reklama

Už žádná svědectví o týrání zvířat? V Ontariu schválili kontroverzní zákon

Nový zákon kriminalizuje odhalování týrání zvířat v hospodářských chovech.
Zdroj: Pixabay

Ontarijští zákonodárci včera schválili návrh zákona, který podle jeho kritiků útočí na investigativní žurnalisty a aktivisty odhalující týrání a špatné zacházení se zvířaty v zemědělských chovech a na jatkách. Petici proti schválení zákazu přitom podepsalo téměř sedmdesát tisíc lidí.

reklama

Ve středu 17. 6. 2020 přišel v ontarijském parlamentu na řadu návrh zákona č. 156, který stanovuje nové zóny na ochranu zvířat, do nichž je pod hrozbou pokuty zakázáno vstupovat nepovolaným osobám. Kromě toho ale také zakazuje vstupovat do živočišných provozů pod falešnou záminkou. Zákon byl schválen většinou 68 hlasů, proti bylo 22 zákonodárců. Nesouhlas však nevyjádřili jen oni. Proti schválení návrhu zákona postavili zvířeckoprávní aktivisté, novináři a Kanadská asociace pro občanské svobody. Podle nich nový zákon porušuje ústavní právo svobody projevu.

V Ontariu platí od začátku roku přísnější tresty pro týrání zvířat. Na hospodářská zvířata se však nevztahují.
V Ontariu platí od začátku roku přísnější tresty pro týrání zvířat. Na hospodářská zvířata se však nevztahují.
Zdroj: Pixabay

Jde o další z řady takzvaných ag gag zákonů, které jsou v posledních letech schvalovány po celém západním světě. Podobný zákon byl loni schválen i v další kanadské provincii – Albertě. Kromě toho platí i v několika státech USA a o jeho zavedení se diskutuje i v Evropě a Austrálii. Používané označení těchto zákonů vyjadřuje jejich cíl – umlčet (gag) oponenty praktik zemědělského průmyslu (agriculture). V jejich rámci je obvykle zakázáno bez souhlasu majitele natáčet a fotografovat provoz na farmách a jatkách, a vynášet tak informace a důkazy o neetickém a mnohdy i nezákonném zacházení se zvířaty.

Proti návrhu zákona hlasoval i předseda Ontarijské strany zelených Mike Schreiner. ‚I když souhlasím s tím, že potřebujeme silnější zákony na ochranu farmářů, jsem si jist, že k nim dojdeme i bez omezování svobody projevu a shromažďování a bez kriminalizace investigativní novinařiny,‘ uvedl na Twitteru. ‚Raději propagujme ontarijské potraviny a farmáře, než abychom naznačovali, že máme co skrývat,‘ dodal a připomněl, že mnoho států USA podobnou legislativu shodilo ze stolu.
Proti návrhu zákona protestovali ochránci zvířat i novináři. Zdroj: Animal Rights Toronto
Proti návrhu zákona protestovali ochránci zvířat i novináři. Zdroj: Animal Rights Toronto

Ochránci zvířat varují, že právě v období probíhající pandemie by mělo na transparentnosti velkochovů záležet nejvíce – k nejhorším případům nákazy v Kanadě došlo v provozech živočišného průmyslu. A zároveň upozorňují i na to, že právě investigativní novináři a aktivisté nedávno odhalili nevyhovující podmínky v několika domovech pro seniory. Na jejich zjištění vláda okamžitě reagovala zpřísněním podmínek a kontrol. „V čem se liší dokumentování podmínek na farmách?“ ptají se ochránci zvířat.

K tématu

Minulý rok byl v Ontariu schválen nový zákon o welfare zvířat. Podle něj se musí živočišný průmysl držet specificky stanovených metod. Kontroly jeho dodržování jsou však předem plánované, a nařízení se tak dají snadno obejít. „Zaměstnanci, kteří o tom nemlčí, jsou jedinou cestou, jak se veřejnost může dozvědět o tom, co se na farmách děje,“ prohlásila výkonná ředitelka neziskové organizace Animal Justice Camille Labchuková.

Schválení zákona oproti tomu uvítali zástupci Ontarijské zemědělské federace, kteří se ještě minulý týden k návrhu zákona vyjádřili v prohlášení, v němž uvádějí: „Jednoduše nevíme, zda jsou zvířata schopna uvažování a kognitivního přemýšlení.“ Toto ničím nepodložené tvrzení jde přitom proti zjištěním vědeckých výzkumů. Podle ochránců zvířat z Animal Justice je tak celý schvalovací proces zákona jen jasnou ukázkou naprosté lhostejnosti mnoha farmářů vůči utrpení zvířat i schopnosti popřít jejich emocionální a kognitivní dovednosti, které dnes vědci považují za samozřejmost.

K odhalování týrání a nezákonných a neetických postupů v chovech zvířat za pomoci natáčení a zpovědí zaměstnanců dochází i u nás. Díky zdokumentování aktivisty již byly odhaleny množírny psů i nelegální zacházení s kožešinovými a hospodářskými zvířaty v chovech i na jatkách.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.

Rusko

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

  • Aktualizováno

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Zdraví

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím

Psychické problémy se u Adély Sedlákové (29 let) objevily krátce po porodu. Poporodní depresí prošla dvakrát po narození obou dětí. Není to bohužel nic neobvyklého, protože psychické potíže v mateřství se objevují u jedné z pěti žen. Z nejkrásnějšího období ženy se tak může stát doslova noční můrou. První příznaky mohou být velmi nenápadné, je ale potřeba tento problém řešit včas. Jinak může být v ohrožení nejen maminka, ale i miminko. Adéla prošla náročnou léčbou a dnes si užívá mateřství plnými doušky. Vzpomíná ale také na období plné obav a strachu.

Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Olayinka: Že jsem v rasistickém týmu? Nesmysl. To bych za Slavii nehrál tři roky
Roztržka s Moskvou bude na dlouho, říká Zemanův muž pro vztahy s Ruskem
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Další články
reklama
reklama