrátí, protože každou půlhodinu přijede linkový autobus a z něj vyskáčou další premiérovi příznivci, postává i maminka se dvěma dětmi. S novináři mluvit nechce s tím, že ví, jak pracují, že je „tak trochu z oboru“. U stolečku s premiérem se ale rozhovoří a doslova rozzáří.

„Moc vás zdravíme. Děti se moc těší na tábor na Čapím hnízdě. Je nádherné, co pro děti děláte. A ta knížka je krásná,“ nešetřila komplimenty maminka ve chvíli, kdy premiér se vzkazem pro její děti podepisoval další výtisk své knihy.

Sympaťák a pohodář

Do Průhonic se ale zdaleka nevydali jen lidé z Prahy a středních Čech. Řada z nich to pojala jako výlet. Mezi nimi i devatenáctiletý volič z vesničky u Rokycan. „Osobně ho podporuji. Potěšily mě například slevy pro studenty, protože často jezdím vlakem. I snížení daní,“ netají se obdivem k premiérovi mladý muž, který přijel i se svou maminkou.

„Bereme ho jako sympaťáka. Je hrozně v pohodě. Kdyby byl u moci kdokoliv jiný, tak si myslím, že by to nebylo lepší. I s tím covidem, možná by i oni udělali něco jinak, ale myslím, že ta kritika byla nefér. Byli v úplně nové situaci,“ doplňuje mladíkova matka.

Na debaty o volebním programu, o dalším směřování České republiky nebo o chybách, kterých se vláda dopustila, čas nezbývá. Fronta fanoušků neustává a i po čtyřech hodinách lidé stále neúnavně čekají na slunci.

Lákadla Monika a pes Gigi

Radost mají Babišovi voliči i ve chvíli, kdy se náhle objeví premiérova manželka Monika Babišová s rodinným pejskem Gigi. Pusu na přivítanou manželce Babiš sice nedá, zato se vrhne k psíkovi a vybízí děti, aby si ho pohladily.

„Nevíte, kde pan premiér bydlí? Když už jsme tady, tak bychom se tam zašli podívat,“ zeptá se po chvíli jeden z mužů. Ochotně ukážu, kterým směrem to je a pokusím se na chvíli premiéra oslovit s dotazem, na který mi už týden nedopověděl.

Co přesně bude chtít prosadit a zlepšit v Ústeckém kraji, kde povede kandidátku, ale ještě neví. „Nevím. Kampaň ještě nemáme. Až v září,“ reaguje neochotně Babiš na dotaz. Následuje ještě druhý, a to na zmrzlinu, kterou premiér točí. Chlubí se, že je česká. Když se ho ale zeptám, od jaké firmy, překvapivě odvětí: „Nevím. Proč bych to měl vědět?“

Babišův kult hrdiny

Pohodový a klidný dýchanek s premiérovými podporovateli narušila později odpoledne až skupina odpůrců. Došlo na skandování, potyčky, házení vajec, zásah těžkooděnců i úkryt premiéra v cukrárně. Nakonec akce skončila o něco dříve a premiér odjel.

V očích svých fanoušků Babiš stoupne už jen proto, že to všechno zvládne a vydrží. Je to prostě hrdina. Je jedno, že ve skutečnosti jde jen o perfektní PR a každý krok kampaně je do detailu promyšlený. To skalní voliče příliš nezajímá, obvykle nehledají program, ale srozumitelnou celebritu.

Koneckonců stejnou možnost jak vytvořit „kult hrdiny“ mají i další politické strany. Je až s podivem, že to žádné z nich za posledních sedm let nedošlo nebo nevyšlo. Pokud to včas nepochopí, za dva měsíce mohou splakat nad výdělkem.

Tagy:
Andrej Babiš hnutí ANO fanoušci předvolební kampaň volby 2021 Průhonice

Hlavní zprávy

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert
Doprava

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

reklama

Domácí zpravodajství

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

reklama