reklama

Karolína Bathory. Keramička, která dává hmotě tvar

Karolína Bathory vystudovala DAMU, stejně jako řada dalších. Čím se od spolužáků odlišuje, je její druhé řemeslo – keramička. Díky šikovným rukám dává hmotě tvar a umí z hlíny vykouzlit klasické hrníčky i špičkové podoby zvířat. Každý výrobek je navíc originál.

reklama

„Dělat dvě školy zároveň byl masakr, ale jsem ráda, že jsem to nevzdala,“ vzpomíná Karolína Bathory na dobu, kdy studovala DAMU a zároveň chodila do ateliéru keramického mistra Františka Švancara.

Vyrobit z hlíny něco, co vydrží celá statí, není jen tak. Karolína se musela nejprve naučit vybírat správnou hlínu a upravovat její vlastnosti. Na rozdíl od jiných řemesel používá keramička zcela originální výrobní prostředky, jako jsou řezací struny, rydla nebo škrabátka. Nejcennějším nástrojem jsou ale ruce a představivost. „Karolína nebyla standardní učeň, ale už dospělá holka, která měla vyhraněný umělecký styl. Důležité je chtít tento obor dělat,“ dodává mistr Švancara.

Kromě hrnčířského kruhu ovládla Karolína také práci s vypalovací pecí, umí své výrobky správně vytvarovat, nanést glazuru i retušovat. Její keramika inspirovaná zvířaty patří mezi opravdové unikáty. Využívá přitom speciální technologii, která vznikla v dílnách japonských mistrů. „Důležité je vytrvat. Když se vám něco nepovede hned napoprvé, nevadí. Musí se to zkoušet pořád a pořád, až se nakonec dílo podaří,“ zdůrazňuje Karolína Bathory.

A ještě jedna věc je na keramice skvělá – nepotřebujete žádnou velkou dílnu ani drahé stroje a výrobní technologie.

Stačí vypalovací pec, čepílek a chuť dát hmotě tvar. „Když se na keramiku přestane nahlížet jen jako na řemeslo pro děti, co se pouze patlají v hlíně a uzná se její umělecká prestiž, postupně se obor dále rozvine a rozšíří se povědomí o jeho úžasných možnostech,“ věří Karolína.

Tagy:
řemeslo nenahradíš keramička Karolína Bathory
Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík
Sněmovna

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama