Zhruba 150 akademiků z Univerzity v Oxfordu odmítá vyučovat na fakultě Oriel College, která pod prestižní edukační centrum spadá. Učitelům se nelíbí, že škola odmítla strhnout tamní sochu kolonisty Cecila Rhodese, který byl v 19. století premiérem Kapské kolonie, významné državy britského impéria.
Odpůrci kolonialismu už dlouhé roky usilují o stržení sochy Rhodese v Oxfordu, teď jejich snahám ale univerzita řekla rezolutní „ne“. Vedení školy podle BBC zvážilo všechny možné důvody a nakonec se rozhodlo sochu na Oriel College z praktických důvodů ponechat.
Jenže proti tomuto rozhodnutí se teď mezi učiteli na jedné z nejprestižnějších univerzit světa zvedla silná vlna odporu. Zhruba 150 akademiků utvořilo formaci, která nechce na Oriel College vyučovat do té doby, než socha zmizí.
Sochu Rhodese totiž považují za symbol kolonialismu a nadřazenosti bílé rasy. „Spojovat školu se sochou rasisty je velmi smutné a pošpiňuje to jméno celé univerzity,“ komentoval kauzu profesor geografie Danny Dorling, jeden z bojkotujících učitelů.
Snaha učitelů narušit výuku na Oxfordu se ale nelíbí ani vedení školy, ani britské vládě. „Plně věříme v ochranu akademické svobody, ale univerzity mají především zajišťovat přístup ke kvalitní výuce. A to zvláště v době, kdy studenty ovlivnily výpadky během pandemie,“ sdělil pro BBC mluvčí Downing Street.
Sám Rhodes kdysi na Oriel College studoval. Posléze se stal podnikatelem a jednou z předních tváří rozpínavé politiky Spojeného království v 19. století. Rhodes operoval zejména na jihu Afriky, kde působil ve vedení Kapské kolonie, která se rozkládala na území dnešní Jihoafrické republiky.