reklama

Kde na to vezmou a co zdražování? Okamura cupuje program nové vlády, koalice se brání

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pustil do dokumentu, který má být stavebním kamenem programového prohlášení pravděpodobné vlády koalice Spolu a Pirátů se Starosty. Kritizuje absenci témat týkajících se covidu nebo zdražování. Politici ale namítají, že koronaviru se věnuje samostatná skupina a do finálního prohlášení je ještě hodně času.

reklama

Návrh programu, který má CNN Prima NEWS k dispozici, obsahuje mimo jiné snížení plánovaného schodku rozpočtu na příští rok o více než 70 miliard, zrušení EET, náčrt důchodové reformy nebo jasnou valorizaci minimální mzdy.

„Zásadním způsobem mi chybí témata covidu a zdražování. To jsou dvě věci, které nejvíce zajímají naše občany. Koalice nenabídla nic, nabízí jen mnoho otazníků. Přibyly tři funkce ministrů, takže ukazují, jak chtějí ‚šetřit‘. Jsem nemile překvapen,“ rýpl si Okamura, jehož hnutí SPD nejspíš skončí i v dalším volebním období v opozici.

Koalice podle něj nenapsala, kde chce 70 miliard ve státním rozpočtu ušetřit. „Komu chtějí vzít peníze? Nebo nechtějí přidávat hasičům či policistům?“ ptal se Okamura útočně.

Odpovědi na jeho otázky částečně nabídli politici ve středečním pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Sto miliard chceme ušetřit na příští rok i za cenu rozpočtového provizoria. Nechceme přifukovat inflaci, která je pro Česko velkým problémem,“ řekl ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček.

„Jsem přesvědčen, že úspory v řádu desítek miliard nalezneme, protože jsme se zavázali, že budeme řešit zadluženost Česka a nechceme, aby tyto dluhy jednou řešily naše děti,“ podotkl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Covid není, situace se prý ještě změní

Co se týče covidu, poslanci zdůrazňovali, že dokument není definitivním programovým prohlášením. „Na to bude dost času, až bude jmenován premiér. Nevíme, jak dlouho bude trvat vznik vlády. Proto tam není covid. Až vznikne vláda, jasně představíme opatření ohledně epidemie. Situace za pár týdnů se určitě změní,“ vysvětlil místopředseda hnutí STAN a jeden z kandidátů na ministra školství Petr Gazdík.

Poslanec Ondřej Kolář z TOP 09 podotkl, že pandemii se už věnuje samostatná skupina politiků i expertů. „Covid je samostatná kapitola a nemusí být v tomto dokumentu. Až představíme programové prohlášení, předpokládám, že ho řešit budeme,“ ujistil.

Dokument musí potvrdit stranické orgány všech pěti subjektů – výkonná rada ODS a celostátní výbor STAN ho projednají ve čtvrtek, další nejspíš v pátek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama