CNN Prima News klíšťová encefalitida

klíšťová encefalitida

Výpis příspěvků ke štítku „klíšťová encefalitida“

Jak na klíšťata? Nepodceňujte jejich kousnutí, varuje paní Alena a zmiňuje vážné problémy

Přírodovědkyně Alena Žákovská se přes 30 let věnuje zkoumání klíšťat a patogenních mikroorganismů způsobujících onemocnění, která přenášejí klíšťata. Sama před mnoha lety onemocněla lymskou boreliózou. „Začalo to nejasnými obtížemi, které vypadaly jako běžná viróza. Postupně se přidaly bolesti svalů a kloubů. Na boreliózu se přišlo až po roce,“ vypráví paní Alena, která s tímto chronickým onemocněním bojovala desítky let. Pro CNN Prima NEWS popsala nejen svoje problémy s touto nevyzpytatelnou nemocí, ale také čeho si po kousnutí klíštěte všímat.

S odeznívající pandemií je třeba doplnit opomenutá potřebná očkování

V době pandemie došlo v důsledku omezené dostupnosti zdravotnické péče i k pozdržení prevence u řady významných očkování. Očkování je jedním z největších medicínských úspěchů moderní doby. WHO každoročně vyhlašuje poslední dubnový týden Světovým imunizačním týdnem (24. – 26.4.). Pro letošní ročník zvolila téma „The Big Catch-Up“, kterým vyzývá právě ke spolupráci při doplnění v posledních letech opomenutých očkování, proti vážným onemocněním, kterými mohou být spalničky, klíšťová encefalitida, pneumokokové infekce, meningokové infekce a žloutenky.

Borelióza i encefalitida napadají nervový systém. V čem se liší a jak se chránit?

Letní období přímo svádí k tomu, abychom co nejvíce času trávili venku. Bohužel v lese i v trávě číhá nebezpečí v podobě klíšťat. Právě od těchto parazitů můžeme chytit lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, která je velmi nebezpečná a mnohdy nezůstane bez následků. Jak se před klíšťaty, kterých je rok od roku stále více, chránit a kdy vyhledat lékaře? Na to jsme se zeptali ambulantního specialisty společnosti SYNLAB Víta Nádvorníka.

Vypadala jsem jako stará stanová kůže. Chtělo se mi umřít, říká Wolfová o zákeřné nemoci

Moderátorka Pavlína Wolfová se před šesti lety ocitla na prahu života a smrti. Ve Fakultní nemocnici Bulovka totiž bojovala s klíšťovou encefalitidou, tedy zápalem mozkových blan. Několik týdnů prý o sobě vůbec nevěděla. Nejhorší období však přišlo až poté. „Nemohla jsem chodit a jenom jsem ležela. Chtělo se mi umřít,“ svěřila se Wolfová v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni. Pozor na vysokou trávu, varují odborníci

Aktivita klíšťat je v neděli po celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na Twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve přisátá klíšťata odstranit.

Sezona klíšťat je v plném proudu. Zvířatům dlouhá zima neublížila, varuje parazitolog

Sezona klíšťat je v plném proudu, upozornil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS člen Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR Radek Šíma. Podle něj klíšťatům dlouhá zima rozhodně neublížila, lidé si tak nesmí myslet, že by zvířata byla méně agresivní. Šíma promluvil také o novém léku proti klíšťové encefalitidě, který vyvinuli čeští a američtí vědci.