CNN Prima News kolonizace

kolonizace

Výpis příspěvků ke štítku „kolonizace“

Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech

Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.

Hrdinové i vrazi. Před pohřbem poslední koloniální královny nad hroby britských námořníků

V přístavu Gosport na jihu Anglie stojí už od 18. století největší nemocnice v zemi pro královské námořníky. A vedle obrovský hřbitov pro ty, které se nepodařilo zachránit. Gosport navštěvuji v předvečer pohřbu královny, pohřebiště totiž výmluvně ilustruje dějiny Britského impéria, které se z velké části zhroutilo právě za panování Alžběty II. Teprve s jejím pohřbem tak dějiny píší poslední kapitolu za britským kolonialismem.

Zapomeňte na Mars. Odborník radí lidstvu kolonizovat trpasličí planetu Ceres do 15 let

Přední vědci se čím dál častěji zabývají otázkou, kam by se mohlo lidstvo v případě krize v rámci sluneční soustavy přestěhovat. Finský astrofyzik Pekka Janhunen zavrhl myšlenku, že by novou domovskou planetou mohl být Mars, místo toho navrhuje, aby se lidstvo zabydlelo poblíž trpasličí planety Ceres, na jejíž orbitě si vysnil kolonii tisíců vesmírných lodí.