reklama

Kanadskou aktivistku srazil během protestu před jatky kamion, na místě zemřela

„Všechna zvířata musí být chráněna zákonem.“ Zdroj: Animal Justice

Dlouholetá aktivistka za práva zvířat Regan Russell byla v pátek sražena nákladním autem s prasaty při protestu před jatkami Fearmans Pork na jihu kanadské provincie Ontario. Členka organizace Toronto Pig Save po nárazu zemřela na místě. K tragédii došlo jen pár dní po schválení nového zákona, který aktivistům a novinářům zakazuje dokumentovat týrání zvířat v chovech a na jatkách.

reklama

O úmrtí pětašedesátileté ženy informovala Anita Krajnc, spoluzakladatelka organizace Toronto Pig Save, která v pátek vigilii před jatky v Burlingtonu pořádala. Svědci uvádějí, že krátce předtím Russell podávala vodu prasatům zavřeným v přepravníku. Zdejší policie událost vyšetřuje a zatím nebyla vznesena žádná obvinění.

Vigilie slouží zvířeckoprávním aktivistům jako způsob, jak nenásilně upozornit veřejnost na neetické zacházení se zvířaty a zároveň se rozloučit s těmi, která jdou na smrt. Páteční vigilie byla zároveň i dalším z řady protestů proti schválení zákona, který zakazuje jakékoliv dokumentování toho, co se děje za zdmi chovů zvířat a jatek. Ten byl v Ontariu schválen ve čtvrtek.

Na místě tragédie se následně sešly desítky lidí, aby vyjádřili svůj smutek. Zdroj: Toronto Pig Save
Na místě tragédie se následně sešly desítky lidí, aby vyjádřili svůj smutek. Zdroj: Toronto Pig Save

Po tragédii se před jatky sešly desítky lidí, aby vyjádřily svůj smutek. „Byla to velice vzdělaná žena, silná a vždy odhodlaná udělat správnou věc,“ popisuje svou přítelkyni Anita Krajnc. „Podporovala hnutí Black Lives Matter i práva původních obyvatel. Byla intersekčním veganem, chápala význam rovnoprávnosti v rasové i zvířecí spravedlnosti.“ Jménem Toronto Pig Save i mrtvé aktivistky následně vyzvala majitele jatek, aby se vzdal prasat, která byla v tu dobu převážena na jatka, a dovolil jim odejít do bezpečí azylu.

Pokud byste v tom náklaďáku byli vy, byli bychom tu i kvůli vám. Zdroj: Anita Krajnc
Pokud byste v tom náklaďáku byli vy, byli bychom tu i kvůli vám. Zdroj: Anita Krajnc

„Zemřela v boji za to, čemu věřila,“ prohlásil Mark Powell, dlouholetý partner Russell. „Ať to stálo cokoliv, udělala to. Někdy jsou to peníze. Někdy tohle.“

Russell se zvířeckoprávnímu aktivismu věnovala od konce sedmdesátých let. Celkem jedenáctkrát byla zadržena kvůli občanské neposlušnosti při pomoci zvířatům. Účastnila se protestů proti mořskému zábavnímu parku Marineland, proti týrání tažných psů, ale postavila se i za oběti pohlavního zneužívání či rasismu a policejního násilí. Od roku 2014 se pravidelně účastnila vigilií před jatky Fearmans Pork, kde každý den porazí deset tisíc prasat.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
Němci poskytnou Česku rychlotesty na covid. Babiš je chronický lhář, zlobí se opozice
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama