reklama

KLDR

Výpis příspěvků ke štítku „KLDR“

Severní Korea trpí hladem, přiznal Kim. Ceny potravin v zemi závratně rostou

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin kvůli malým výnosům v zemědělství. „Potravinová situace se stává napjatou,“ uvedl. Zemi loni zasáhly silné tajfuny následované záplavami. K nedostatku potravin podle stanice BBC vedle počasí přispívají i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně.

Špitálníková: V Severní Koreji tvoří střední třídu ženy. Lépe se vyznají na černém trhu

Koreanistka Nina Špitálníková je první Evropankou, která se do Severní Koreje dostala dvakrát. Jako výzkumnice se zajímá o obyčejný život občanů KLDR. Útěk z jednoho z nejkrutějších režimů na světě neromantizuje a upozorňuje na to, že vztah Jihokorejců se k uprchlíkům mění stejně jako nejizolovanější společnost za ostnatými dráty. Podle Špitálníkové do Severní Koreji došla i ženská emancipace, jen trochu jiným způsobem.

Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu

Že se intrikám tajných agentů nevyhnula ani Česká republika, je po odhalení skandálu ve Vrběticích zřejmé. Zpravodajské služby totiž v utajení operují po celém světě každý den. Veřejnost se přitom o jejich práci dozví zpravidla jen ve chvíli, kdy agenti dosáhnou výrazného úspěchu, nebo naopak při misi fatálně selžou. Jak fungují nejznámější tajné služby světa?

Kim se děsí covidu. KLDR má katastrofální zdravotnictví, vysvětluje koreanistka

Korejská lidově demokratická republika má kvůli strachu z covidové pandemie už přes rok zavřené hranice. Spisovatelka a česká koreanistka Nina Špitálníková, která byla hostem pořadu Interview na CNN Prima NEWS, upozorňuje, že zmrazením obchodu s Čínou se tak Severokorejci dostali do ještě větší krize než předtím. Země trpí žalostným nedostatkem potravin i zdravotnických pomůcek.

Tady se covid neřeší. Které státy nepočítají nakažené a se světem se odmítly bavit?

Světová média každý den přinášejí čerstvé statistiky o nakažených a vakcinovaných ze zemí po celém světě. Některé státy ale na tuto transparentnost nepřistoupily, a tak ostatní nemají kvalitní přístup k informacím, co se uvnitř těchto komunikačně uzavřených zón děje. Jak s nákazou bojují například Tanzanie, Turkmenistán nebo Severní Korea? Nikdo netuší.

reklama