Navalnyj je ve vězení na Sibiři
Ruský opoziční předák a kritik kremelského režimu Alexej Navalnyj se nachází ve vězeňské kolonii v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři. Jeho právník se s ním měl možnost vidět, oznámila v pondělí podle agentury Reuters Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. O nejvýznačnějším ruském opozičníkovi neměli jeho spolupracovníci zprávy od začátku prosince.
Mluvčí v pondělí potvrdila neurčitou zprávu ruské vězeňské služby (FSIN) z 15. prosince, podle které byl Navalnyj převezen z věznice IK-6 s přísným režimem ve Vladimirské oblasti asi 200 kilometrů východně od Moskvy do „jiné části Ruska“. Město Charp, v jehož trestanecké kolonii se Navalnyj podle Jarmyšové nyní nachází, je vzdálené asi dva tisíce kilometrů od Moskvy. Leží za polárním kruhem.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinská cesta k triumfu? Existují tři scénáře, jak mohou ukončit konflikt, tvrdí analytici
Za důvod Navalného zmizení považovali jeho spolupracovníci blížící se prezidentské volby v Rusku, v nichž se současná hlava státu Vladimir Putin bude ucházet o znovuzvolení. „Kreml nechtěl, aby Alexej v této době vydával nějaká prohlášení. Proto jsem si jistá, že Putin dal příkaz, aby byl Alexej někam převezen,“ řekla minulý týden Jarmyšová.
Záběry, z jejichž sledování mrazí. Záznamy ruských raketových úderů na ukrajinská města
Rusko kromě vojenských cílů na Ukrajině dennodenně bombarduje také civilní oblasti. Ukrajinci prostřednictvím bezpečnostních kamer či mobilních telefonů natočili za uplynulý rok a tři čtvrtě nespočet videí, která zachycují dopady ruských raket na civilní stavby, náměstí či dopravní infrastrukturu. CNN Prima NEWS vybrala několik méně známých záběrů, z jejichž sledování mrazí.
Prezidentské volby se budou v Rusku konat 15. až 17. března příštího roku. Kvůli silné represi politických oponentů a masivnímu dohledu nad politickým systémem v Rusku má Putin znovuzvolení téměř jisté.
„Velké díky všem našim podporovatelům, aktivistům, novinářům a médiím, kterým není lhostejný Alexejův osud a kteří o situaci stále píší,“ vzkázal ředitel Fondu boje proti korupci a opozičníkův spolupracovník Ivan Ždanov. Podmínky v táboře, kam byl Navalnyj převezen, jsou podle Ždanova „brutální“.
Do věznice IK-6 přesunuli sedmačtyřicetiletého Navalného loni v červnu. Opozičník si opakovaně stěžoval na časté pobyty na samotce za banální přestupky.
Známý kritik Kremlu, který byl v roce 2020 otráven nervově paralytickým jedem ze skupiny látek novičok, je za mřížemi už třetím rokem. Ruské soudy mu uložily několik trestů, mimo jiné za extremismus. Navalnyj veškerá obvinění odmítá. Odpůrci Kremlu se domnívají, že uvržením opozičníka do vězení se režim v Moskvě snaží zbavit nepohodlného kritika.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Brutální záběry. Ukrajinské drony masakrují okupanty, těm granáty vybuchují pod nohama