Marian Jurečka

Nejnovější příspěvky k tématu

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou. Kdy půjdeme do penze a jaký budeme brát důchod?
Partie

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou. Kdy půjdeme do penze a jaký budeme brát důchod?

Boj o důchody. Co je spravedlivé a co nutné? V Partii Terezie Tománkové o tom budou diskutovat ministr práce a sociálních věcí, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, a poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Ve druhé části čeká diváky velká diskuze čtyř zástupců různých politických stran a hnutí. Pořad můžete sledovat v neděli v 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

PŘEHLEDNĚ: Nižší valorizace, přísnější odchod do penze. Důchody čekají obří změny

Po několika dnech táhlých opozičních obstrukcí se vládní pětikoalici podařilo prosadit změny v důchodech. Dojde především na přísnější pravidla u předčasných odchodů do penzí a nižší valorizace. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Podívejte se, jaké další úpravy čekají penzijní systém.

KOMENTÁŘ: Náčelník Tupá kudlička a pán, který sebral lidem důchody aneb Lidovecké vzhůru dolů

Dvě procenta hlasů. Přesně tolik lidovcům přisoudil aktuální průzkum společnosti Median, čímž se tato strana zařadila po bok irelevantních a často obskurních politických straniček, věčně neúspěšných čekatelů na vstup do Sněmovny. Když máte z jedné strany Šlachtovu Přísahu a z druhé Rajchlovo PRO, tak vám náladu nevylepší ani relaxační jízda na traktoru, a asi nezbývá než se dát na modlení. U etablované strany s dlouhou historií je to samo o sobě velký špatný. Ještě větší špatný je to pak u strany, která je součástí vlády. Tohle velký špatný má ale své jasné příčiny a lidovci si na ně zadělali úplně sami.

Že krátíme důchody? Lež, ohradil se Jurečka. Do penze se půjde po 40 odpracovaných letech

Průměrný starobní důchod by se mohl v lednu dostat na 20 700 Kč. Proti konci letošního roku by se mohl zvednout zhruba o 400 Kč, řekl na pondělní tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Současně se ohradil proti tvrzení z opozičních lavic, že vláda Petra Fialy (ODS) v praxi krátí a snižuje lidem penzi. „Je to lež, naprostý nesmysl a nepravda,“ zdůraznil Jurečka před novináři.

Vyšší příspěvek, ale kratší doba čerpání. Jurečka přiblížil změny v rodičovském příspěvku

Maximální doba čerpání rodičovského příspěvku by se mohla zkrátit ze čtyř na tři roky. Rodiče ale budou moci s potomkem dál zůstávat doma na rodičovské do jeho čtyř let. Webu iDNES.cz to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se na tom dohodla koalice. Vládní politici už dříve uvedli, že se shodnou ohledně navýšení příspěvku. Mluví se o přidání 50 tisíc korun k nynějším 300 tisícům korunám, a to od ledna. Dohoda ale není na tom, kdo všechno by měl mít na zvýšenou částku nárok.

Čeští ministři přesedlali do vodíkových limuzín. Jurečka je chce i pro sociální služby

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) budou jezdit vodíkovou limuzínou Toyota Mirai. Černé vozy převzali ve středu před budovou Strakovy akademie od generálního ředitele českého zastoupení japonské automobilky. Obě auta vláda pořídila na operativní leasing v délce trvání jednoho roku.

Jaromír čekal na vyplacení důchodu půl roku, podobných příběhů je mnohem víc. Úřad nestíhá

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) trhá v případě penzí nepříjemné rekordy. Například pan Jaromír musel čekat na vyplacení důchodu šest měsíců. Proč? Úřad se odvolává na velký počet žádostí, čímž prý nestíhal vyřizovat požadavky v zákonné lhůtě. Situace se prý lepší, na své peníze přesto stále čekají tisíce lidí.

Kdo může za pozdně vyplacené důchody? Úřady si přehazují vinu mezi sebou, opozice má jasno

Pan Petr je jedním z tisíců seniorů, kteří stále čekají na své důchody. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž nestíhá vyřizovat jejich žádosti v zákonné lhůtě. A od úřadu nemají ani žádné zprávy. Zato jim teď začaly chodit nedoplatky na zdravotním pojištění. Za situaci podle ministerstva může ČSSZ. Podle opozice je potřeba hledat viníka jinde.

PŘEHLEDNĚ: Změna věku odchodu do penze a jiné valorizace. Jak se rýsuje důchodová reforma?

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) finalizuje svůj návrh na důchodovou reformu. Mezi základní parametry patří například změna věku odchodu do důchodu, jiný výpočet mimořádné valorizace nebo ponechání výchovného. Změny již Jurečka představil prezidentovi Petru Pavlovi. Veřejnost chce o celém návrhu informovat až v polovině května. S jakými variantami se už nyní počítá?

Není to reforma, ale deforma, kritizuje Středula důchody. Budou vysokoškoláci v nevýhodě?

Kolem změn v důchodech panují nejasnosti. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) zatím nesdělil, jestli se bude do odpracovaných let nutných pro důchod nově počítat třeba doba vysokoškolského studia. Už dříve přišel s návrhem, aby se doba, kdy musí člověk platit důchodové pojištění, zvýšila ze současných 35 let na 40 let. Tento návrh ostře zkritizoval předseda největší odborové organizace u nás Josef Středula.

Marian Jurečka je od roku 2020 předsedou KDU-ČSL. Od roku 2013 je poslancem. V letech 2014 až 2017 zastával funkci ministra zemědělství ČR. Od prosince 2021 je ministrem práce a sociálních věcí. Je ženatý a má pět synů.