
Hlasování o nedůvěře Komise ustála
Říká se, že politika je o symbolech. To, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ustála hlasování o nedůvěře prakticky ve stejný den, kdy se začaly obchodovat emisní povolenky pro domácnosti, je vlastně také takový symbol. Symbol toho, jak EU místo řešení problémů problémy vytváří a hází sama sobě i svým občanům klády pod nohy. Za další symbol pak lze považovat to, že partaje, jež se v Česku před volbami tváří, že si najednou uvědomily míru zeleného maléru, jehož je Ursula vlajkovou lodí, ji v čele EK v podstatě podržely.
Pro úplnost dodejme, že snahy o sesazení von der Leyenové neměly oficiálně se zelenou politikou co dělat. Formálně to nebyl ten důvod. Tím byla roky se táhnoucí kauza Pfizergate, kterou ovšem Leyenová dokázala po celou dobu proplouvat stejně hladce jako ten zmiňovaný parník.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Ostatně roky po dramatické epidemii covidu je ochota vracet se ke kauzám, jež tehdejší dobu provázely, limitně blízká nule. Nikdo se už zpětně nechce vrtat v povinném očkování nebo ve smlouvách se společností Pfizer, které daňového poplatníka stály balík a jediný, kdo na nich vydělal, byl farmaceutický gigant a výrobci černých tonerů do tiskárny.
Místo poučení se pro příště, místo vyvození odpovědnosti, přišlo jen úlevné ticho, že už je všechno za námi. Hlasování v Evropském parlamentu je tak velkou symbolickou tečkou (ano, zase jsme u symbolů), která vymazala všechny covidové otazníky. „Milý občane, nic se nestalo, nikdo nepochybil. Zapomeň a buď rád, že už to máš za sebou.“
Ekonomická katastrofa Green Deal
Dost možná, že se zelenou politikou to jednou bude stejné. Až se zelený euroskanzen po letech „grýndýlové“ destrukce ekonomiky, stupidního měření si uhlíkových stop a utopických snah o bezemisní Evropu uprostřed emisního světa probudí do reality, nejspíš žádné poučení také nepřijde. Přijde jen hodně tučný účet za útratu lidí, jako byla právě Ursula von der Leyenová nebo Frans Timmermans. Či u nás Anna Hubáčková a Petr Fiala – ti by si ostatně za svou roli v přijímání zelených norem zasloužili rovnou parádní sousoší na Letné. Ostatně kdyby na místě legendární fronty na maso stanula po letech „fronta na benzín“, byl by to další pěkný symbol naší doby.
ČTĚTE TAKÉ: Emisní povolenky děsí vlády v Evropě: Český návrh podpořily i „zelené“ státy. Co přináší?
O co méně bude za pár let možné vzít si lekci nebo dohnat někoho konkrétního ke konkrétní politické odpovědnosti, o to intenzivnější bude úsilí více se v ekonomické katastrofě zvané Green Deal už nerýpat a jít dál.
To je ale hudba budoucnosti. Ta současná je o poznání méně uchu lahodivá. Namísto aby se vedení Evropské unie chytilo za nos, přišlo před pár dny s dalším ambiciózním zeleným plánem: po redukci emisí o 50 procent do roku 2030 se máme dostat až na 90 procent v roce 2040. I kdyby nikdy nebyla žádná Pfizergate, žádné začerněné smlouvy a žádné smazané SMSky, už toto samo o sobě by přece mělo úplně stačit, aby europoslanci zatáhli za záchrannou brzdu. Už to samo o sobě by mělo stačit, aby paní Ursula strávila zbytek života pod dohledem statného ošetřovatele. Jenže chyba lávky!
Nesouhlasíme, ale...
Třeba takový europoslanec za ODS, Alexandr Vondra, sice na své sociální sítě napíše, že nové zelené závazky naprosto odmítá a že jde o „čirou stachanovštinu v bolševické tradici,“ ale nakonec ani on, ani další dva jeho kolegové z ODS, proti Leyenové nehlasují. A tím ji de facto podrží. V době, kdy se Vondrův stranický šéf, Petr Fiala, může přetrhnout, aby vymazal svůj podíl na schválení balíčku Fit For 55 a tváří se najednou jako velký bojovník proti Green Dealu, jeho tři zástupci v EP si raději hodí „áčko“. Což je dvojnásob komické v situaci, kdy hlasování o nedůvěře vyvolal Vondrův rumunský kolega z frakce ECR, v níž právě ODS sedí.
Snad ještě více pikantní je situace u Pirátů. Ti v rámci horečné snahy nevypadnout ze Sněmovny sice slibují, že budou občanům kompenzovat dopady zelených opatření, nicméně jejich jediná zástupkyně v europarlamentu, Markéta Gregorová, Leyenovou bez váhání podpoří.
Je-li politika o symbolech, pak Leyenová může hlasování o nedůvěře vnímat jako symbol, že její (nejen) zelená politika je vlastně v pořádku. Parník Ursula pluje vesele dál a nikoho z europoslanců nezajímá, jak nesmyslně nákladná tahle plavba nakonec bude...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusáky v naší zemi už nechci, řekl Vondra a ostře zkritizoval Davida