reklama

Vláda už lituje, co vše slíbila. Chovala se pokrytecky, pustil se do Fialy politolog

Vláda Petra Fialy slibovala nesplnitelné, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Neumí si představit, kde nový kabinet najde finance na avizované investice, když nechce sahat na daně. Ve vysílání CNN Prima NEWS označil tento přístup za pokrytecký.

reklama

„Vláda pouze ze své hrdosti nebo pýchy nepřijala návrh rozpočtu předchozí vlády. Chtěla se držet předvolebních slibů a možná teď svých vyjádření lituje, protože zjišťuje, co všechno stojí boj s covidem,“ uvedl v pořadu K věci Jelínek.

Kabinet Petra Fialy (ODS) si podle něj nyní totiž uvědomuje, že bude muset vyplácet kompenzace firmám, což je „obrovský zásek sekery“ do státního rozpočtu. „Přišlo mi zvláštní, když vláda před volbami slibovala, jak se ušetří 130 miliard, 110, 100 miliard. Teď se mluví o 80 nebo 70 miliardách a když to bude 50, budeme rádi,“ uvedl Jelínek.

A to nejen kvůli „covidovým“ nákladům. Připomněl, že vláda slíbila investice 5,1 % do školství, 2 % na obranu, 1 % na kulturu nebo více peněz na evropské předsednictví. „Neumím si představit, i kdyby se šetřilo sebevíc, kde ty peníze vláda najde, pokud nechce sahat na daně,“ kritizoval kabinet.

Tím si podle něj Fialova vláda protiřečí. „Její představitelé se chovali dost pokrytecky, když slibovali nesplnitelné. Teď to nechtějí vzít zpátky,“ vysvětlil. „Hezcí“ chtějí být údajně i tím, že odmítají povinné očkování, čímž se liší od vize předchozího premiér Andreje Babiše (ANO), který povinné očkování navrhoval.

Hezká slova nebo tvrdý přístup?

V souvislosti s novou mutací omikron přitom některé země povinné očkování zavedly. „Problém je, že Fialova vláda bude zastávat myšlenku minimálního státu, který se lidem příliš neplete do životů. Souvisí to s ideologií, stát se bude snažit spoust věcí nedělat a alespoň ve zdravotní oblasti je to chybný přístup,“ nastínil svůj názor politolog.

Zároveň většina Čechů je podle něj disciplinovaná, a ta se musí přizpůsobovat menšině, která očkovaná není. „Kvůli nim se zaplňují oddělení JIP nebo se šíří vážnější průběhy nemoci. Vláda by měla slevit z toho, že lidé budou poslouchat hezká slova. Zkoušel to Babiš a nezabralo to,“ uvedl Jelínek s tím, že v této situace je potřeba být přísnější.

Přiznal však, že situace je v Česku složitá, protože je tu dlouhodobá nedůvěra ve stát, a to s ohledem na minulost. „Je sice pěkné apelovat na zodpovědnost lidí, ale v okamžiku, kdy tu neexistuje dobrovolná disciplína, by měl stát umět zavelet,“ vysvětlil.

Někteří politici se podle něj bojí, že budou nepopulární nebo že popřou dřívější prohlášení a výroky. Podle politologa Jelínka se ale vše dá obhájit tím, že je to dosud nepředvídatelná situace, s níž bojuje celý svět.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama