Kodaň přišla o symbol města. Ničivý požár se nedaří zcela uhasit, informuje Reuters

Požár kodaňské historické burzy

V Kodani hoří historická budova burzy cenných papírů

Polovina historické budovy burzy v Kodani v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi. Renesanční stavba přišla také o svou známou věž, která byla symbolem dánského hlavního města. S odvoláním na dánské úřady o tom ve středu informovala agentura Reuters. Podle ní na některých špatně dostupných místech požár stále nebyl uhašen.

Zhruba polovinu 400 let staré budovy, postavené ve stylu nizozemské renesance, se podařilo zachránit. I tato část ale utrpěla těžké škody, protože ji hasiči intenzivně smáčeli vodou.

ČTĚTE TAKÉ: Při požáru v Istanbulu zemřelo nejméně 25 lidí. Policie zadržela několik osob

Z druhé poloviny staré burzy zbyla podle představitele kodaňských hasičů Franka Triera Mikkelsena jen prázdná schránka s obvodovými zdmi. „Vše, co tvořilo jednotlivá poschodí, veškeré vnitřní stavební konstrukce lehly popelem,“ prohlásil Mikkelsen.

Díky hasičům i náhodným kolemjdoucím se z budovy povedlo vynést vzácné historické předměty, včetně rozměrných obrazů. „Uvnitř zůstaly tisíce předmětů, ale ty nejdůležitější byly podle mého názoru zachráněny,“ řekl Brian Mikkelsen, šéf Dánské obchodní komory, která v současnosti budovu vlastní.

V sutinách hasiči stále nacházejí „doutnající kapsy“ a předpokládají, že hasební práce potrvají minimálně do čtvrtečního rána.

Šéf obchodní komory Mikkelsen ve středu podle agentury AP ujistili, že zničená budova bude obnovena „stůj co stůj“ a že to podporuje i vedení komory. Zatím však nebylo rozhodnuto, kdo se rekonstrukce ujme. Projekt přijde na miliony, ne-li miliardy dánských korun, opatrné odhady přitom hovoří o tom, že by obnova mohla trvat deset let, napsala AP. Dánská koruna má hodnotu zhruba 3,4 té české.

„Dnes ráno (ve středu, pozn. red.) v šest hodin jsem potkal jednoho hasiče, který mi dal toto – špičku burzy,“ řekl Mikkelsen agentuře Reuters a ukázal zdobnou kovovou špičku věžičky, která se při požáru zřítila. „To mi dává naději, protože jsme se rozhodli burzu obnovit, neboť je součástí dějin Evropy coby obchodujícího kontinentu,“ dodal Mikkelsen.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při bleskových záplavách v Ománu umíraly i děti. Řidiči v panice opouštěli auta

Tagy:
požár Evropa hasiči burza Kodaň historická budova Reuters Brian Mikkelsen