reklama

Už žádná svědectví o týrání zvířat? V Ontariu schválili kontroverzní zákon

Ontarijští zákonodárci včera schválili návrh zákona, který podle jeho kritiků útočí na investigativní žurnalisty a aktivisty odhalující týrání a špatné zacházení se zvířaty v zemědělských chovech a na jatkách. Petici proti schválení zákazu přitom podepsalo téměř sedmdesát tisíc lidí.

reklama

Ve středu 17. 6. 2020 přišel v ontarijském parlamentu na řadu návrh zákona č. 156, který stanovuje nové zóny na ochranu zvířat, do nichž je pod hrozbou pokuty zakázáno vstupovat nepovolaným osobám. Kromě toho ale také zakazuje vstupovat do živočišných provozů pod falešnou záminkou. Zákon byl schválen většinou 68 hlasů, proti bylo 22 zákonodárců. Nesouhlas však nevyjádřili jen oni. Proti schválení návrhu zákona postavili zvířeckoprávní aktivisté, novináři a Kanadská asociace pro občanské svobody. Podle nich nový zákon porušuje ústavní právo svobody projevu.

Jde o další z řady takzvaných ag gag zákonů, které jsou v posledních letech schvalovány po celém západním světě. Podobný zákon byl loni schválen i v další kanadské provincii – Albertě. Kromě toho platí i v několika státech USA a o jeho zavedení se diskutuje i v Evropě a Austrálii. Používané označení těchto zákonů vyjadřuje jejich cíl – umlčet (gag) oponenty praktik zemědělského průmyslu (agriculture). V jejich rámci je obvykle zakázáno bez souhlasu majitele natáčet a fotografovat provoz na farmách a jatkách, a vynášet tak informace a důkazy o neetickém a mnohdy i nezákonném zacházení se zvířaty.

Proti návrhu zákona hlasoval i předseda Ontarijské strany zelených Mike Schreiner. ‚I když souhlasím s tím, že potřebujeme silnější zákony na ochranu farmářů, jsem si jist, že k nim dojdeme i bez omezování svobody projevu a shromažďování a bez kriminalizace investigativní novinařiny,‘ uvedl na Twitteru. ‚Raději propagujme ontarijské potraviny a farmáře, než abychom naznačovali, že máme co skrývat,‘ dodal a připomněl, že mnoho států USA podobnou legislativu shodilo ze stolu.

Ochránci zvířat varují, že právě v období probíhající pandemie by mělo na transparentnosti velkochovů záležet nejvíce – k nejhorším případům nákazy v Kanadě došlo v provozech živočišného průmyslu. A zároveň upozorňují i na to, že právě investigativní novináři a aktivisté nedávno odhalili nevyhovující podmínky v několika domovech pro seniory. Na jejich zjištění vláda okamžitě reagovala zpřísněním podmínek a kontrol. „V čem se liší dokumentování podmínek na farmách?“ ptají se ochránci zvířat.

Minulý rok byl v Ontariu schválen nový zákon o welfare zvířat. Podle něj se musí živočišný průmysl držet specificky stanovených metod. Kontroly jeho dodržování jsou však předem plánované, a nařízení se tak dají snadno obejít. „Zaměstnanci, kteří o tom nemlčí, jsou jedinou cestou, jak se veřejnost může dozvědět o tom, co se na farmách děje,“ prohlásila výkonná ředitelka neziskové organizace Animal Justice Camille Labchuková.

Schválení zákona oproti tomu uvítali zástupci Ontarijské zemědělské federace, kteří se ještě minulý týden k návrhu zákona vyjádřili v prohlášení, v němž uvádějí: „Jednoduše nevíme, zda jsou zvířata schopna uvažování a kognitivního přemýšlení.“ Toto ničím nepodložené tvrzení jde přitom proti zjištěním vědeckých výzkumů. Podle ochránců zvířat z Animal Justice je tak celý schvalovací proces zákona jen jasnou ukázkou naprosté lhostejnosti mnoha farmářů vůči utrpení zvířat i schopnosti popřít jejich emocionální a kognitivní dovednosti, které dnes vědci považují za samozřejmost.

K odhalování týrání a nezákonných a neetických postupů v chovech zvířat za pomoci natáčení a zpovědí zaměstnanců dochází i u nás. Díky zdokumentování aktivisty již byly odhaleny množírny psů i nelegální zacházení s kožešinovými a hospodářskými zvířaty v chovech i na jatkách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama