S blížícími se přeháňkami a nastupujícími vyššími teplotami představují klíšťata stále významnější nebezpečí. Pro takřka celou republiku bude v následujících dnech platit vysoké riziko jejich aktivity. Česko navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a v případě encefalitidy se nechali očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?
Sezona klíšťat je již v plném proudu. Vypovídá o tom denně aktualizovaný index jejich aktivity pro Českou republiku sestavovaný ve spolupráci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a za podporu ministerstva zdravotnictví.
ČTĚTĚ TAKÉ: Krutý osud mladé Natálky. Otec se otrávil plynem, maminka leží na ARO. Druhé prosí o pomoc
Pro následující dny se stupeň aktivity klíšťat bude pohybovat zejména mezi třetí a následně čtvrtou úrovní. Jedná se o vysoké riziko napadení klíštětem v dané lokalitě mapy.
„Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat,“ jmenují odborníci preventivní opatření na informačním webu ČHMÚ.
Mějte se na pozoru i ve městě
Ačkoliv si většina lidí spojuje riziko „chycení klíštěte“ s přírodou, zejména loukami a lesy, v hojné míře se infikovaní parazité nachází ve městech. Konkrétně v parcích. Jak vyplynulo z loňského zjištění vědců, klíšťata v městských parcích jsou infikovaná více než ta v přírodě.
„U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymskou boreliózu. V řadě parků pak bylo borelií infikováno i více než 30 procent klíšťat,“ uvedli odborníci z projektu Klíšťata ve městě, za nímž stojí parazitologové z Biologického centra AV ČR (BC AV ČR), experti ze SZÚ a VŠB – Technické univerzity Ostrava.
Projekt letos v březnu spustil také mobilní aplikaci pro hlášení klíšťat. Uživatelé s registrací i bez ní mohou na mapě sledovat, kde občané tyto parazity zaznamenali. Ke stejnému kroku tvůrci projektu vyzývají i další. „Pokud naleznete klíště ve městě či kdekoliv jinde, na svém těle, zvířeti či volně lezoucí – pomozte nám prosím a nahlaste jej,“ uvedli.
Počet hlášených případů roste
Čísla nakažených klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou loni dosáhla nejvyšší hodnot za poslední roky. V roce 2024 bylo nahlášeno 670 případů encefalitidy a 4 031 případů boreliózy. A data za první měsíce letošního roku jsou opět – v porovnání se stejným obdobím minulých let – nejvyšší.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dan byl zdravý kluk, ve 2. třídě přišla krutá diagnóza. Se zákeřnou chorobou bojuje i sportem
K 1. dubnu 2025 předběžná data hovoří o nahlášení dosud sedmi případů klíšťové encefalitidy, v případě lymské boreliózy jich bylo již 429. Vyplývá to z dostupných dat SZÚ.
Málo se navíc ví, že krev nesaje jen dospělé klíště, ale i jeho larvy nebo nymfy, které mají jen pár milimetrů. Parazitovat na hostiteli mohou celé hodiny, pak samy odpadnou a nikdo si toho nevšimne. Skutečnost, že dotyčný nevytahoval dospělé klíště, není záruka, že nemůže mít zmiňovanou klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu.
Příznaky a průběh klíšťové encefality
Klíšťová encefalitida, jedna z nejrozšířenějších virových infekcí centrálního nervového systému, je nebezpečná proto, že může fatálně ublížit i naprosto zdravému člověku. Přenáší se infikovanými klíšťaty. Protože je toto onemocnění virového původu, nikdy se neléčí antibiotiky.
Pokud se nakazíte, průběh je většinou dvoufázový.
První fáze připomíná běžnou virózu:
- bolest svalů a kloubů
- slabost
- únava
- zvýšená teplota
Pokud se nemoc dostane do fáze druhé, může napadat mozek a míchu a zanechat trvalé následky. Hospitalizace je nutná. Projevuje se příznaky:
- silná bolest hlavy
- světloplachost
- závratě
- horečka
- třes
- zvracení
Následky mohou být dočasné i dlouhodobé: ochrnutí horních i dolních končetin, ochrnutí dýchacích a polykacích svalů, neschopnost samostatně dýchat, omezení až ztráta sluchu, trvalé bolesti hlavy, závratě, nespavost, potíže s pamětí, koncentrací i pochopením psaného nebo mluveného slova.¨
Prevencí je „hrazené“ očkování
Jedinou účinnou prevencí klíšťové encefalitidy je očkování. „Neočkované osoby, zejména starší dospělí, jsou vystaveny vysokému riziku těžšího průběhu onemocnění nebo vzniku trvalých či dlouhodobých následků. Smrtnost na toto onemocnění v Česku je sice pod jedním procentem, ale důsledky mohou vést k vážným zdravotním komplikacím,“ vysvětlila doktorka Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby OZP.
Lidé starší 50 let mají očkování plně hrazené zdravotními pojišťovnami. Vakcinace se doporučuje naprosto všem, obzvláště pak těm, kteří se pohybují v přírodě, sportují, pracují na zahradě nebo odstraňují klíšťata svým domácím mazlíčkům.
Cena vakcíny proti klíšťové encefalitidě se obvykle pohybuje v rozmezí 800 až 1 000 korun za jednu dávku. Základní očkovací schéma zahrnuje tři dávky vakcíny. Většina pojišťoven však na očkování přispívá. Lidé by neměli opomíjet fakt, že v případě vakcinace proti klíšťové encefalitidě je třeba docházet na přeočkování, a to každé tři roky až pět let, v závislosti na věku.
ČTĚTE TAKÉ: Už první příznaky můžou značit velký problém. Jaké varovné signály cirhózy jater nepřehlížet?
A pokud člověk na přeočkování zapomene? Nemusí mít obavy. Pokud stihne k lékaři přijít do deseti let od poslední vakcíny, tak se mu tato dávka stále počítá.
Příznaky a průběh lymské boreliózy
Lymské boreliózy se v Česku ročně odhalí tisíce případů. K přenosu infekce na člověka dochází zhruba po 24 hodinách od přisátí. Včasným odstraněním klíštěte lze nákaze zabránit.
Inkubační doba je tři dny až několik týdnů. V první fázi se projevuje:
- únava
- zvýšená teplota
- bolest hlavy
- červená skvrna v místě přisátí, může mít vybledlý střed – zároveň se však nemusí vůbec vytvořit
Člověk však může prvotní příznaky, pokud se vyskytnou nebo jsou velmi mírné, přejít. Nemoc se tak může rozvinout do další, druhé fáze, která přichází jeden až čtyři měsíce po nakažení. Člověk může trpět:
- záněty či postižením kloubů
- bolestmi svalů a hlavy
- poruchou soustředění
- bolestí či brněním končetin
Vakcína proti lymské borelióze zatím dostupná není. Jedná se však o nemoc, kterou lze léčit antibiotiky. Při včasné léčbě, která je o něco delší a v některých případech je lepší podávat antibiotika nitrožilně, tak může být pacient bez následků.
„Jedinou účinnou prevencí je používání repelentů, vhodného oděvu a obuvi při pobytu v přírodě. Důležitá je i prohlídka těla, rychlé odstranění klíštěte (nejlépe do 24 hodin) a následná dezinfekce místa zákusu,“ uvádí SZÚ.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi příliš holdují alkoholu. Odborníci apelují na politiky, aby jeho dostupnost omezili