Když po mně střílel, usmíval se. Syna 83letý senior minul, snachu vážně zranil

Krajský soud v Ústí nad Labem se v pondělí začal zabývat případem pokusu o dvojnásobnou vraždu. Na lavici obžalovaných sedí 83letý senior, který podle spisu střílel na Litoměřicku po svých příbuzných. Motivem měly být mnohaleté spory o rodinnou farmu.

Jiní se v jeho věku starají o vnoučata nebo pečují o zahrádku. Stanislav N. namísto toho podle obžaloby letos v květnu na farmě v Bohušovicích nad Ohří střílel po svém šedesátiletém synovi a jeho manželce.

„Prej asi šest ran dědek vystřelil a byl tu i vrtulník na poli a vezli paní,“ popsala situaci svědkyně. Státní zástupce Vladimír Jan uvedl, že senior vytáhl z opasku šestiranný revolver. „Zbraň namířil nejprve na poškozenou, na kterou poté ze vzdálenosti několika metrů nejméně třikrát vystřelil,“ dodal.

Snacha utrpěla průstřel obou ramen a zadní části hlavy, další tři rány podle spisu vystřelil senior po svém synovi, který se stačil schovat za sloup. „Velmi nečekaně a v tichosti přišel, seděli jsme v podloubí, aby nás chladnokrevně popravil. Střílel po mně, v jeho tváři byl mírný úsměv,“ četl vyjádření syna soudce.

Svého činu lituji, říká

Vitální senior před soudem přiznal vinu. Podle znalců je nadprůměrně inteligentní, zatrpklý, podrážděný a vzteklý. Za jeho útokem údajně stály dlouholeté spory o rodinné hospodářství z roku 1750 v hodnotě desítek milionů korun, o které se v minulosti se synem soudil.

„To, co jsem jim způsobil, mě opravdu velice mrzí. Je to syn, o kterém jsem předpokládal, že bude pokračovatelem rodu, a jeho manželka. Za žádných okolností bych jim nechtěl uškodit, že se to stalo, za to se velice omlouvám,“ prohlásil obžalovaný senior.

Za pokus o vraždu mu hrozilo až dvacetileté vězení. Státní zástupce mu nakonec navrhl pětiletý trest včetně ambulantního léčení na psychiatrii. S odškodněním v řádech milionů korun se podle něj mají příbuzní obrátit na jiný soud.

„Nároky byly už uloženy, tak by o nich měl v trestním řízení soud rozhodnout. Přijde mi to opravdu necitlivé,“ podotkl zmocněnec postřelené Rostislav Sochor. Soud vyhlásí rozsudek už tento čtvrtek, obžalovaný senior si na něj počká v litoměřické věznici.

Tagy: