Kasal: Zeman je odkázán na teletext. Mynář a spol. k němu filtrují lidi a informace

Prezident Miloš Zeman je silně ovlivněn působením tria Vratislav Mynář, Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček, kteří k němu filtrují jak lidi, tak informace. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl někdejší předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Vysvětluje si to tím, že hlavě státu tento systém vyhovuje, protože je již „starší pán“. Podle exministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha Zeman nikdy neměl úplně šťastnou ruku na lidi kolem sebe.

Bývalý dlouholetý zákonodárce si ve vysílání CNN Prima NEWS posteskl nad okolím prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu vliv lidí, jako jsou hradní kancléř Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý či tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. „Bohužel, je celý národ v přímém přenosu svědkem toho, že vliv jeho poradců a okolí je naprosto mimořádně vysoký ke škodě věci,“ řekl Kasal.

Dodal, že tito lidé k Zemanovi pouští jiné osoby jen podle své úvahy. „Podle mého soudu filtrují lidi, kteří k Miloši Zemanovi mají přístup. Filtrují mu informace a filtrují i informace Miloši Zemanovi, co může a nemůže říct,“ pokračoval exšéf lidovců s tím, že to vůbec neprospívá úctě prezidentského úřadu jako takovému.

„Pan prezident se nikdy netajil tím, že je odkázán na teletext a zprostředkované informace,“ dodal Kasal a zmínil jméno exprezidenta Václava Havla, který jednal jiným způsobem. Do jednotlivých poslaneckých klubů totiž podle slov Kasala pravidelně posílal své lidi, aby dostával stanoviska všech stran k různým tématům. Šéfy politických uskupení si navíc pravidelně zval na konzultace na Pražský hrad.

Zeman se podle bývalého předsedy KDU-ČSL současné situaci nebrání, protože mu je to pohodlné. „Před zhruba 20 lety, kdy na prezidenta kandidoval poprvé, by něco takového nedopustil. Nyní je však starší pán. „Asi je to pro něj pohodlnější, než si dělat nějaké závěry a úsudky sám,“ dodal Kasal.

Zeman si vždy prosadil svou, míní Bašta

Podle Zemanova bývalého ministra bez portfeje a nyní znovuzvoleného poslance Jaroslava Bašty (dříve ČSSD, nyní SPD), se současná hlava státu dokázala vždy řídit podle sebe. „Jak jsem znal Miloše Zemana, tak on si vždycky vedl a prosadil svou. Takže bych tomu, že ho ovlivňuje okolí v jeho rozhodnutích, nevěřil,“ reagoval Bašta na slova Kasala.

Ten oponoval Zemanovou hláškou, že „názory nemění jen blbec“. Bašta prezidentův známý a opakovaný bonmot připustil, ale s tím, že „člověk musel přinést hodně argumentů, aby Zeman změnil názor“.

Škromach: Zeman nikdy neměl šťastnou ruku na lidi

Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který dlouhodobě patří k Zemanovým příznivcům, Kasalova slova ovšem částečně potvrdil. Zeman se podle něj sice vždy řídil podle sebe, ale připustil, že „neměl nikdy šťastnou ruku na lidi“.

Situace kolem něj se podle Škromacha změnila v době, kdy se z jeho okolí začali vytrácet „staří Zemanovci“ jako Miroslav Šlouf, Miroslav Grégr či Jan Fencl. K této skupině přiřadil i zmíněného Jaroslava Baštu. Dnes je podle něj situace „taková, jaká je“. „Věk a další nemoci mají svůj vliv na určitý způsob na vnímání světa kolem,“ dodal exministr.

Na otázku, zda tuší, proč se Zeman obklopil lidmi jako Mynář a spol., Škromach odvětil, že by šlo o spekulace. „Nemůžete veřejně prezentovat informace, za které vás pak může někdo žalovat,“ odpověděl bývalý šéf resortu práce a sociálních věcí s tím, že se ovšem lze podívat na vývoj, kdy se ze Zemanova okolí vytratili jeho bývalí spojenci. „Nastoupila nová garnitura, která si vytvořila nějaký prostor kolem Miloše Zemana,“ dodal Škromach ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: