reklama

Přijde rekordní zvýšení důchodů, i díky inflaci. Spočítejte si, o kolik si polepšíte

Rok 2022 s největší pravděpodobností přinese dosud nejvýraznější navyšování penzí. Senioři se dočkají hned dvojí valorizace, důchod se během jediného roku zvýší přibližně o 1 500 korun měsíčně. Paradoxně k tomu pomůže nejvyšší inflace za posledních 13 let, která přetrvá i po většinu nadcházejícího roku.

reklama

Zvýšení penzí se projeví už v lednové výplatě důchodů. Čeští senioři se mohou každý měsíc těšit v průměru na 800 korun, které budou dostávat navíc. Další navýšení penzí pravděpodobně přijde v červenci, a to průměrně o 700 korun měsíčně. V obou případech půjde o valorizaci ze zákona, a to kvůli nezvykle rychlému růstu cen v Česku.

Celkový růst důchodů tak bude v roce 2022 v průměru činit zhruba 1 500 korun. „Červencové navýšení je mimořádné. Nastane v rámci mimořádné valorizace, k níž ze zákona dojde nejspíše v letních měsících z důvodu rapidní inflace,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Odhadovanou výši důchodu si můžete spočítat v kalkulačce na webu Kurzy.cz.

S odchodem do penze pár dní počkejte

Zákon totiž na penzisty v tomto ohledu pamatuje a před růstem cen je chrání. Spotřební koš seniorů má totiž jinou skladbu, než která odpovídá celorepublikovému průměru, a tak na ně inflace doléhá citelněji. „V příštím roce se průměrná inflace může vyšplhat až k úrovni sedmi procent, přičemž v prvních měsících roku bude až desetiprocentní. Proto se tedy důchodci dočkají hned dvojí valorizace, obvyklé lednové a pak ještě mimořádné letní,“ vysvětlil Kovanda.

Podle něho by měli být v těchto dnech rovněž obzvláště obezřetní lidé, kteří půjdou do starobního důchodu na přelomu roku. Správným načasováním odchodu do penze si totiž mohou polepšit o stovky až tisíce korun měsíčně, „a to až do konce života“. Se žádostí o přiznání penze se vyplatí počkat do roku 2022. „Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022,“ uvedl Kovanda.

Například člověk, který platí důchodové pojištění 46 let a v zaměstnání pobíral průměrnou mzdu, si odložením přiznání důchodu až na rok 2022 polepší o necelou tisícovku měsíčně oproti tomu, kdyby mu byl důchod přiznán ještě v roce 2021. U lidí, kteří během svého aktivního života vydělávali více, je pak rozdíl mezi přiznáním důchodu letos a v roce 2022 ještě větší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama