reklama

Bratři Kozderkovi proměňují stěny domů v malířská plátna

Natřít stěnu obýváku bílou barvou umí kdekdo. Udělat to tak, aby to vypadalo k světu, až tak jednoduché není – chce to malíře odborníka. A přeměnit stěnu obývacího pokoje v umělecké reliéfní plátno umí snad jen bratři Kozderkovi – umělečtí malíři.

reklama

Lukáš a Pavel Kozderkovi měli k malování blízko od dětství. Chodili do základní umělecké školy, pak na uměleckou sklářskou školu, kde se učili malovat na sklo. Jejich kariéra začala pod mostem, respektive v garáži. „Protože jsme po škole neměli peníze, tak jediné, co mě napadlo, bylo vzít tužku a papír a vyrazit na Karlův most malovat portréty. Bydleli jsem v pronajaté garáži,“ vzpomíná na těžké začátky Pavel. Zlom přišel o něco později, kdy se dostali k zakázce na výmalbu aquaparku. Tato práce jim pomohla získat další zajímavé projekty. Od klasické malířiny se postupně přesunuli k její umělecké podobě.

„Suprová zakázka byl zámek v Kolodějích, který jsme vymalovali do dekorativní stěrky antické zeminy a tohoto směru se držíme dodnes,“ vysvětluje Pavel Kozderka. „Na práci mě nejvíce baví spojení řemesla a umění,“ dodává jeho bratr Lukáš. Kozderkovi umí pomocí speciálních válečků a šablon vytvářet ve štuku stěny plastické tvary a obrazce, přesně takové, jaké si přejí jejich zákazníci. Používají při tom klasické i metalické barvy, umí napodobit reliéf kůže nebo trávy. A proč jsou ve svém díle tak dobří?

„Byly doby, kdy na učení nikdo nešel. To se teď mění. Strašně důležité ale je, že nám do učení začínají chodit děti, které to řemeslo skutečně dělat chtějí,“ zdůrazňuje Pavel Žatečka, ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Kozderkovi podle svých slov malování milují. Jejich výmalba začíná důkladnou přípravou podkladu, nanesením stěrky a poté vtlačením reliéfu. Pomocí speciálních barev a hladítek pak dílo stínují a dodávají stěnám plasticitu. Do detailu propracovávají každý tvar, přechod zdi a stropů, retušují případné nedokonalosti. „Není důvod koukat na lidi v montérkách skrz prsty. Někdy si montérky vyzkoušejte – nejenže jsou pohodlné, ale třeba ve vás vyvolají touhu něco vytvořit. A to za to vždycky stojí,“ uzavírá Pavel Kozderka.

Tagy:
řemeslo nenahradíš umělecký malíř
Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky
OH 2021

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky

Nákazu v letadle českých sportovců na olympijské hry z Prahy do Tokia se zřejmě nepodaří rozklíčovat. Na úterní tiskové konferenci to oznámily vedoucí pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Bez genotypizace neboli podrobného vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA se jen těžko rozezná, jak se virus šířil. Hygieničky také potvrdily, že jeden z olympioniků se nakazil mutací delta.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama