Kampaň na demonstraci? Hanba by mě fackovala, tvrdil Středula. I tak se tam sbíraly podpisy

Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula

V Praze proběhla další protivládní demonstrace. V čele stál Josef Středula

Demonstrace nebude součástí prezidentské kampaně, tvrdil před sobotními protesty předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. I tak se ale na Václavském náměstí sbíraly podpisy na jeho kandidaturu. Štáb CNN Prima NEWS zaznamenal dobrovolníky s petičními archy, které posléze i konfrontoval. Středula uvedl, že podpisy sbírali dobrovolníci z jejich vlastní vůle. „Co udělali jiní lidé, to neovlivním. Objevil se tu i jiný kandidát, který měl mezi demonstranty stánek,“ bránil se odborový předák.

Středula coby nezávislý prezidentský kandidát potřebuje nasbírat alespoň 50 tisíc podpisů. Ještě během týdne nicméně odmítl, že by odborová demonstrace měla cokoli společného s jeho kampaní na Pražský hrad. „Nechystám žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,“ pronesl před novináři.

Situace na Václavském náměstí ovšem naznačovala opak. Redaktoři CNN Prima NEWS přímo během demonstrace zaznamenali několik malých skupin, které procházely davem a žádaly o podpisy pro Středulovu prezidentskou kandidaturu. Jiní podporovatelé zase na místě rozdávali různé propagační předměty s tváří odborového předáka.

Že se mezi protestujícími nacházejí lidé s podpisovými archy, potvrdil i jeden z dotazovaných demonstrantů. „Byly tady dvě slečny, abych jim dal podpis. Řekl jsem jim, že chci volit Petra Pavla, tak poděkovaly a šly pryč. Dělá si tu svou reklamu,“ svěřil se postarší muž redakci CNN Prima NEWS.

Na jednu skupinu lidí s petičním listem narazil i televizní štáb. Tomu se podařilo natočit detail, na němž je jasně vidět, že se opravdu jedná o podpisový arch na Středulovu prezidentskou kandidaturu.

„To není žádný Středula,“ reagoval starší muž na dotaz reportéra, zda skupina shromažďuje podpisy pro odborového předáka. „My nevíme, na koho to je,“ reagovala jeho kolegyně. Posléze se muž ale pokusil zakrýt televizní kameru svou dlaní, ovšem neúspěšně. „Běžte jinam,“ snažil se odehnat novináře.

„Co udělali jiní lidé, to já neovlivním. Objevil se tu i jiný kandidát, který měl mezi demonstranty stánek. Pokud si někdo vzal petiční arch, jsem mu vděčný, ale bylo to z jeho vůle. Nebylo to z vůle Josefa Středuly,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS šéf ČMKOS, zda po náměstí chodí jeho dobrovolníci a shánějí pro něj podpisy.

Druhým kandidátem, kterého Středula nepřímo zmínil, byl komunista Josef Skála. I jeho dobrovolníci chodili v davu a sbírali podpisy, případně lákali kolemjdoucí k petičnímu stánku. Komunisté se svým zastoupením na sobotních protestech nijak netajili – přišli na Václavské náměstí s rudými vlajkami.

Zklamání, zneužil odborářskou akci, reagují politici

Skutečnost, že se z odborové demonstrace částečně stala i kampaň pro Josefa Středulu – ať už úmyslně či nikoliv – sklidila kritiku ze strany vládních politiků. Podle předsedy lidoveckého poslaneckého klubu Marka Výborného nešlo o nic překvapivého.

„Již dříve jsem opakovaně říkal, že jde o součást prezidentské kampaně Josefa Středuly, na které se neshodnou ani všichni odboráři. To nakonec ukázala i sobotní účast. Nějakými podpisovými archy se nebudu ani zabývat,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

I podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) bylo od začátku jasné, že se na demonstraci neobjeví oficiální petiční stánek, ale dobrovolníci s podpisovými archy. „Středulův argument vůbec neberu. Zneužil událost k tomu, aby z ní udělal prezidentskou kampaň, jednoznačně se to prokázalo. Je to pro mě obrovské zklamání. Pokud chce kandidovat na prezidenta, měl by spíš chodit mezi lidi, ne si platit kampaň z peněz odborů. Za tohle bude bohužel terčem kritiky a posměchů,“ uvedl redakci.

K sobotním protestům se kriticky vyjádřil rovněž předseda vlády Petr Fiala (ODS). V pořadu Co na to premiér odmítl, že by se demonstrace on či kdokoli ze současného kabinetu zúčastnil, sám nedostal žádnou pozvánku. Návrhy, se kterými odbory vystoupily, označil za neproveditelné. „Já tam nepůjdu, abych nepodporoval jeho kampaň,“ vzkázal na CNN Prima NEWS.

Tagy: