reklama

Kdo a kdy vytvořil první vánoční betlém? V čem jsou ty české světovou raritou?

K Vánocům neodmyslitelně patří betlémy. Navzdory vládním koronavirovým restrikcím se najdou místa, kde s omezeními zpřístupnili betlémy návštěvníkům. Jako například v Muzeu českých Vánoc v Ořechu v okrese Praha-západ. O historii i současnosti promluvil pro CNN Prima NEWS ředitel muzea Vladimír Glaser.

reklama

„Tady v Muzeu českých Vánoc je možné betlémy spatřit především proto, že součástí je takový malý obchůdek, takže splňuje parametry a podmínky toho, aby bylo otevřeno. A když už si přijdete něco koupit, zkrátka a dobře si můžete betlémy mimochodem prohlédnout,“ vysvětlil reportér CNN Prima NEWS Karel Rychlý.

„První betlém postavil František z Assisi jako živý v roce 1223, když chtěl názorně ukázat svým kamarádům a sousedům, jak to asi vypadalo, když se narodil Ježíšek,“ nechal do historie betlémů nahlédnout Vladimír Glaser.

„Potom měly betlémy úspěch jako názorná ukázka narození a začaly se postupně stavět v kostelích po celém světě. Do Čech se dostaly s jezuity o pár set let později,“ popsal Glaser.

V čem jsou české betlémy světovou raritou?

Dnes se podle ředitele muzea vyrábějí betlémy v podstatě ze všech materiálů. „Někdy mám takový pocit, že to až uráží. Když jsem třeba viděl vymačkané plechovky od Coca-Coly a bylo tam napsáno, že to je betlém, tak to už se mi nezdálo až tak umělecké.“

„U nás je běžné, že nejlepší malíři a grafici se věnují betlémářství, obzvlášť tomu lidovému, kdy je tam plno jiných lidí než jen svatá rodina. Ale ve světě tohle normální není,“ zmínil ředitel při pozastavení nad betlémy od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady. „Což je důkazem toho, že betlémy jsou v Čechách velmi oblíbené. Podle některých průzkumů si staví betlém doma až 90 procent lidí,“ dodal.

Redaktora Karla Rychlého také zajímalo, odkdy a jaké cukroví se k Vánocům peče. „Cukr se vyrábí průmyslově, a tudíž se dostává do domácností, až v polovině 19. století. Do té doby se sladilo většinou medem, který byl vzácný. Takže zase až tolik toho sladkého naši předci mít nemohli. To nejstarší, co si původně dávali, byly vánočky a podobné pečivo. A dělali si perníky. Perníky – i ten název je od slova peprník, protože byly původně s pepřem. Takže nebyly tak sladké, jak je známe dneska,“ dodal Glaser.

Tagy:
muzeum rozhovor Vánoce Nový den historie betlém
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama