reklama

Když po mně střílel, usmíval se. Syna 83letý senior minul, snachu vážně zranil

Krajský soud v Ústí nad Labem se v pondělí začal zabývat případem pokusu o dvojnásobnou vraždu. Na lavici obžalovaných sedí 83letý senior, který podle spisu střílel na Litoměřicku po svých příbuzných. Motivem měly být mnohaleté spory o rodinnou farmu.

reklama

Jiní se v jeho věku starají o vnoučata nebo pečují o zahrádku. Stanislav N. namísto toho podle obžaloby letos v květnu na farmě v Bohušovicích nad Ohří střílel po svém šedesátiletém synovi a jeho manželce.

„Prej asi šest ran dědek vystřelil a byl tu i vrtulník na poli a vezli paní,“ popsala situaci svědkyně. Státní zástupce Vladimír Jan uvedl, že senior vytáhl z opasku šestiranný revolver. „Zbraň namířil nejprve na poškozenou, na kterou poté ze vzdálenosti několika metrů nejméně třikrát vystřelil,“ dodal.

Snacha utrpěla průstřel obou ramen a zadní části hlavy, další tři rány podle spisu vystřelil senior po svém synovi, který se stačil schovat za sloup. „Velmi nečekaně a v tichosti přišel, seděli jsme v podloubí, aby nás chladnokrevně popravil. Střílel po mně, v jeho tváři byl mírný úsměv,“ četl vyjádření syna soudce.

Svého činu lituji, říká

Vitální senior před soudem přiznal vinu. Podle znalců je nadprůměrně inteligentní, zatrpklý, podrážděný a vzteklý. Za jeho útokem údajně stály dlouholeté spory o rodinné hospodářství z roku 1750 v hodnotě desítek milionů korun, o které se v minulosti se synem soudil.

„To, co jsem jim způsobil, mě opravdu velice mrzí. Je to syn, o kterém jsem předpokládal, že bude pokračovatelem rodu, a jeho manželka. Za žádných okolností bych jim nechtěl uškodit, že se to stalo, za to se velice omlouvám,“ prohlásil obžalovaný senior.

Za pokus o vraždu mu hrozilo až dvacetileté vězení. Státní zástupce mu nakonec navrhl pětiletý trest včetně ambulantního léčení na psychiatrii. S odškodněním v řádech milionů korun se podle něj mají příbuzní obrátit na jiný soud.

„Nároky byly už uloženy, tak by o nich měl v trestním řízení soud rozhodnout. Přijde mi to opravdu necitlivé,“ podotkl zmocněnec postřelené Rostislav Sochor. Soud vyhlásí rozsudek už tento čtvrtek, obžalovaný senior si na něj počká v litoměřické věznici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama