CNN Prima News klíšťová encefalitida

klíšťová encefalitida

Výpis příspěvků ke štítku „klíšťová encefalitida“

Počasí přeje klíšťatům. Experti radí, na jaké příznaky se po jejich kousnutí zaměřit

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza: dvě nejčastější onemocnění, která přenášejí klíšťata. Aktivita těchto živočichů nabírá na síle, odhaluje to i mapa indexu aktivity klíšťat, kterou pravidelně vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Z toho důvodu by si lidé měli všímat příznaků, které se po kousnutí mohou projevit. Jak se u jednotlivých nemocí liší? A jak klíště správně odstranit? To přibližují experti.

Jediné klíště vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se proti nim chránit?

Zima se chýlí ke konci a klíšťata se opět hlásí o slovo. Jejich zvýšenou aktivitu podpořilo nezvykle teplé počasí už v únoru, a tak je na místě připravit se na nadcházející sezonu – nejen tím, že lidé podstoupí očkování proti klíšťové encefalitidě, které je jedinou prevencí proti této nemoci. Vhodné je si připomenout, jak se liší od lymské boreliózy a že obě nemoci mohou lidé dostat, aniž by o přisátém klíštěti věděli.

Jak na klíšťata? Nepodceňujte jejich kousnutí, varuje paní Alena a zmiňuje vážné problémy

Přírodovědkyně Alena Žákovská se přes 30 let věnuje zkoumání klíšťat a patogenních mikroorganismů způsobujících onemocnění, která přenášejí klíšťata. Sama před mnoha lety onemocněla lymskou boreliózou. „Začalo to nejasnými obtížemi, které vypadaly jako běžná viróza. Postupně se přidaly bolesti svalů a kloubů. Na boreliózu se přišlo až po roce,“ vypráví paní Alena, která s tímto chronickým onemocněním bojovala desítky let. Pro CNN Prima NEWS popsala nejen svoje problémy s touto nevyzpytatelnou nemocí, ale také čeho si po kousnutí klíštěte všímat.

S odeznívající pandemií je třeba doplnit opomenutá potřebná očkování

V době pandemie došlo v důsledku omezené dostupnosti zdravotnické péče i k pozdržení prevence u řady významných očkování. Očkování je jedním z největších medicínských úspěchů moderní doby. WHO každoročně vyhlašuje poslední dubnový týden Světovým imunizačním týdnem (24. – 26.4.). Pro letošní ročník zvolila téma „The Big Catch-Up“, kterým vyzývá právě ke spolupráci při doplnění v posledních letech opomenutých očkování, proti vážným onemocněním, kterými mohou být spalničky, klíšťová encefalitida, pneumokokové infekce, meningokové infekce a žloutenky.

Borelióza i encefalitida napadají nervový systém. V čem se liší a jak se chránit?

Letní období přímo svádí k tomu, abychom co nejvíce času trávili venku. Bohužel v lese i v trávě číhá nebezpečí v podobě klíšťat. Právě od těchto parazitů můžeme chytit lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, která je velmi nebezpečná a mnohdy nezůstane bez následků. Jak se před klíšťaty, kterých je rok od roku stále více, chránit a kdy vyhledat lékaře? Na to jsme se zeptali ambulantního specialisty společnosti SYNLAB Víta Nádvorníka.

Vypadala jsem jako stará stanová kůže. Chtělo se mi umřít, říká Wolfová o zákeřné nemoci

Moderátorka Pavlína Wolfová se před šesti lety ocitla na prahu života a smrti. Ve Fakultní nemocnici Bulovka totiž bojovala s klíšťovou encefalitidou, tedy zápalem mozkových blan. Několik týdnů prý o sobě vůbec nevěděla. Nejhorší období však přišlo až poté. „Nemohla jsem chodit a jenom jsem ležela. Chtělo se mi umřít,“ svěřila se Wolfová v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni. Pozor na vysokou trávu, varují odborníci

Aktivita klíšťat je v neděli po celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na Twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve přisátá klíšťata odstranit.