Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech

Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.

Oslavná stať pěla ódy na diktátora v souvislosti s vedením ve velkých stavebních projektech za poslední desetiletí. Ve zprávě se rovněž objevila informace, že Kim den před svými čtyřicátinami navštívil farmu na zpracování kuřat v doprovodu své dcery Kim Ju-ae, připomíná agentura AP.

K TÉMATU: Severní Korea se chystá na válku. Urychlete přípravy, vyzval armádu vůdce Kim Čong-un

Právě ta navštěvuje spolu se svým otcem testy jaderných raket a objevuje se často i na přehlídkách či jiných oficiálních akcích. Zpravodajské služby Jižní Koreje o ní v poslední době hovoří jako o možném nástupci kimovské dynastie.

Čtyřicátiny lídra tak proběhly bez pompézních veřejných oslav. Jinak tomu nebylo ani v předchozích letech od jeho nástupu k moci. Pompa obřích rozměrů je přitom v rámci narozenin bývalých severokorejských vůdců Kim čong-ila a Kim Ir-sena samozřejmostí. Tyto dva dny jsou režimem vnímány jako největší svátky v roce a jejich součástí jsou oslavné kampaně a často i masivní vojenské přehlídky.

Severokorejská tisková agentura se však v pondělí o narozeninách současné hlavy státu nijak nezmínila. Nejedná se však o projev nedostatečné loajálnosti či troufalosti směrem ke zbožštělému diktátorovi, jenž je často trestána drakonickými tresty, které jsou aplikovány na generace rodiny viníka.

Stín předků i rodinné stigma

Někteří analytici jsou přesvědčeni, že důvodem, proč se nepořádají rozsáhlé oslavy na počest Kim Čong-una, může být jeho vlastní přesvědčení, že je stále ještě příliš mladý nebo že za sebou nemá dostatečné množství úspěchů v očích lidu, jimiž se mohli prostřednictvím státní propagandy chlubit jeho otec či dědeček.

„Pro Kima může být politicky stále obtížné vytvářet nezměrný kult milovaného vůdce kvůli tomu, že se cítí na svém postu příliš mladý nebo že neshromáždil dostatečné množství úspěchů,“ vysvětlil Hong Min, odborník z Korejského institutu pro národní sjednocení v Soulu.

Jeho slova podpořil i expert z Korejského institutu pro vojenské záležitosti Kim Yeol Soo, podle něhož bude ještě nějakou dobu trvat, než se diktátorovy narozeniny stanou oficiálním svátkem. Veteráni či stálí členové vládnoucí elity tamního režimu si totiž mohou myslet, že ještě stále nedosáhl toho správného věku.

Kim se rovněž může obávat toho, že by velkolepé akce a připomínky vrhly nechtěnou pozornost na jeho matku Ko Yong Hui. Trnem v oku je totiž její původ. Tanečnice, která je veřejnosti známá jako třetí či čtvrtá manželka Kim Čong-ila, se narodila v Japonsku, jež je státní propagandou představováno jako jeden z hlavních nepřátel napříč historií. Země vycházejícího slunce v minulosti kolonizovala Korejský poloostrov.

Na fotografii je Ko Yong Hui zachycena v sedmdesátých letech s mladým Kim Čong-ilem ještě předtím, než se stala jeho milenkou a následně ženou:

Značnou nevýhodou pro obraz nejen Kima, ale i vládnoucí dynastie je také to, že tanečnice nebyla první manželkou jeho otce. „Japonský původ jeho matky je jeho největší slabinou, která podkopává legitimitu pokrevní linie Pektusanu,“ cituje web ABC News slova Parka Won Gona, který je profesorem na univerzitě Ewha Womans v hlavním městě Jižní Koreje. Slovem Pektusan odkazoval na posvátnou horu, po níž je rodinná linie pojmenována.

„I když se jeho narozeniny stanou oficiálním státním svátkem se vším všudy, rozhodně nebude ohledně svého rodinného zázemí sdílnější,“ dodal odborník.

Mytologie Kimů

Oslavy narození jsou zásadní událostí v mytologii božského kultu osobnosti severokorejských diktátorů. 15. dubna v případě Kim Ir-Sena a 16. února u Kim Čong-ila občané provolávají slávu svým vůdcům u monstrózních soch, ve městech se pořádají taneční akce, umělecká vystoupení a výjimkou nejsou ani spektákly v podobě ohňostrojů.

U příležitosti některých zvláště významných narozenin, například při kulatých či jinak důležitých výročí, uspořádá severokorejská armáda rozsáhlé přehlídky s nejnovějšími zbraněmi a raketami. Ty mají mimo jiné ukázat domnělým nepřátelům, že KLDR disponuje arzenálem, kterým je schopna zasáhnout území USA či Jižní Koreje.

Čím cestuje Kim Čong-un na mezinárodní jednání?

Podle webových stránek jihokorejského ministerstva pro sjednocení byly narozeniny zakladatele dynastie Kim Ir-sena uznány za státní svátek v roce 1968, kdy bylo komunistickému diktátorovi 56 let. V případě Kim Čong-ila ovšem byly uznány v roce 1982 v jeho 40 letech.

Režim nikdy oficiálně nekomentoval den narození současného vůdce země. Jediná zmínka o tomto tématu padla při návštěvě amerického basketbalisty Dennise Rodmana v roce 2014, kterého vázalo s Kimem v té době vřelé přátelství. Bývalá hvězda NBA při příležitosti exhibičního zápasu v Pchjongjangu zazpívala svému kamarádovi píseň tradiční „Happy Birthday“ a strhla potleskem celou halu.

Diktátor ve středu označil podle agentury Reuters jižní sousedy za největší nepřátele. Soul také obvinil z toho, že hromadí zbraně a chystá útok na KLDR. Navštívil rovněž zbrojní továrnu a vyzval k odstranění nedostatků při výrobě munice.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry demolice ruské chlouby. Ukrajinci zlikvidovali raketomety se silou jaderných zbraní

Tagy: