Ontarijští zákonodárci včera schválili návrh zákona, který podle jeho kritiků útočí na investigativní žurnalisty a aktivisty odhalující týrání a špatné zacházení se zvířaty v zemědělských chovech a na jatkách. Petici proti schválení zákazu přitom podepsalo téměř sedmdesát tisíc lidí.
Ve středu 17. 6. 2020 přišel v ontarijském parlamentu na řadu návrh zákona č. 156, který stanovuje nové zóny na ochranu zvířat, do nichž je pod hrozbou pokuty zakázáno vstupovat nepovolaným osobám. Kromě toho ale také zakazuje vstupovat do živočišných provozů pod falešnou záminkou. Zákon byl schválen většinou 68 hlasů, proti bylo 22 zákonodárců. Nesouhlas však nevyjádřili jen oni. Proti schválení návrhu zákona postavili zvířeckoprávní aktivisté, novináři a Kanadská asociace pro občanské svobody. Podle nich nový zákon porušuje ústavní právo svobody projevu.
V Ontariu platí od začátku roku přísnější tresty pro týrání zvířat. Na hospodářská zvířata se však nevztahují. Zdroj: Pixabay
Jde o další z řady takzvaných ag gag zákonů, které jsou v posledních letech schvalovány po celém západním světě. Podobný zákon byl loni schválen i v další kanadské provincii – Albertě. Kromě toho platí i v několika státech USA a o jeho zavedení se diskutuje i v Evropě a Austrálii. Používané označení těchto zákonů vyjadřuje jejich cíl – umlčet (gag) oponenty praktik zemědělského průmyslu (agriculture). V jejich rámci je obvykle zakázáno bez souhlasu majitele natáčet a fotografovat provoz na farmách a jatkách, a vynášet tak informace a důkazy o neetickém a mnohdy i nezákonném zacházení se zvířaty.
Proti návrhu zákona hlasoval i předseda Ontarijské strany zelených Mike Schreiner. ‚I když souhlasím s tím, že potřebujeme silnější zákony na ochranu farmářů, jsem si jist, že k nim dojdeme i bez omezování svobody projevu a shromažďování a bez kriminalizace investigativní novinařiny,‘ uvedl na Twitteru. ‚Raději propagujme ontarijské potraviny a farmáře, než abychom naznačovali, že máme co skrývat,‘ dodal a připomněl, že mnoho států USA podobnou legislativu shodilo ze stolu.
Ochránci zvířat varují, že právě v období probíhající pandemie by mělo na transparentnosti velkochovů záležet nejvíce – k nejhorším případům nákazy v Kanadě došlo v provozech živočišného průmyslu. A zároveň upozorňují i na to, že právě investigativní novináři a aktivisté nedávno odhalili nevyhovující podmínky v několika domovech pro seniory. Na jejich zjištění vláda okamžitě reagovala zpřísněním podmínek a kontrol. „V čem se liší dokumentování podmínek na farmách?“ ptají se ochránci zvířat.
Minulý rok byl v Ontariu schválen nový zákon o welfare zvířat. Podle něj se musí živočišný průmysl držet specificky stanovených metod. Kontroly jeho dodržování jsou však předem plánované, a nařízení se tak dají snadno obejít. „Zaměstnanci, kteří o tom nemlčí, jsou jedinou cestou, jak se veřejnost může dozvědět o tom, co se na farmách děje,“ prohlásila výkonná ředitelka neziskové organizace Animal Justice Camille Labchuková.
Schválení zákona oproti tomu uvítali zástupci Ontarijské zemědělské federace, kteří se ještě minulý týden k návrhu zákona vyjádřili v prohlášení, v němž uvádějí: „Jednoduše nevíme, zda jsou zvířata schopna uvažování a kognitivního přemýšlení.“ Toto ničím nepodložené tvrzení jde přitom proti zjištěním vědeckých výzkumů. Podle ochránců zvířat z Animal Justice je tak celý schvalovací proces zákona jen jasnou ukázkou naprosté lhostejnosti mnoha farmářů vůči utrpení zvířat i schopnosti popřít jejich emocionální a kognitivní dovednosti, které dnes vědci považují za samozřejmost.
K odhalování týrání a nezákonných a neetických postupů v chovech zvířat za pomoci natáčení a zpovědí zaměstnanců dochází i u nás. Díky zdokumentování aktivisty již byly odhaleny množírny psů i nelegální zacházení s kožešinovými a hospodářskými zvířaty v chovech i na jatkách.