KLDR

Výpis příspěvků ke štítku „KLDR“

Krutý zakladatel KLDR a masový vrah, který se řídil Orwellem. Před 30 lety zemřel Kim Ir-sen

Od smrti vůdce KLDR Kim Ir-sena uběhlo 30 let. Nelítostný vládce byl zodpovědný za miliony úmrtí, což ho řadí mezi nejhorší diktátory 20. století. I když se mu nepovedlo silou sjednotit celou Koreu, moc, kterou získal v severní části poloostrova, se vymykala nejdivočejším představám. Kim si za dekády své vlády vytvořil kult osobnosti hodný Boha, zároveň založil neotřesitelnou komunistickou dynastii, která panuje dodnes. Z KLDR vybudoval jednu z nejvíce izolovaných a nesvobodných zemí světa. Ač se chtěl krutý zakladatel Severní Koreje dožít alespoň 120 let, zemřel 8. července 1994 ve věku 82 let.

Obavy z dohody Putina a Kima. Tohle jsme dříve neviděli, varuje šéf NATO po odhalení detailů

Dohoda mezi Ruskem a Severní Koreou podepsaná ve středu stanovuje, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Podle agentur Reuters a AP to ve čtvrtek uvedl Pchjongjang ve svém prvním vyjádření po jednání ruského prezidenta Vladimira Putina se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Na pakt se znepokojením reagoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg či japonská vláda.

Putin dorazil do Vietnamu. Jeho cesta rozzlobila Američany

Aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl ve středu na návštěvu do Vietnamu, kde bude do 20. června. Informovaly o tom ruské tiskové agentury. Šéf Kremlu se zde setká s lídry komunistické země. Potenciálního sbližování Moskvy a Hanoje se obává Washington. Spojené státy totiž v posledních letech věnovaly velké úsilí posilování vazeb s Vietnamem. V úterý dorazil Putin do Pchjongjangu, kde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem strávil zhruba devět hodin a podepsal dohodu o strategické spolupráci.

Velmi špatná zpráva pro země Západu i Ukrajinu. Co může znamenat Putinova cesta do KLDR?

Cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Pchjongjangu nevěstí nic dobrého ani pro západní země, ani pro Ukrajinu. Na tom se shodují političtí analytici i experti na ruskou a severokorejskou politiku. Putinova dvoudenní návštěva KLDR proběhne během úterý a středy, poté šéf Kremlu odcestuje do Vietnamu. Co si Moskva od přátelství s Kim Čong-unem slibuje? A co podpora ruské agrese na Ukrajině přinese Severokorejcům?

KLDR mění pohled na Jižní Koreu, symboly jdou k zemi. Kim upíná naděje k Trumpovi, píše CNN

Kroky severokorejského režimu čím dál více znepokojují zahraniční pozorovatele. KLDR v posledních týdnech opustila dosavadní politiku znovusjednocení se svým jižním sousedem a podle expertů ho čím dál tím více vnímá jako cizí mocnost. Diktátora Kim Čong-una navíc znervózňuje utužování vztahů mezi USA a Jižní Koreou. Jeho nadějí by prý mohla být výhra Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách, k níž by mohl přispět svou troškou do mlýna. Analytici navíc předpokládají, že napětí na Korejském poloostrově se bude v dalších měsících stupňovat.