Kdyby proti mně šel Putin, tak ho lidi volí, tvrdí Babiš. Loví hlasy u komunistů a Trikolory

Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) se před druhým kolem volby snaží shánět voliče, kdekoli to jen jde. Zúčastnil se proto videorozhovoru s komunistou Josefem Skálou a vystoupil ve studiu hnutí Trikolora, kde nešetřil kontroverzními výroky. Například prohlásil, že „kdyby na českého prezidenta kandidoval Putin a Babiš, tak všichni volí Putina“. Podle marketingového experta Oty Klempíře Babiš potřebuje každý hlas, a tak jeho vystoupení u těchto stran rozumí. Podobně to vidí i politolog Jan Kubáček.

Do studia Trikolory přišel šéf hnutí ANO v pondělí. Zpovídal ho tam první místopředseda partaje Petr Štěpánek. A Babiš drsnými výroky nešetřil.

„Kdyby na českého prezidenta kandidoval Putin a Babiš, tak oni všichni volí Putina. Protože ta jejich nenávist vůči Babišovi, kterou tady pěstují deset let, vymývají mozky lidem, lžou o všem. Čapí hnízdo, dluhopisy... O tom můžeme mluvit dlouho. Všechno bylo vylhané. Je to peklo,“ prohlásil ve studiu Babiš.

Expremiér také označil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) za „šílenou“. Nešetřil ani kritikou současné vlády premiéra Petra Fialy (ODS) a svého soupeře v prezidentských volbách Petra Pavla, který podle něj „rozumí jen válce“ a připomněl jeho setkání s náčelníkem Generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerijem Gerasimovem v roce 2017.

„Když se potkal s Gerasimovem, tak si hráli na vojáky. Proč mu neřekl ‚vypadni z toho Krymu‘? Já jsem byl v roce 2019 u (Volodymyra) Zelenského (ukrajinský prezident – pozn. red.), že Rusko nemá být tam,“ pokračoval Babiš.

Zaútočil také na neúspěšnou uchazečku o prezidentský post Danuši Nerudovou, respektive na jejího manžela – právníka Roberta Nerudu. „Když bude Pavel na Hradě, tak její (Nerudové) manžel rozhodne, kdo bude šéf antimonopolního úřadu. To je střet zájmů jako prase,“ řekl dále ve studiu Trikolory Babiš.

Již v pátek šéf ANO vystoupil ve videorozhovoru s bývalým místopředsedou KSČM Josefem Skálou, který chtěl také kandidovat na prezidenta, ale nezískal dostatečný počet podpisů. Skála, který je označován za zarytého stalinistu, přímo vyjádřil Babišovi podporu svojí a také „levicové veřejnosti“.

K tomuto rozhovoru se Babiš vrátil i během Superduelu na CNN Prima NEWS. „Neměl jsem žádnou schůzku, pan Skála natočil nějaký podcast. Byla to iniciativa organizace v Děčíně. Nic jsem mu za to neslíbil. Jednal jsem s paní Kateřinou Konečnou (předsedkyně komunistů – pozn. red.), ti mě označili za menší zlo. A to je vše,“ sdělil expremiér v živém vysílání CNN Prima NEWS.

KSČM i Trikolora deklarovaly, že ve druhém kole prezidentských voleb z dua Pavel–Babiš podpoří právě bývalého premiéra. Ani jedna z partají se přitom v posledních parlamentních volbách nedostala do Poslanecké sněmovny a podle průzkumů je jejich současná podpora i nadále pod hranicí pěti procent, která je určující pro zisk křesel v dolní komoře.

Boj o voliče na dně kotle

Že se Babiš snaží zlákat voliče těchto uskupení na svoji stranu, je podle odborníků v jeho zájmu. „Může se stát, že se průzkumy trochu mýlí a bude to skutečně o prsa. Babiš si je vědom, že jestli rozdíl bude o chloupek, musí shánět všechny hlasy, které jsou v dosahu,“ řekl CNN Prima NEWS marketingový expert Oto Klempíř. Zároveň dodal, že se tak mezi komunisty a příznivci Trikolory můžou najít lidé, kteří jej budou volit. „Je to boj o voliče na dně kotle, ale i tam se dá něco vyškrábnout,“ komentoval Klempíř.

Podle něj je sice možné, že některým Babišovým umírněným voličům může podpora z řad komunistů či Trikolory vadit, ale pouze v případě, kdyby jeho spolčení se s těmito partajemi bylo široce medializováno.

Také politolog Jan Kubáček si myslí, že spolupráce s představiteli KSČM či Trikolory Babišovi neuškodí. „Dokáže jich (voličů) pár vyprofilovat a myslím, že teď je vzájemná vyhecovanost obou prezidentských táborů tak vysoká, že už to tak neškodí, jako za normální situace,“ řekl CNN Prima NEWS Kubáček. Ten má za to, že kampaň druhého kola působí až „fanouškovsky“, přičemž tábory Babiše a Pavla se v podstatě už jen utvrzují. „Už tam není moc umírněného pohledu, kdy by člověk racionálně zvažoval jednoho či druhého kandidáta,“ doplnil politolog.

Druhé kolo prezidentských voleb se koná v pátek a sobotu 27. a 28. ledna. Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:
Vladimir Putin Andrej Babiš KSČM Danuše Nerudová Petr Pavel ANO 2011 Jan Kubáček prezidentské volby v ČR 2023 Josef Skála Oto Klempíř Trikolóra hnutí občanů Robert Neruda