reklama

Kasal: Zeman je odkázán na teletext. Mynář a spol. k němu filtrují lidi a informace

Prezident Miloš Zeman je silně ovlivněn působením tria Vratislav Mynář, Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček, kteří k němu filtrují jak lidi, tak informace. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl někdejší předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Vysvětluje si to tím, že hlavě státu tento systém vyhovuje, protože je již „starší pán“. Podle exministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha Zeman nikdy neměl úplně šťastnou ruku na lidi kolem sebe.

reklama

Bývalý dlouholetý zákonodárce si ve vysílání CNN Prima NEWS posteskl nad okolím prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu vliv lidí, jako jsou hradní kancléř Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý či tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. „Bohužel, je celý národ v přímém přenosu svědkem toho, že vliv jeho poradců a okolí je naprosto mimořádně vysoký ke škodě věci,“ řekl Kasal.

Dodal, že tito lidé k Zemanovi pouští jiné osoby jen podle své úvahy. „Podle mého soudu filtrují lidi, kteří k Miloši Zemanovi mají přístup. Filtrují mu informace a filtrují i informace Miloši Zemanovi, co může a nemůže říct,“ pokračoval exšéf lidovců s tím, že to vůbec neprospívá úctě prezidentského úřadu jako takovému.

„Pan prezident se nikdy netajil tím, že je odkázán na teletext a zprostředkované informace,“ dodal Kasal a zmínil jméno exprezidenta Václava Havla, který jednal jiným způsobem. Do jednotlivých poslaneckých klubů totiž podle slov Kasala pravidelně posílal své lidi, aby dostával stanoviska všech stran k různým tématům. Šéfy politických uskupení si navíc pravidelně zval na konzultace na Pražský hrad.

Zeman se podle bývalého předsedy KDU-ČSL současné situaci nebrání, protože mu je to pohodlné. „Před zhruba 20 lety, kdy na prezidenta kandidoval poprvé, by něco takového nedopustil. Nyní je však starší pán. „Asi je to pro něj pohodlnější, než si dělat nějaké závěry a úsudky sám,“ dodal Kasal.

Zeman si vždy prosadil svou, míní Bašta

Podle Zemanova bývalého ministra bez portfeje a nyní znovuzvoleného poslance Jaroslava Bašty (dříve ČSSD, nyní SPD), se současná hlava státu dokázala vždy řídit podle sebe. „Jak jsem znal Miloše Zemana, tak on si vždycky vedl a prosadil svou. Takže bych tomu, že ho ovlivňuje okolí v jeho rozhodnutích, nevěřil,“ reagoval Bašta na slova Kasala.

Ten oponoval Zemanovou hláškou, že „názory nemění jen blbec“. Bašta prezidentův známý a opakovaný bonmot připustil, ale s tím, že „člověk musel přinést hodně argumentů, aby Zeman změnil názor“.

Škromach: Zeman nikdy neměl šťastnou ruku na lidi

Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který dlouhodobě patří k Zemanovým příznivcům, Kasalova slova ovšem částečně potvrdil. Zeman se podle něj sice vždy řídil podle sebe, ale připustil, že „neměl nikdy šťastnou ruku na lidi“.

Situace kolem něj se podle Škromacha změnila v době, kdy se z jeho okolí začali vytrácet „staří Zemanovci“ jako Miroslav Šlouf, Miroslav Grégr či Jan Fencl. K této skupině přiřadil i zmíněného Jaroslava Baštu. Dnes je podle něj situace „taková, jaká je“. „Věk a další nemoci mají svůj vliv na určitý způsob na vnímání světa kolem,“ dodal exministr.

Na otázku, zda tuší, proč se Zeman obklopil lidmi jako Mynář a spol., Škromach odvětil, že by šlo o spekulace. „Nemůžete veřejně prezentovat informace, za které vás pak může někdo žalovat,“ odpověděl bývalý šéf resortu práce a sociálních věcí s tím, že se ovšem lze podívat na vývoj, kdy se ze Zemanova okolí vytratili jeho bývalí spojenci. „Nastoupila nová garnitura, která si vytvořila nějaký prostor kolem Miloše Zemana,“ dodal Škromach ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:
prezident Miloš Zeman ČSSD Jiří Ovčáček Vratislav Mynář Martin Nejedlý Kancelář prezidenta republiky Zdeněk Škromach Jaroslav Bašta Jan Kasal

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama