CNN Prima News kolonizace

kolonizace

Výpis příspěvků ke štítku „kolonizace“

Hrdinové i vrazi. Před pohřbem poslední koloniální královny nad hroby britských námořníků

19. září 2022 06:39

V přístavu Gosport na jihu Anglie stojí už od 18. století největší nemocnice v zemi pro královské námořníky. A vedle obrovský hřbitov pro ty, které se nepodařilo zachránit. Gosport navštěvuji v předvečer pohřbu královny, pohřebiště totiž výmluvně ilustruje dějiny Britského impéria, které se z velké části zhroutilo právě za panování Alžběty II. Teprve s jejím pohřbem tak dějiny píší poslední kapitolu za britským kolonialismem.

Hon na otrokáře a mazání filmů na Netflixu. Pět věcí, které způsobila Floydova smrt

25. května 2021 08:02

Smrt Afroameričana George Floyda, kterého před rokem 25. května zaklekl minneapoliský policista Derek Chauvin, rozpoutala po celém světě obří smršť reakcí ze všech koutů názorového spektra. Jedni mluvili o rasismu a dvojím metru, druzí o omezování policejních pravomocí a přepisování historie. Jak se Spojené státy po smrti Floyda proměnily?

Zapomeňte na Mars. Odborník radí lidstvu kolonizovat trpasličí planetu Ceres do 15 let

27. ledna 2021 11:45

Přední vědci se čím dál častěji zabývají otázkou, kam by se mohlo lidstvo v případě krize v rámci sluneční soustavy přestěhovat. Finský astrofyzik Pekka Janhunen zavrhl myšlenku, že by novou domovskou planetou mohl být Mars, místo toho navrhuje, aby se lidstvo zabydlelo poblíž trpasličí planety Ceres, na jejíž orbitě si vysnil kolonii tisíců vesmírných lodí.