reklama

Vláda musí škrtat, hlásá Jurečka. Na svém ministerstvu však prostor k šetření nevidí

Nová vláda chce šetřit, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) však tvrdí, že ze svého resortu nemůže ukrojit tolik jako jiní. Prohlásil to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Ušetřit chce díky osekání běžných výdajů, proškrtáním dotačních titulů nebo využitím evropských zdrojů.

reklama

„Budeme muset škrtat, to víme všichni ministři vlády. Musíme hledat úspory, zadání jsme si řekli těsně před Vánoci. Jako výchozí rozpočet chceme brát rok 2020,“ prohlásil v pořadu Nový den Jurečka.

Podle jeho slov však ministerstvo práce a sociálních věcí škrtat tolik nemůže. „Je to případ mého resortu, kdy drtivá většina výdajů ministerstva je dána zákonem, kde jsou mantinely, jak a v jakém rozsahu škrtat,“ argumentoval s tím, že takový prostor je u jeho resortu výrazně menší než na jiných resortech.

Ministerstvo se musí řídit zákony, které respektují inflaci. „V příštím roce se průměrná inflace může vyšplhat až k úrovni sedmi procent, přičemž v prvních měsících roku bude až desetiprocentní. Proto se tedy důchodci dočkají hned dvojí valorizace, obvyklé lednové a pak ještě mimořádné letní,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Kde tedy chce vláda šetřit? „Principiálně platí, že je potřeba osekat běžné výdaje, investice do vnitřního majetku budov a podobně, snížit závislost na outsourcingu, proškrtat dotační tituly a tam kde můžeme, využívat evropské zdroje,“ nastínil Jurečka.

Vláda Petra Fialy (ODS) se totiž dušovala, že sníží schodek státního rozpočtu a ušetří až sto miliard korun. Politolog Lukáš Jelínek to však označuje pokrytectví. „Přišlo mi zvláštní, když vláda před volbami slibovala, jak se ušetří 130 miliard, pak 110, 100 miliard. Teď se mluví o 80 nebo 70 miliardách a když to bude 50, budeme rádi,“ uvedl Jelínek pro CNN Prima NEWS.

Připomněl, že vláda slíbila investice 5,1 % do školství, 2 % na obranu, 1 % na kulturu nebo více peněz na evropské předsednictví. „Neumím si představit, i kdyby se šetřilo sebevíc, kde ty peníze vláda najde, pokud nechce sahat na daně,“ kritizoval kabinet.

Jurečka společně s dalšími vládními politiky ale zatím stále hlásá to, co před volbami. „Za posledních dva a půl roku výdaje narostly astronomicky. Nemůžeme zadlužovat stát brutálním tempem a ani nechceme. Jednou to budeme muset zaplatit i s úroky,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně
Partie

Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně

Nedodržují se dohody, poslanci si skáčou do řeči a nechodí do práce. Zástupci vládních stran i opozice si v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vzájemně vyčetli, jak se chovají v Poslanecké sněmovně. V prvním týdnu jednání v letošním roce se totiž hned několikrát nepohodli. Jednání o důvěře se protáhlo na rekordních 23 hodin a schvalování novel v prvním čtení v pátek přerušili.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama