Nejhorší katastrofa za 80 let. Kvůli povodním v Kazachstánu bylo evakuováno sto tisíc lidí

Záplavy v Kazachstánu

Rozsáhlé povodně v Rusku a Kazachstánu

V Kazachstánu si povodně způsobené jarním táním vynutily evakuaci více než 96 tisíc obyvatel, z toho téměř třetinu, 31 tisíc, představují děti, uvedl ve středu podle kazachstánského portálu Tengrinews.kz Sajpaš Jerasyl z ministerstva pro mimořádné situace. S nasazením vrtulníků se podařilo zachránit 2 823 lidí, včetně 865 dětí, dodal.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev při návštěvě zaplavených oblastí označil povodně za „přírodní pohromu, která se nestala už mnoho let“, a za „možná nejhorší katastrofu za více než 80 let“, napsal server Meduza.

ČTĚTE TAKÉ: Úplné zatmění Slunce uchvátilo celý svět. Podívejte se na nejkrásnější fotografie

Zatopeno zůstává 3 444 soukromých domů v pěti oblastech středoasijské země. V nouzových ubytovnách se nyní nachází 7 605 lidí. Do bezpečí se podařilo odehnat také 82 559 kusů hospodářských zvířat. „Do nepřetržitých záchranných prací je zapojeno 24 295 lidí s 2 655 kusů techniky,“ uvedl Jerasyl, který má na ministerstvu na starosti civilní obranu.

Nynější jarní záplavy podle médií způsobilo rychlé tání sněhu. V Kazachstánu, který povodně sužují už od března, musí záchranáři místy na řekách odpalovat nálože, aby zabránili hromadění ledových ker. Nouzový stav byl vyhlášen v osmi regionech. Přívaly vod způsobily protržení hrází dvou vodních nádrží, minulý pátek Magadžanovské a ještě dříve Ščerbakovské.

Ke městu Petropavl (rusky psáno Petropavlovsk) na severu Kazachstánu nyní míří obrovský příval vody. „Na příkaz prvního místopředsedy vlády Romana Skljara se evakuují obyvatelé vesnice Zerčnyj, jejichž domy jsou v záplavové oblasti. Prosím obyvatele o pochopení a o to, aby neignorovali požadavky (úřadů) během povodní,“ uvedl šéf severokazachstánského regionu Gauez Nurmuchambetov podle webu televize Mir 24.

Místopředseda vlády Kanat Bozumbajev nařídil ochránit pozůstatky středověkého města Sarajšyk, které se nachází na území nynější obce Sarajčik na březích řeky Ural. Dobrovolníci zde zpevňují zábrany na břehu a staví hráz. Hladina řeky ale stále stoupá, napsal server Fergana.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svátek zamilovaných letos Čechům zhořkne. Třešně už budou odkvetlé, čekají se ale i výjimky

Tagy: