Kdo ochrání úspory Čechů? Na post šéfa ČNB se rýsuje horký kandidát, vybere ho Zeman

Miloš Zeman, Zbiroh 2017

ČNB je připravena zvyšovat úrokové sazby

Někdo ze současných viceguvernérů, člověk zvenčí nebo bývalý český prezident. To je okruh adeptů na funkci guvernéra České národní banky, k jehož obměně dojde na přelomu června a července. Současný šéf ČNB Jiří Rusnok totiž svůj mandát již nemůže obhájit, a tak se hledá jeho nástupce. Jmenovat ho může pouze prezident České republiky Miloš Zeman, který svůj výběr nemusí s nikým konzultovat, ani k němu nepotřebuje souhlas Parlamentu nebo vlády.

„Domnívám se, že výrazně vzrostly šance Vladimíra Dlouhého, který se účastní konzultací u prezidenta republiky Miloše Zemana,“ řekla CNN Prima NEWS hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Právě na prezidentovi totiž výlučně záleží, kdo nakonec v čele České národní banky stane. „Vladimír Dlouhý je člověk, který dokáže hledat kompromisy, má kontakty z byznysu,“ dodala Horská.

Podle ní ale nelze vyloučit ani volbu někoho ze stávající bankovní rady. V tu chvíli by vsadila na Marka Moru, jednoho ze dvou současných viceguvernérů. Bez šancí ale není ani druhý viceguvernér Tomáš Nidetzký. „Velmi to bude záviset na tom, jak silné slovo u prezidenta má nynější guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dovedu si představit, že jednoho z viceguvernérů mu bude doporučovat. Rovněž se ale hovoří o jiném členovi bankovní rady Aleši Michlovi,“ dodala Helena Horská s tím, že variantu s Michlem ona sama nevidí jako příliš pravděpodobnou.

V souvislosti se zaplněním místa v bankovní radě po Jiřím Rusnokovi (v červnu mu končí již druhý mandát a nemůže se členem bankovní rady stát znovu) Helena Horská připomněla, že kandidát musí získat bezpečnostní prověrku. „Proces jejího udělení obvykle trvá kolem tří měsíců, takže o novém členovi bankovní rady či novém guvernérovi je možná již de facto rozhodnuto. Jen my se to dozvíme, až svou volbu oznámí prezident republiky nebo jméno prověřovaného unikne do médií,“ řekla ekonomka.

Dlouhý do ČNB, Středula na Hrad?

„Bude záležet, zda Miloš Zeman o novém guvernérovi ČNB rozhodne na základě odbornosti, nebo dá přednost politickým argumentům. V prvním případě má největší šanci někdo ze stávajících členů bankovní rady, a to viceguvernéři Marek Mora a Tomáš Nidetzký,“ řekl CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Podle něho by to byla záruka kontinuity politiky České národní banky. „Víme rovněž, že prezidentovým oblíbencem je Aleš Michl. Otázkou ale je, nakolik je stále silné pouto mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem,“ zmínil Křeček. Právě Michl je s osobou bývalého premiéra spojen minimálně z doby, kdy pro něj pracoval jako poradce na ministerstvu financí.

„Pokud převáží politické hledisko, pak bez šancí nejsou Vladimír Dlouhý nebo Václav Klaus,“ je přesvědčen Štěpán Křeček. Podle něho by politická úvaha při jmenování guvernéra ČNB ovlivnila i prezidentské volby, které se v Česku budou konat v lednu příštího roku. „Jestliže se guvernérem ČNB stane Vladimír Dlouhý, bude tím současný prezident Hospodářské komory ze hry o Hrad. A vzrostou šance Josefa Středuly, který se ke kandidatuře na prezidenta zatím jednoznačně nevyjádřil, nicméně Miloš Zeman o něm hovořil jak o jednom ze svých možných nástupců,“ dodal hlavní ekonom BH Securities.

Klause by funkce neurazila

O možnosti, že do křesla šéfa ČNB usedne Zemanův předchůdce Václav Klaus, si Štěpán Křeček myslí: „Bývalý prezident už řekl, že by ho funkce guvernéra České národní banky neurazila. Navíc když vidíme, jak tandem současného a bývalého prezidenta v čase sílí, Klause v čele naší centrální banky úplně nevylučuji,“ řekl CNN Prima NEWS. Křeček také připomněl, že Miloš Zeman má zálibu v rozhodnutích, která vyvolávají nesouhlasné reakce veřejnosti. „Kdybych to měl ale shrnout, největší šance mají lidé ze současné bankovní rady, Vladimír Dlouhý a Václav Klaus,“ uzavřel Štěpán Křeček.

„Vladimíru Dlouhému dávám zatím tak 50 procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS zdroj z bankovního prostředí, který si ale přál zůstat v anonymitě. Podle něho o tuto funkci Vladimír Dlouhý stojí, ale „zatím ještě asi probíhá diskuse“. Zbylých 50 procent pak přisuzuje někomu ze současného vedení České národní banky.

„Dlouhý mezi horké kandidáty určitě patří. Když se ho na Českou národní banku v rozhovorech ptají, odpovídá velmi vyhýbavě. Kdyby nabídka nebyla, řekl by jednoduše ‚ne‘,“ řekl dále CNN Prima NEWS informovaný zdroj. Podle něj by však bylo vhodné, abychom se jméno nového guvernéra dozvěděli co nejdříve. „Přinejmenším by to uklidnilo trhy, což je v současné neklidné situaci velmi žádoucí,“ dodal.

Rusnok končí, Benda s Nidetzkým asi zůstanou

Jméno nového guvernéra České národní banky bude oznámeno nejpozději 1. července, kdy oficiálně začne funkční období nástupci Jiřího Rusnoka. Jeho mandát totiž končí 30. června. Guvernér České národní banky je členem sedmičlenné bankovní rady, která rozhoduje mimo jiné o měnové politice. Tedy zejména o nastavení úrokových sazeb, od kterých se odvíjí další sazby na finančních trzích. Zjednodušeně řečeno bankovní rada ČNB ovlivňuje také výši sazeb u běžných spořicích produktů v komerčních bankách nebo úvěrů včetně například hypotečních. Skrze nastavení úrokových sazeb se Česká národní banka snaží ovlivňovat tempo růstu cenové hladiny, které cíluje na úroveň dvě procenta ročně.

Funkční období člena bankovní rady je šestileté a člověk jím může být jmenován nejvýše dvakrát. Vedle Jiřího Rusnoka končí v červnu mandát ještě viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a Vojtěchu Bendovi. Ti však mohou být jmenováni na dalších šest let a proslýchá se, že by se tak skutečně mělo stát. Zbývajícími členy bankovní rady ČNB jsou Tomáš Holub, Oldřich Dědek, Aleš Michl a Marek Mora.

Prezident republiky Miloš Zeman bude do konce svého mandátu rozhodovat ještě o obsazení dvou míst v bankovní radě. Dědkovi s Morou totiž vyprší funkční období 13. února 2023. Zatímco Mora bude moci být jmenován znovu, pro Dědka už to bude v bankovní radě konečná.

Tagy: