Marian Jurečka

Nejnovější příspěvky k tématu

Ukrajina

Bolest a odvaha i chorobná touha Putina. Politici reagovali na 1000 dnů války na Ukrajině

Vrcholní politici v úterý reagovali na smutný milník války na Ukrajině – ruská invaze trvá již tisíc dnů. Premiér Petr Fiala (ODS) na síti X sdílel fotografii s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, k níž připsal slova o tisícovce dnů „plných bolesti, ale i odvahy a touhy po svobodě“. Utrpení války připsala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) „chorobné touze válečného zločince Vladimira Putina po sovětském impériu“.

PŘEHLEDNĚ: Důchodová reforma schválena. Kdy půjdete do penze a jaká bude její výše?

Vládní důchodová reforma prošla v pátek ve Sněmovně finálním třetím čtením. Mimo jiné mění od roku 2026 výši důchodů, zastropovává věk odchodu do penze na 67 letech, zavádí možnost stejného důchodu manželů nebo zdůrazňuje ocenění za péči o děti či rodiče. Co všechno reforma mění, jsme přehledně sepsali v souhrnném článku. Přijaté změny budou nabíhat postupně, a to především v letech 2025 až 2027.

Jurečka: Omezení dřívějších penzí pro lidi v náročných profesích koalice schválila. Popsal řešení

Aktualizováno

Na omezení dřívějších penzí pro pracovníky v náročných profesích s následným posílením penzijního spoření části zaměstnanců v takzvané třetí kategorii rizika se minulý týden dohodli předsedové koaličních poslaneckých klubů. Ve Sněmovně to ve středu řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Neshody ve vládním táboře vyvolal pozměňovací návrh TOP 09 a ODS k důchodové reformě, který zužuje původně plánovaný okruh lidí s nárokem na dřívější penzi na zhruba desetinu. Jurečkovo vyjádření k této úpravě opakovaně žádali při závěrečném sněmovním schvalování reformy opoziční zákonodárci.

Jurečka: Exprezidenti by měli mít důstojnou rentu. Je to nezodpovědné, oponuje Michálek

Bývalí prezidenti si od ledna pravděpodobně přilepší. S návrhem na zvýšení jejich renty přišel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Exprezidenti už 20 let měsíčně pobírají 50 tisíc korun. Ministr proto navrhuje, aby se částka srovnala s platem řadového poslance, ti mají přes sto tisíc měsíčně. Jurečka tak chce zabránit tomu, aby hlava státu po skončení funkce musela pracovat. Někteří politici volají po tom, aby podobnou rentu měli i premiéři.

ANALÝZA: Lidovci zaveleli ke změně, jednotě a urputnosti. Bude to voličům stačit?

Lidovci na dvoudenním a velmi živém sjezdu v Olomouci zaveleli k jednotě a změně, minimálně to tak všichni cítí a ještě více v to doufají. Jinak to však patrně vnímá jejich potenciální volič, který vidí v čele staré známé tváře v podobě Marka Výborného a Pavla Bělobrádka. Za nimi se ale skutečně sešikovaly čtyři neokoukané osobnosti, jejichž volba znamená minimálně dovnitř partaje na pár měsíců utichnutí vášní. Nové lidovce ve vedení čeká jasný úkol – vysvětlit lidem, že změnou skutečně jsou. Pokud se jim to nepodaří, stále je podle některých straníků ve hře i předčasný sjezd.

Lidovci se chtějí zbavit Zdechovského. Podle straníků dluží peníze za kampaň. Je to lež, tvrdí

Část lidovců chce z předsednictva strany odstranit europoslance Tomáše Zdechovského. Ten podle tvrzení spolustraníků pro CNN Prima NEWS dluží KDU-ČSL statisíce korun za kampaň do Evropského parlamentu. Sám europoslanec to ale popírá s tím, že straně přinesl velké množství sponzorských darů. Boj proti němu údajně vede především ministr životního prostředí a první místopředseda strany Petr Hladík. Ten dokonce tvrdí, že Zdechovský už členem vedení není. Čeká se na výklad a případnou úpravu stanov.

Mlejnek: Čunek v čele lidovců by přispěl k zániku Spolu. Má šanci dostat je opět do Sněmovny?

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) zavětřil šanci, řekl k rozhodnutí politika ucházet se o post lidovců politolog Josef Mlejnek. Pro CNN Prima NEWS rovněž poznamenal, že „zoufalí lidovci vsadí na Čunka, ovšem ten je dostane do vod národovectví, kde je přecpáno“. Zvolení senátora by také mohlo přispět k zániku značky Spolu. Jiný politolog Pavel Šaradín pro CNN Prima NEWS sdělil, že lidovci se budou rozhodovat mezi „drobnou a žádnou změnou“. Čunek však podle něj nemá sílu vést KDU-ČSL na celostátní úrovni a dovést ji k obhajobě mandátů ve Sněmovně.

Fischer: Výborný je větší úředník než Jurečka. Mohl by lidovce emancipovat, tvrdí Kulidakis

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) může vést lidovce jiným způsobem, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Petr Fischer ohledně jeho rozhodnutí se ucházet o předsednické křeslo. Dodal však, že Výborný je „ještě více úřednickým typem politika“ než dosavadní šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise patří současný šéf zemědělství mezi tři lidovce, kteří by mohli stranu zachránit.

Žádné „z práce do rakve“, ujistil Jurečka. Lidé mají do penze odcházet nejpozději v 67 letech

Lidé budou v budoucnu odcházet do starobního důchodu nejpozději v 67 letech věku, řekl ve středu poslancům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Horní limit má podle něj zavést poslanecká úprava vládní reformy penzí, která počítá s prodlužováním věku odchodu do penze i po 65 letech maximálně o jeden měsíc ročně v návaznosti na prodlužování průměrného věku dožití.

Bartoš mi řekl, že Piráti vládu opustí, uvedl Fiala. Resort rozvoje má dočasně vést Jurečka

Ivan Bartoš nám během jednání vlády řekl, že Piráti kabinet opustí. Během odpolední tiskové konference to potvrdili premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS). Předseda vlády zároveň zmínil, že již odeslal prezidentovi Petru Pavlovi návrh na odvolání Bartoše z ministerstva pro místní rozvoj. Řízením zmíněného resortu by měl být dočasně pověřen ministr práce a šéf lidovců Marian Jurečka.

Marian Jurečka je od roku 2020 předsedou KDU-ČSL. Od roku 2013 je poslancem. V letech 2014 až 2017 zastával funkci ministra zemědělství ČR. Od prosince 2021 je ministrem práce a sociálních věcí. Je ženatý a má pět synů.