Kalousek: Budu volit Nerudovou. Fischer by byl skvělý, na druhé kolo ale nemá šanci

Do prvního kola prezidentských voleb zbývají necelé dva týdny a většina politiků si zatím nechává pro sebe, koho bude volit. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek už má ovšem jasno. Nakonec v klání o Pražský hrad podpoří bývalou rektorku a ekonomku Danuši Nerudovou, ačkoliv dříve uvedl, že by volil senátora Pavla Fischera. O něm řekl, že by byl sice vynikající prezident, ale na druhé kolo voleb nemá šanci.

„A máme tu rok 2023. Už je to dvacet let, co jsem prezidentem republiky volil Petra Pitharta. Tenkrát to, bohužel, nevyšlo. Letos budeme oba, Petr i já, volit profesorku Danuši Nerudovou. Tentokrát to určitě vyjde,“ překvapil v první lednový den Kalousek.

V uplynulých několika týdnech nešetřil kritikou na konto jejího protikandidáta, generála Petra Pavla. U něho mu především vadí komunistická minulost. Dříve Kalousek vyslovil podporu třetímu vládou podporovanému uchazeči o Hrad, a to senátorovi Pavlu Fischerovi. Nyní vysvětlil, proč se rozhodl změnit preference.

„Byl by vynikající prezident. Bohužel si myslím, že nemá šanci na druhé kolo. A já bych byl moc rád, kdyby druhé kolo nebylo (Andrej) Babiš–⁠Pavel. Šance, že by mohlo být Nerudová–⁠Pavel, není nulová,“ zdůvodnil své rozhodnutí Kalousek. V případě, že by se ve druhém kole přece jen střetli expremiér z hnutí ANO s generálem Pavlem, hlas by dal druhému jmenovanému kandidátovi.

Co se týče zmiňovaného expremiéra Pitharta, vyjádřil podporu ekonomce Nerudové již dříve. „Konečně někdo, kdo není frustrovaný, není z neúplné rodiny, žádný mamánek upnutý na matku, postrádající otce. Prostě konečně normální holka,“ uvedl například v rozhovoru pro Týdeník Echo.

Jiného názoru je čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Je jasné, že komunistická minulost Petra Pavla v osmdesátých letech opravdu nebyla šťastná. Důležitější ale je, jestli o tom teď říká pravdu a jestli, a to se zdá, je opravdovým a poctivým bojovníkem za demokracii, právní stát a prozápadní směřování naší republiky,“ napsal už v listopadu na Facebook.

Nerudovou označil za sympatickou dámu a ocenil její působení na Mendelově univerzitě z pozice rektorky. „Nicméně zatím jsem od ní ještě neslyšel, proč by se vlastně chtěla stát naší prezidentkou,“ doplnil před měsícem Schwarzenberg.

„Pavla Fischera znám dlouhá léta a patrně by byl dobrý prezident, nejsem si ale jist, jestli je dobrý kandidát. Některé jeho výroky jsou poněkud nešťastné a mám obavu, že mu v souboji o Hrad dosti uškodí,“ zhodnotil třetího z trojice kandidátů, které podpořil kabinet Petra Fialy (ODS).

Současný senátor Václav Láska (SEN 21) explicitně sice neřekl, koho jmenovitě v lednu podpoří, na Twitteru si ale dovolil malou nápovědu.

„Bral bych prezidenta Pavla i prezidentku Nerudovou. Pokud však sleduju jejich komunikaci v posledních dnech, mám za to, že jen jeden z nich je schopen ustát armagedon, který proti němu v druhém kole Babiš rozpoutá, a porazit ho. A musím to při své volbě v prvním kole vzít v potaz,“ naznačil Láska, kdo je aktuálně jeho favoritem na Pražský hrad.

Tagy: